صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  افزایش 2 برابری شمار...
اسفند
۱۱
۱۳۹۳
افزایش ۲ برابری شمار زنان سرپرست خانوار
اسفند ۱۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

21847

عکس: ایسنا

مدیر کل مشاوره و آموزش خانواده کمیته امداد اظهار کرد: در هشت سال گذشته تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور بیش از دوبرابر شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، محمدشکرایی در چهارمین نشست دانشجویان و طلاب علوم دینی با محوریت خانواده و سبک زندگی دینی، با اشاره به نقش اساسی علم و آگاهی در دنیای امروز گفت: امروزه بسیاری از کشورهای پیشرفته به ارزش عامل انسانی و دانش و آگاهی پی برده اند و به طرق مختلف در پی جلب رضایت نیروی انسانی و بهره گیری از دانش و علم او هستند.

وی تاکید کرد: در کشور باید به نیروی ناملموس دستگاه ها ارج نهاده شود و با تربیت انسان هایی سالم ، متعهد و آگاه راه پیشرفت را سریع تر بپیماییم.

شکرایی با اشاره به اینکه نرخ طلاق روز به روز در کشور در حال افزایش است، گفت: امروزه در سراسر دنیا به این امر واقف شده اند که بنیان خانواده ها در معرض تهدید است تا جایی که نرخ طلاق در برخی از مناطق شهر تهران به ۸۰ درصد رسیده است.

مدیر کل مشاوره و آموزش خانواده کمیته امداد با بیان اینکه افزایش نرخ طلاق در جامعه تبعات ناگوار زیادی را در پی داشته است، گفت: متاسفانه در هشت سال گذشته تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور بیش از دوبرابر شده است.

وی همچنین عدم توجه کافی به معیارهای ازدواج که در اسلام به آن توصیه شده است را از عوامل اصلی افزایش نرخ طلاق عنوان و اظهار کرد: افزایش ازدواج هایی که با آشنایی در خیابان ها و یا فضاهای مجازی انجام می شود از عوامل اصلی منجر شدن بیشتر ازدواج ها به طلاق محسوب می شود.

ازدواج سفید محصول زندگی کردن غربی است

سیما فردوسی روانشناس و استاد دانشگاه نیز در این برنامه با اشاره به اهمیت بسیار اخلاق و رشد یافتگی دینی فرد در ازدواج اظهار کرد: ازدواج از طریق فضای مجازی اصلا به هیچ مسئله ای توجه ندارد و بحث ازدواج سفید متاسفانه یک محصول زندگی کردن غربی است و بعضی از جوانان از آن حمایت می کنند.

وی اظهار کرد: یکی از علت های افزایش طلاق در کشور ما ازدواج های ناآگاهانه است.

وی بیان کرد: باید به ابعاد مختلف ازدواج توجه کنیم، ازدواج مسوولیت دارد و باید در ازدواج از طرف مقابل شناخت داشته و تحقیق کرد. یکی از ابزار کار ما برای شناخت، رفتارشناسی است و توجه به هم کفو و هم سطح بودن در ازدواج بسیار مهم است.

وی با اشاره به تاکید دین بر صله رحم گفت: در رفت و آمدها می توان دختر یا پسر خوب را برای ازدواج پیدا کرد و متاسفانه ارتباطات حضوری در حال حاضر قطع شده و فقط در فضای مجازی ارتباط دارند.

این روانشناس افزود: متاسفانه برخی در ایام عید به جای دید و بازدید با اقوام و آشنایان به مسافرت رفته و این فرصت را از دست می دهند.

وی تصریح کرد: در ازدواج باید به سلامت شخصیت فرد توجه کنند که این مسئله نادیده گرفته می شود. کسانی که بیماری شخصیتی دارند، افرادی نیستند که با پای خود برای بیان مشکل مراجعه کنند، اما رفتارهای آنها اشکال دارد.

فردوسی با بیان اینکه ازدواج به طریق ملتمسانه نباید انجام شود، گفت: شان انسان و توانمندی های افراد بالاتر از این است که چنین اتفاقی رخ بدهد. زمانی که فرد مهارت داشته و تائید بگیرد، عزت نفس او افزایش یافته و خود را دست کم نگرفته و به هر ازدواجی تن نمی دهد.

وی افزود: امروزه مهارت حرف اول را می زند و باید مهارت اندوزی کرده و از مشورت با دیگران و خانواده غافل نشده و نهایت احترام را برای خانواده قائل شویم.

فردوسی گفت: متاسفانه امروز می بینیم جوانان برخلاف نظر خانواده ازدواج می کنند که خیلی بد است و باید از تجربیات والدین استفاده کرده و در صورت مخالفت از نظر مشاوران برای حل این مشکل استفاده کنیم.

فردوسی با اشاره به اهمیت همسانی وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در ازدواج گفت: باید فرهنگ دو نفر با هم جور باشد، گاهی اوقات مشکلات نشات گرفته از تفاوت های فرهنگی است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: کسانی که ازدواج غلطی داشته اند ممکن است به ادامه زندگی بی محبت تن بدهند، اما در این زندگی رشد نیست و لذت نمی برند. پس باید به ملاک ها و معیارهای ازدواج توجه کرد.

وی در پایان تاکید کرد: برای رفع و گذر از مشکلات باید صبور بود، عصبانیت را کنترل کرد، شکرگزار بوده و رضایتمندی را در خود تقویت کنیم.Leave a reply

Your email address will not be published.