صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  افزایش شاخص تجرد قطع...
اسفند
۱۳
۱۳۹۳
افزایش شاخص تجرد قطعی زنان و مردان
اسفند ۱۳ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81528315-6312848

عکس: ایرنا

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ومهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه سن متعارف ازدواج در مردان ۲۰ تا ۳۴ سال است گفت: در مجموع و براساس آمار یک چهارم ازدواج های مردان ایرانی بالای سن ۳۰ سالگی انجام می شود.

علی اکبر محزون روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: در واقع ۲۴،۸ درصد ازدواج مردان در سن بالای ۳۰ سالگی انجام می شود که این مهم تاخیر در ازدواج را نشان می دهد.

وی سن متعارف ازدواج در بانوان را ۱۵ تا ۲۹ سال عنوان کرد و گفت: در بانوان نیز ۱۳،۸ درصد ازدواج ها به سن بالای ۳۰ سالگی موکول می شود که این آمارها نشان دهنده تغییرات ساختار سنی ازدواج و کاهش آمار ازدواج در سطح کشور است.

محزون تصریح کرد: از سال ۸۵ تا ۹۰ سهم جمعیت جوان از ۳۵،۴ به ۳۱،۵ درصد کاهش یافته است که یکی از مهمترین دلایل کاهش آمار ازدواج در کشورمان، همین تغییرات ساختار سنی در میان جوانان به شمار می رود.

وی ادامه داد: از سال ۹۰ به بعد نیز روند کاهشی در آمار ازدواج در کشورمان مشاهده می شود به طوری که تعداد آمار جوانان ازدواج نکرده ما در حال افزایش است و میانگین سنی ازدواج در مردان به ۲۸ سال و در بانوان به ۲۳،۴ درصد رسیده است.

محزون در عین حال کل جمعیت جوانان هرگز ازدواج نکرده اعم از تحصیلکرده و بدون تحصیلات عالی براساس آخرین سرشماری را ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: پنج میلیون و ۵۷۰ هزار تن از این جوانان را مردان و پنج میلیون و ۶۷۰ هزار تن را نیز زنان تشکیل می دهند.

افزایش شاخص تجرد قطعی، این شاخص در بانوان بیشتر از مردان

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ومهاجرت سازمان ثبت احوال کشور افزود: شاخص های تجرد قطعی براساس آمار سال ۸۵ تا ۹۰ و این دو سرشماری برای مردان و بانوان افزایش داشته است.

وی ادامه داد: اما همواره شاخص تجرد قطعی در بانوان بیشتر از مردان است.

محزون شاخص تجرد قطعی مردان در سال ۸۵ را ۱،۳ درصد در بانوان ۱،۸ درصد عنوان کرد و گفت: این آمار در سال ۹۰ با افزایش روبه رو بوده به طوری که برای مردان به ۱،۸ درصد و برای بانوان به ۲،۸ درصد رسیده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ومهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: هر دو آمار نشان می دهد که شاخص تجرد قطعی در بانوان بیشتر از مردان است و عوامل اصلی تجرد قطعی در کشورمان، تغییرات ساختار جمعیتی، کاهش سهم جمعیت جوان، افزایش میانگین سنی ازدواج و تاخیر در ازدواج است.

محزون ادامه داد: براساس آمار، ۶۵۵ هزار و ۳۳۴ مورد ازدواج در ۱۱ ماه گذشته به ثبت رسیده که ۵۵۰ هزار و ۸۶۹ مورد آن در مناطق شهری و ۱۰۴ هزار و ۴۷۲ مورد آن در مناطق روستایی ثبت شده است.

وی گفت: بطور متوسط در هر ماه ۵۹ هزار و ۵۷۶ مورد، هر شبانه روز یکهزار و ۹۵۰ مورد و هر ساعت ۸۱ مورد ازدواج در کشور به ثبت رسیده است.Leave a reply

Your email address will not be published.