صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  نخستین گزارش دبیرکل ...
اسفند
۱۸
۱۳۹۳
نخستین گزارش دبیرکل ملل متحد درخصوص خشونت علیه کودکان در آفریقا
اسفند ۱۸ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۰
image_pdfimage_print

15650_118

عکس: مهرخانه

کشورهایی نظیر آنگولا، کنیا، تانزانیا، سودان جنوبی، توگو و اتیوپی تلاش‌های زیادی برای اتخاذ اقدامات ضدخشونتی علیه کودکان صورت داده‌اند. به‌طور نمونه در بسیاری از کشورهای آفریقایی قوانین و مقرراتی در خصوص جرم‌انگاری ارتکاب خشونت، سوءاستفاده و استثمار جنسی کودکان به تصویب رسیده است، اما این قوانین به اجرا درنیامده است.

 دبیرکل ملل‌متحد برای نخستین‌بار گزارشی جامع در خصوص ارتکاب خشونت جسمی، جنسی و روانی علیه کودکان در آفریقا ارائه کرد.

به گزارش مهرخانه، اگرچه تاکنون اقدامات قانون‌گذاری، قضایی و اجرایی در مورد پیشگیری از ارتکاب خشونت علیه کودکان در منطقه آفریقا اتخاذ شده است، لکن همچنان وضعیت ارتکاب خشونت علیه در این منطقه، بحرانی است. این گزارش که برای کشورهای عضو اتحادیه آفریقا، اتحادیه آفریقا، نماینده ویژه دبیرکل ملل‌متحد در مورد خشونت علیه کودکان و برخی دیگر از نهادهای بین‌المللی ارسال‌ شده، حاوی آمارها و اطلاعات دقیقی در خصوص وضعیت ارتکاب اشکال مختلف خشونت علیه کودکان آفریقایی است.

در این گزارش اذعان شده است که اگرچه کشورهای آفریقایی در زمینه تصویب اسناد و معاهدات بین‌المللی در خصوص ارتقای حقوق کودکان، عمدتاً پیش‌گام بوده‌ و به بسیاری از این اسناد پیوسته‌اند، اما در عرصه عمل و اجرا با ضعف‌ها و خلأهای جدی مواجه شده‌اند. به‌طور نمونه اکثر کشورهای آفریقایی به کنوانسیون حقوق کودک ملحق شده‌اند، اما در حیطه عمل خصوصاً مقابله با اشکال مختلف خشونت علیه کودکان، با معضلات جدی مواجه هستند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که کشورهایی نظیر آنگولا، کنیا، تانزانیا، سودان جنوبی، توگو و اتیوپی تلاش‌های زیادی برای اتخاذ اقدامات ضدخشونتی علیه کودکان صورت داده‌اند. به‌طور نمونه در بسیاری از کشورهای آفریقایی قوانین و مقرراتی در خصوص جرم‌انگاری ارتکاب خشونت، سوءاستفاده و استثمار جنسی کودکان به تصویب رسیده است، اما این قوانین به اجرا درنیامده است.

در این گزارش تأکید شده است که معضل ارتکاب اشکال مختلف خشونت جنسی، جسمی و روانی علیه کودکان به‌عنوان یکی از موضوعات مهم در دهه اخیر قلمداد می‌شود و تحقق توسعه پایدار برای نسل آینده درگرو مقابله جدی، مؤثر و کارآمد با معضل ارتکاب خشونت علیه کودکان خواهد بود.Leave a reply

Your email address will not be published.