صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سالانه 65 هزار زن در...
اسفند
۲۰
۱۳۹۳
سالانه ۶۵ هزار زن در جهان به دست همسر یا همراه خود به قتل می‌رسند
اسفند ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

15734_242

خوشبختانه در کار من وابستگی به سیستمی وجود نداشت و رانتی نداشتم. تنها حامی من همسرم بود و خیلی جاها که کم آوردم، همسرم به من کمک کرد. بچه من در تخت‌اش در اتاق شرکت، بزرگ شد و وقتی بزرگ‌تر شد، او را به مهدکودک سپردم. کارهای خانه را هم همیشه خودم انجام دادم. آدم با برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند موفق باشد. در صنف من همه مدیران مرد بودند و تحمل حضور یک زن را در صنف خود نداشتند. ناباوری که نسبت به حضور من در این صنف وجود داشت، باعث می‌شد به شکل غیراخلاقی با من رفتار شود. وقتی به من گفتند چون زنی، نمی‌توانی؛ با لج‌بازی خاص خودم رفتم و آن کار را انجام دادم.

با توجه به رسالت خود جهت اطلاع‌رسانی جامع اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه زنان، مبادرت به پوشش همایش‌ها، جلسات، نشست‌ها و هم‌اندیشی‌های گوناگون که توسط طیف‌های فکری و سیاسی مختلف برگزار می‌شود، می‌کند. بدیهی است این اقدام صرفاً جهت اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان حوزه زنان صورت گرفته و لزوماً بیانگر دیدگاه‌های مهرخانه نیست.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: آمار بین‌المللی نشان می‌دهد از کل زنان دنیا ۳۵ درصد از آنها با خشونت فیزیکی یا جنسی توسط همسران یا همراهان خود مواجه هستند و ۶۵ هزار زن و دختر سالانه توسط فامیل یا همسر و یا همراه خود در جهان به قتل می‌رسند.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، نشست هم‌اندیشی «زن، علم و زندگی» به همت کارگروه زن و علم انجمن ترویج علم ایران با حضور تنی چند از زنان موفق عصر دیروز در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر زهرا امام‌جمعه دکترای مهندسی فرآیندهای غذایی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر برتر این دانشگاه در سال ۹۳ در خصوص تجربیات علمی خود گفت: بعد از اتمام تحصیلات کارشناسی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفتم و زمانی‌که دکترایم را گرفتم، بعد از یک ماه به ایران برگشتم و به دانشگاه تهران آمدم. همه مراحل تحصیلی را نیز پشت سر هم سپری کردم و الان ۱۵ سال است در دانشگاه تهران حضور دارم و مشغول کارهای تحقیقاتی هستم.

وی افزود: اغلب اوقات با دانشجویانم کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهم، اما علاوه بر آن پروژه‌های مختلفی نیز برای کارخانجات صنعتی انجام می‌دهیم و بسیاری از محصولاتی که حاصل تحقیقات ما است، الان در سبد خانگی مردم وجود دارد. من با یک تیم خوب کار می‌کنم و دانشجویان خوبی دارم که یکی از اکیپ‌های خوب دانشگاه تهران را با هم تشکیل داده‌ایم.

فعالیت در حوزه‌های فرهنگی شهر تهران

زهرا صدراعظم‌نوری؛ مشاور رییس سازمان محیط زیست در امور بانوان و اولین شهردار زن تهران که در دهه هفتاد ریاست شهرداری منطقه ۷ تهران را برعهده گرفت، از دیگر حاضران در این نشست بود. وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به این‌که ۳۳ سال سابقه کار در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجرایی را دارد، بیان داشت: از اوایل انقلاب وارد کار شدم و هم تدریس می‌کردم و هم درس می‌خواندم. بعد از جنگ، پتانسیلی از نیروهای مستعد علاقه‌مند به کار به وجود آمده بود و با جمعی از تحصیل‌کردگان دانشگاهی تصمیم گرفتیم در حوزه‌های فرهنگی شهر تهران کار کنیم.

وی در ادامه گفت: فعالیت‌های فرهنگی خود را نیز از جنوب تهران و در قالب ایجاد فرهنگسراها دنبال کردیم. در ابتدا یک کشتارگاه را تبدیل به فرهنگسرای بهمن کردیم که در بهبود وضعیت فرهنگی آن محله بسیار تأثیر داشت. پس از آن فرهنگسرای خاوران که بزرگ‌ترین پروژه فرهنگی بود، در سال ۷۳ ساخته شد. ساخت این فرهنگسرا با کار شبانه‌روزی ۳ شیفته ظرف ۱۸ ماه تمام شد و این پروژه را ظرف این مدت کوتاه به بهره‌برداری رسانیدم. از آن‌جا از من به عنوان شهردار منطقه ۷ دعوت شد و به مدت ۸ سال این مسئولیت را برعهده داشتم. بعد از این دوره سخت و البته شیرین، در سال ۸۴ به سازمان محیط زیست آمدم و درسم را نیز در همین حوزه ادامه دادم و دوباره به حوزه دانشگاه و تدریس برگشتم.

زنان و دختران بیشتر از سایرین در معرض آسیب هستند

صدراعظم‌نوری خاطرنشان کرد: الان مؤسسه‌ای تشکیل دادیم و در زمینه کمک به آموزش دختران فعالیت می‌کنیم. من در زمان مسئولیتی که در شهرداری برعهده داشتم، به این نتیجه رسیدم که زنان و دختران بیشتر از سایرین در معرض آسیب هستند و بهتر است علاقه‌مندان به کمک کردن را به سمت کمک به زنان و دختران ساماندهی کنیم. هدف مؤسسه ما ساماندهی دخترانی است که استعداد تحصیلی خوبی دارند، اما به دلیل نداشتن سرپرست در معرض آسیب هستند. الان هم برخی از دختران این مؤسسه کارشناسی ارشد و دکترا گرفته‌اند و به جایی رسیده‌اند که برای جامعه مفید باشند.

کار کردن در فضای مردسالارانه دشوار است

مشاور امور بانوان سازمان محیط زیست با اشاره به این‌که باید ابتدا ساختار و فرهنگ جامعه ایرانی را بشناسیم و پس از آن وارد عمل شویم، اظهار داشت: این جامعه‌ مردسالار است و سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری توسط مردان انجام می‌شود. در این فضا اگر زنان توانمندی فردی یابند، می‌توانند در جامعه روی پای خود بایستند؛ وگرنه در این جامعه جایی ندارند. در دوره مدیریت من زنان چندان در حوزه اجرایی فعالیت نداشتند و حضور من برای خیلی‌ها عجیب بود؛ به‌طوری‌که این کار را تصنعی و سیاسی می‌دانستند و معتقد بودند مسئولیت اصلی برعهده یک مرد است و من فقط روی صحنه حضور دارم. کار کردن در این فضا بسیار مشکل بود.

زنان باید اعتماد به نفس خود را بالا ببرند

وی در خصوص حمایت‌هایی که از او صورت گرفته است، گفت: مشوق اصلی من مادرم بود. ایشان با این‌که خانه‌دار است، اما به شدت روشن است و از من خیلی حمایت می‌کند. بعدها هم توسط همسرم حمایت شدم. ما زنان اگر توانمندی‌هایمان را افزایش دهیم، در عرصه نگاه مردانه می‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم. من تلاش کردم این نگاه مردانه را تغییر دهم و فضای کار را تبدیل به فضایی کنم که کمتر خشن باشد. متأسفانه در خصوص توانمندی‌های زنان کمتر نگاه واقع‌بینانه‌ای وجود دارد، اما من در شهرداری که فضای سختی است و به دلیل شرایط مالی بالا امکان فساد اقتصادی زیاد است، سعی کردم نقش مؤثری ایفا و فضا را برای زنانی که توانمند هستند باز کنم. ما باید اعتماد به نفس‌مان را بیشتر کنیم تا بتوانیم به جایگاهی که در شأن‌مان است، دست یابیم و سهم خود را در حوزه‌های مختلف بگیریم.

روایتی از حضور یک زن در جام‌جهانی فرانسه

به گزارش مهرخانه، در ادامه این نشست دکتر زهرا امام‌جمعه در خصوص ایام تحصیل خود در فرانسه بیان داشت: من در دوره بدی خارج از ایران بودم؛ دوره‌ای که هفته‌ای یک شب فیلم «بدون دخترم هرگز» نمایش داده می‌شد و تبلیغات بدی علیه ایران در جریان بود و من مجبور بودم در دانشگاه توضیح دهم که اتفاقاتی که در فیلم می‌افتد، در ایران به این شکل نیست. من علاوه بر تحصیل، سعی می‌کردم سفیر فرهنگی ایران در فرانسه باشم و راجع به ایران و اسلام مطالعه می‌کردم تا بتوانم به سؤالات افراد کنجکاو پاسخ دهم. از سوی دیگر، مجبور بودم شدید درس بخوانم تا بورسیه دولت فرانسه را بگیرم؛ چون با هزینه شخصی رفتم. من با غرب آشنایی نداشتم و سال اول بسیار سخت گذشت؛ به‌طوری‌که هر شب تصمیم می‌گرفتم به ایران برگردم، اما دوباره فردا صبح به دانشگاه می‌رفتم.

وی افزود: سال اول جبهه‌گیری‌های زیادی در مقابل من؛ هم از سوی فرانسوی‌ها هم از سوی برخی از هم‌وطنانمان، وجود داشت. به‌طوری‌که در صف سفارت برخی از هم‌وطن‌ها به ما برچسب می‌زدند و تا می‌دیدند حجابی بر سر ماست، انگ مزدوربودن می‌زدند. فرانسوی‌ها هم فکر می‌کردند هر آن ممکن است بمب‌گذاری کنم. دوره دکترای من مصادف با جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود و شب قبل از بازی ایران و آمریکا دو تلویزیون فرانسه فیلم بدون دخترم هرگز را پخش کردند. من تا صبح فکر می‌کردم با پخش این فیلم بازیکنان چگونه می‌خواهند جلوی آمریکا بازی کنند و دائم در حال دفاع‌کردن بودم و توضیح می‌دادم.

زنان به خاطر کمبود اعتماد به نفس مسئولیت قبول نمی‌کنند

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در داخل ایران وقتی زن هستید و در محیط‌های مردانه کار می‌کنید، کار برای شما بسیار سخت می‌شود. دانشگاه تهران هم که من در آن‌جا تدریس می‌کنم علی‌رغم بافرهنگ بودن بسیار مردسالار است. ۹ سال پرونده دانشیاری من بایکوت شد؛ شاید به این دلیل که یک دختر بسیار جوان بودم. ۱۰ سال از زندگی من صرف این شد که ثابت کنم بلدم کارم را درست انجام دهم. در این کشور وقتی زن هستید، سخت است که نشان دهید بلدید کار کنید. در واقع، وقتی زن هستید، فکر می‌کنند نقصی دارید و باید ثابت کنید که نقص ندارید. من به دخترهای دانشجو می‌گویم که شما باید ۲ برابر پسرها کار کنید تا هر جا می‌روید ثابت کنید کارتان را بلد هستید. به نظر من شغل‌ها زنانه، مردانه نیستند؛ درحالی‌که متأسفانه در ذهن ما این است که برخی کارها برای زنان و برخی کارها برای مردان است. یکی از مشکلات ما زنان این است که به دلیل این‌که اعتماد به نفس نداریم، مسئولیت قبول نمی‌کنیم.

در ادامه این نشست، دکتر صدراعظم‌نوری در رابطه با استفاده‌ای که از علم در کار خود کرده است، عنوان داشت: زمانی‌که مسئولیت شهرداری را برعهده گرفتم کارشناسی‌ارشد داشتم، اما بعد از مسئولیت، دکترا گرفتم. به اعتقاد من تجربه عملی که موضوع آن مربوط به روابط انسانی است، می‌تواند نسبت به تحصیلات آکادمیک مفیدتر باشد. با این حال، تحصیلات محیط زیست هم بسیار به کار ما می‌آید و در حوزه اجرا؛ هم تحصیلات و هم تجربه، می‌تواند مفید واقع شود.

جامعه برای رسیدن به صلح و آرامش به نگاه زنانه نیاز دارد

وی اظهار داشت: خدا جامعه بشری را ترکیبی از زن و مرد قرار داده است و حکمت خدا نشان می‌دهد که این دو می‌توانند مکمل هم باشند و نقاط ضعف هم را بپوشانند. در سال‌هایی که در محیط‌های مردانه کار کردم، دیدم در این فضاهای مردانه، نگاه زنانه که در آن آرامش، صلح، عشق و دوستی حاکم است، حضور کم‌رنگی دارد. ویژگی مردان این است که از این منظر کمتر به مسایل می‌پردازند. امروزه دنیا به سمتی می‌رود که عرصه را برای حضور زنان بیشتر فراهم می‌کند؛ چون به این نتیجه رسیده است که به نگاهی نیاز دارد که بیشتر صلح و امنیت بر آن حکم‌فرماست.

مشاور امور بانوان سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در شهرداری انجام دادم این بود که هفته‌ای یک روز، از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر پشت میز می‌نشستم و فقط به حرف مردم گوش می‌دادم؛ چون وقتی که می‌شنوی و حتی پاسخ منفی می‌دهی، برای مردم پذیرفتنی‌تر است تا پاسخ مثبتی که با تحکم و دید از بالا به پایین باشد. اگر بتوانیم فضای آرامش و دوستی را حاکم کنیم، مردم راحت‌تر می‌توانند از پس مشکلات برآیند. برای همین تلاش کردم فضا را هم برای زنان و هم برای مردان مناسب کنم. جاهایی که زنان در کنار مردان کار می‌کردند، می‌توانستند حالت تعادل ایجاد کنند.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم نگاه‌مان جنسیتی باشد، اما واقعیت این است که ۸ مارس روز زن است؛ چون این موضوع مبتلابه جهان است. چه در کشورهای توسعه‌یافته، چه در کشورهای در حال توسعه و عقب‌مانده مسئله زن، یک مسئله عمومی است که البته در کشورهای مختلف، شدت و ضعف دارد. ما علاقه‌مندیم مردان هم کمک کنند تا معضلات کاهش یابد و جامعه در تعامل مرد و زن به رشد و تعالی دست یابد.

ناباوری نسبت به فعالیت یک زن در صنف حمل‌ونقل

در ادامه این نشست دکتر سیده فاطمه مقیمی؛ کارآفرین برتر کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۲ و مدیرعامل شرکت کشتیرانی و حمل‌و‌نقل سدیدبار، در خصوص تجربیات خود گفت: من در کشور انگلستان رشته مهندسی عمران خواندم و از سال ۵۸ که به ایران برگشتم، کارم را شروع کردم. در ایران به وسیله آگهی یک روزنامه با یک شرکت حمل‌ونقل آشنا و علاقه‌مند شدم یک بنگاه اقتصادی تشکیل دهم. بعد از یک سال دوندگی، توانستم در سال ۶۳، شرکتم را ثبت کنم. هیچ زنی تا آن تاریخ، شرکت حمل‌ونقل ثبت نکرده بود و ورود یک زن به کاری که به نوعی گاراژداری محسوب می‌شود، به دلیل باورهای فرهنگی و اجتماعی برای آنها قابل قبول نبود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در کار من وابستگی به سیستمی وجود نداشت و رانتی نداشتم. تنها حامی من همسرم بود و خیلی جاها که کم آوردم، همسرم به من کمک کرد. بچه من در تخت‌اش در اتاق شرکت، بزرگ شد و وقتی بزرگ‌تر شد، او را به مهدکودک سپردم. کارهای خانه را هم همیشه خودم انجام دادم. آدم با برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند موفق باشد. در صنف من همه مدیران مرد بودند و تحمل حضور یک زن را در صنف خود نداشتند. ناباوری که نسبت به حضور من در این صنف وجود داشت، باعث می‌شد به شکل غیراخلاقی با من رفتار شود. وقتی به من گفتند چون زنی، نمی‌توانی؛ با لج‌بازی خاص خودم رفتم و آن کار را انجام دادم.

امروز ۱۵ درصد مدیران صنعت حمل‌ونقل زن هستند

مقیمی عنوان داشت: چهار سال پس از آغاز کارم سراغ کارهای تشکلاتی رفتم و عضو انجمن شرکت حمل‌ونقل و کاندیدای هیئت مدیره این شرکت شدم. امروز ۸۵ درصد مدیران ما مرد و ۱۵ درصد زن هستند که من اولین نفر از مدیران زن بودم. سال ۶۸ گواهینامه پایه یک کامیون گرفتم. در دهه ۸۰ هم تشکل‌های کارآفرینی زنان را راه‌اندازی کردم. اواخر دهه ۸۰ به فکر حضور در اتاق‌های بازرگانی افتادم و در دوره سوم انتخابات آن که دیروز برگزار شد، رأی چهارم ایران را آوردم. علاوه بر این، سه سال است که کانون زنان بازرگان ایران و دفتر توسعه کارآفرینی زنان را در دانشگاه صنعتی شریف ثبت کردم و مدیرعامل این دفتر هستم و بحث توانمندسازی را پیگیری می‌کنم. همچنین سه سال است اتاق فکر کارآفرینی با نام زنان راه‌اندازی کردم، اما در واقع عملکرد آن در حوزه جوانان است و در این اتاق که نام آن زنان است، ۴۰ درصد پسران شرکت می‌کنند.

دوسوم بی‌سوادان دنیا زن هستند

سخنران آخر این نشست دکتر محمدرضا سعیدآبادی؛ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران بود. وی طی سخنانی گفت: سواد در زندگی بشر، نقش محوری دارد. این در حالی است که ۷۷۵ میلیون نفر بزرگسال بی‌سواد، در جهان وجود دارد که دوسوم این تعداد زنان هستند و یکی از برنامه‌های مهم یونسکو آموزش زنان بی‌سواد است. اگر در ایران قرار است برنامه‌ریزی شود، اولین موضوع مهم سواد است و باید آموزش بیشتری برای زنان صورت گیرد.

سالانه ۶۵ هزار زن در جهان به دست همسر یا همراه خود به قتل می‌رسند

وی در ادامه بیان داشت: موضوع بعدی خشونت است. اگر کسی بخواهد رشد کرده و پتانسیل خود را عملیاتی کند، موضوع امنیت و آسایش مطرح می‌شود. آمار بین‌المللی نشان می‌دهد که از کل زنان دنیا، ۳۵ درصد از آنها با خشونت فیزیکی یا جنسی توسط همسران یا همراهان خود مواجه هستند و ۶۵ هزار زن و دختر، سالانه توسط فامیل یا همسر و یا همراه خود در جهان به قتل می‌رسند.

کمتر از ۱۰ درصد مذاکره‌کنندگان صلح، زنان هستند

سعیدآبادی ضمن بیان این مطلب که اگر نیازمند جهانی آرام‌تر هستیم باید بپذیریم که حضور زنان در سطوح تصمیم‌گیری اثرگذر است، اظهار داشت: طبق بررسی‌های صورت‌گرفته از سال ۱۹۹۲ تا سال ۲۰۱۱ کمتر از ۴ درصد امضاکنندگان توافقات صلح بین‌المللی زنان بوده‌اند که نشان می‌دهد جایگاه قوی در این حوزه ندارند. همچنین، کمتر از ۱۰ درصد مذاکره‌کنندگان صلح زنان هستند. از ۵۸۵ توافق صلحی که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ منعقد شده است، در ۹۲ توافق، رفرنس به زن وجود دارد.

بدون حضور زنان توسعه علمی ناقص خواهد بود

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران خاطرنشان کرد: یونسکو دو هدف صلح و توسعه را دنبال می‌کند. صلح مدنظر یونسکو صلح ذهنی و اندیشه‌ای است که این صلح پایدار می‌ماند. توسعه مدنظر یونسکو نیز در قالب توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی و فرهنگی و پایداری محیط زیست پیگیری می‌شود. در هر دو هدف یونسکو هرچه نقش‌آفرینی واقعی زن بیشتر شود، اثرگذارتر است. یکی از برنامه‌های یونسکو در حوزه علم، نقش زنان در علم است. شعار این برنامه این است که جهان بدون علم نمی‌تواند زندگی کند و علم هم نمی‌تواند از نیمی از کسانی که می‌توانند در علم مشارکت داشته باشند، بگذرد. بدون حضور زنان توسعه علمی قطعا نقصان خواهد داشت.Leave a reply

Your email address will not be published.