صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنانی که به تشویق هم...
اسفند
۲۵
۱۳۹۳
زنانی که به تشویق همسرشان معتاد شدند
اسفند ۲۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

 

 

 

عکس:مهرخانه

رییس نهاد زنان ملل متحد در بیانیه اخیر خود در اجلاس پنجاه‌ونهم کمیسیون مقام زن که مقارن با بیستمین سالگرد تصویب اعلامیه و برنامه عمل پکن است، خاطرنشان کرده است که باید چشم‌انداز ما تحقق کامل «برابری جنسیتی» در سال ۲۰۳۰ باشد و بایستی در سال ۲۰۰۵ به هدف تحقق «برابری جنسیتی» نایل شویم.

به گزارش مهرخانه، یکی از دستاوردهای اعلامیه و برنامه عمل پکن، تحقق کامل برابری جنسیتی و توان‌افزایی زنان است که بایستی در چارچوب حقوق بشر محقق شود.

به گفته رییس نهاد زنان ملل متحد برنامه عمل پکن، دارای ابعاد شفاف در مورد مشارکت دولت‌های عضو و نهادهای جامعه مدنی است. در سال ۲۰۱۵ شاهد کم‌وکاستی‌ها و افت‌وخیزهایی در مسیر تحقق برابری جنسیتی هستیم، اما باید سال ۲۰۳۰ به عنوان تاریخ انقضا برای تحقق کامل برابری جنسیتی در سراسر جهان، قلمداد شود و تا آن سال، تمامی اقدامات لازم برای تحقق برابری جنسیتی به‌عمل آید. گزارش اخیر دبیرکل ملل متحد در مورد چگونگی اجرای اعلامیه و برنامه عمل پکن، شاهد بسیار خوبی مبنی بر لزوم تعیین یک بازه زمانی مشخص برای تحقق برابری جنسیتی در سراسر جهان است.

وی بر برخی تحولات هنجاری در چارچوب جامعه جهانی از جمله وضع قوانین و مقررات مقتضی برای حمایت از زنان تأکید کرده و پاره‌ای از موضوعاتی که زنان را در عرصه جوامع مختلف، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، این‌چنین برشمرده است: فقر، جنگ‌ها و مخاصمات مسلحانه، بحران‌های مالی و زیست‌محیطی. همچنین گروه‌های خاص زنان نظیر زنان بومی، زنان اقلیت‌ها، زنان مهاجر، زنان معلول و نیز زنانی که به‌خاطر گرایشات جنسی خود به حاشیه رانده شده‌اند (زنان هم‌جنس‌گرا) در زمره زنان آسیب‌پذیر قرار دارند.

در بیانیه رییس نهاد زنان ملل متحد تأکید شده است که در طول پانزده سال پیش رو، باید چارچوب جدیدی برای تحقق توسعه پایدار با مشارکت مؤثر و فعال زنان در نظر گرفته شده و میان سیاست‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی، توزان و تعادل برقرار شود.

همچنین در این بیانیه تأکید شده است که باید میان قدرت زنان و مردان، توزان برقرار شود و مردان در فرآیند تحقق برابری جنسیتی، تصمیم‌سازی و ایفای نقش‌های کلیدی مشارکت داشته باشند.

رییس نهاد زنان ملل متحد اذعان کرده است که بایستی بنا به اذعان سازمان جهانی بهداشت به سمت امحای «اپیدمی ارتکاب خشونت علیه زنان» گام برداریم و مردان و پسران به عنوان مشارکان اصلی در فرآیند مقایله با ارتکاب خشونت مبتنی بر جنسیت علیه زنان و دختران، اقدام کنند.

یکی دیگر از محورهای مورد توجه در بیانیه رییس نهاد زنان ملل متحد، محور «اقتصاد» است و مطابق آن زنان باید در اقتصاد، مشارکت مؤثر و فعال داشته باشند. توان‌افزایی زنان در اقتصاد و تجارت از جمله اهداف مهمی قید شده است که بایستی در طول پانزده سال آتی محقق شود. باید با ارتقای آموزش و مهارت‌آموزی زنان، امکان حضور و نقش‌آفرینی آن‌ها در عرصه اقتصاد بیش از پیش فراهم شود.

بنا به اذعان رییس نهاد زنان ملل متحد، یکی از موانع تحقق برابری جنسیتی، عدم حضور و مشارکت برابر زنان با مردان در سیاست، اقتصاد و دیگر زمینه‌ها است. همچنین در سال ۲۰۱۵، در هیچ کشوری «برابری جنسیتی» به طور کامل محقق نشده است. برخی از حوزه‌ها و زمینه‌هایی که مطابق این بیانیه زنان باید در آن، مشارکت برابر با مردان داشته باشند، عبارت‌اند از:

  1. حل و برطرف کردن مخاصمات مسلحانه؛
  2. مذاکرات مربوط به تغییرات آب و هوایی؛
  3. مشارکت در برنامه‌های تنظیم خانواده.

ارتقای سرمایه‌گذاری برای مشارکت برابر زنان در زمینه‌ها و جنبه‌های مختلف و کاستن از شکاف جنسیتی موجود، از دیگر محورهای مورد توجه رئیس نهاد زنان ملل متحد در بیانیه خود است. وی بدین منظور جامعه مدنی را دارای نقش مؤثری در حمایت و اجرای حقوق بشر زنان قلمداد کرده و تأکید کرده است که حقوق زنان، یکی از مصادیق حقوق بشر و حقوق بشر، یکی از مصادیق حقوق زنان است.

به گزارش مهرخانه، برخی از نکات تحلیلی در مورد بیانیه رییس نهاد زنان ملل متحد در اجلاس پنجاه‌ونهم کمیسیون مقام زن عبارت‌اند از:

۱-تعیین بازه زمانی ۱۵ ساله (تا سال ۲۰۳۰)

یکی از مهم‌ترین نکات در بیانیه رییس نهاد زنان ملل متحد، تعیین موعد قطعی ۱۵ ساله برای تحقق کامل برابری جنسیتی در سراسر جهان بوده و یکی از نکات مثبت سازوکارها و مکانیسم‌های حقوق بشری بین‌الملل، همین تعیین چشم‌انداز برای طولانی‌مدت (پانزده سال آتی) است.

حقیقتاً این رویکرد و شیوه نهادهای بین‌المللی در تعیین بازه‌های زمانی معین طولانی‌مدت برای نیل به اهداف کلان خود، باید از سوی سازوکارهای کشورهای اسلامی مورد مداقه و توجه قرار گیرد و الگوبرداری شود. درحالی‌که نهادهای حقوق بشری برای تحقق اهداف انتقادبرانگیز خود از جمله تحقق برابری جنسیتی، بازه‌های زمانی تعیین می‌کنند، اما کشورهای اسلامی برای تحقق اهداف عالی و متعالی خود که منبعث از موازین اسلامی است، با خلأهای جدی در عرصه‌های هدف‌گذاری و زمان‌بندی مواجه‌اند و به‌راستی برای بازه‌های زمانی کمتر از ۱۵ سال هم هیچ برنامه یا هدف مشخصی برای خود طراحی نکرده‌اند.

۲-حمایت تلویحی و ضمنی از حقوق زنان هم‌جنس‌گرا

نکته قابل تأمل در این بیانیه رییس نهاد زنان ملل متحد این است که با توجه به حساسیت‌های موجود در عرصه جامعه بین‌الملل، صراحتاً و به‌طور مستقیم از به رسمیت شناختن حقوق و آزادی‌های زنان هم‌جنس‌گرا استنکاف کرده است، بلکه به طور تلویحی، صرفاً به بیان حمایت از زنان «به حاشیه رانده‌شده به دلیل گرایشات جنسی خود» بسنده شده و بدین ترتیب، به‌طور ضمنی و تلویحی از حقوق زنان هم‌جنس‌گرا حمایت شده است.

۳-توان‌افزایی اقتصادی و تجاری زنان: محور جریان معاصر «برابری جنسیتی»

یکی از نکات حایز اهمیت در رویکرد نهادهای بین‌المللی مختلف در رابطه با اجلاس پنجاه‌ونهم کمیسیون مقام زن، تأکید بر توان‌افزایی و مشارکت اقتصادی و مشارکت زنان در عرصه تجارت و بازار کار است.

تجربه چندین دهه در کشورهای غربی نشان می‌دهد که به‌رغم این همه تأکید بر برابری جنسیتی و منع تبعیض جنسیتی، اما عرصه کار، اشتغال و اقتصاد، از جمله حیطه‌هایی است که زنان در کشورهای غربی نیز قربانی رویکردهای تبعیض‌آمیز هستند؛ به‌طور نمونه، گزارشات اخیر سازمان بین‌المللی کار در زمینه دستمزد بسیار کمتر زنان در قبال کار برابر با مردان، آزار و اذیت جنسی و ارتکاب اشکال مختلف خشونت جنسی علیه زنان در محیط کار و فقدان تسهیلات شغلی مناسب برای حمایت از مادران شاغل، از جمله مهم‌ترین معضلات زنان در رابطه با کار، اشتغال و جنبه‌های اقتصادی است.Leave a reply

Your email address will not be published.