صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شرکت در کمیسیون مقام...
اسفند
۱۱
۱۳۹۳
شرکت در کمیسیون مقام زن در چهارچوب تعامل سازنده با جهان است
اسفند ۱۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

15-1-5-16749image635344516642780937

عکس: ایرنا

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره سفر قریب الوقوع خود به نیویورک برای شرکت در اجلاس پنجاه و نهم کمیسیون مقام زن سازمان ملل توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در چارچوب تعامل سازنده با جهان و براساس اصل رعایت حقوق متقابل سعی داریم حضوری موثر توام با واقع گری داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در دهمین نشست خود با مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی با اشاره به اینکه چند وقتی است در برخی رسانه ها از برنامه های این اجلاس و هیات همراه برای شرکت در اجلاس اظهار نگرانی شده است، اظهارداشت: حجم حملات به اندازه ای گسترده است که برای تنویر افکار عمومی نیاز به توضیح است سازمان ملل چند سال قبل اقدام به برگزاری کنفرانس های جهانی تا سال ۹۵ کرد تا کنون ۴ کنفرانس برگزار شد و پس از سال ۹۵ دیگر شاهد کنفرانسی نبودیم.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: قرار است به موازات اعزام هیات دولتی به نیویورک تعدادی از سازمان های مردم نهاد نیز برای شرکت در این اجلاس به آمریکا اعزام شوند.

مولاوردی افزود: طی فراخوانی به چند سازمان درخواست کردیم آنها برنامه های خود را به ما ارائه دهند تا با هماهنگی هیات دولتی تسهیلات لازم در اختیار آن سازمان ها قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: پنج سازمان را شناسایی کردیم که برنامه های آنها استانداردهای لازم را برای ارائه به میزگردهایی که قرار است در حاشیه اجلاس برگزار شود دارا هستند، بدین ترتیب از هر سازمان یک نفر را مورد حمایت قرار می دهیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: قرار است با مبلغی حدود ۱۰ میلیون تومان از پنج نفر از این افراد حمایت کنیم هر چند هنوز پولی پرداخت نشده اما نمی دانم افرادی که برخی آمار را به رسانه ها اعلام می کنند چه حجت شرعی دارند آنها اعلام کرده اند که قرار است ۱۰۰ نفر با هزینه سه میلیاردی به نیویورک اعزام شوند.

مولاوردی یادآور شد: شاید این افراد با ارتباطاتی که با کنسولگری های آمریکا دارند به این اطلاعات دست پیدا کرده اند زیرا قرار است فقط حدود ۲۵ نفر همراه ما باشند.

وی گفت: برخی در خصوص سیاه نمایی هایی در اجلاس یاد شده اظهارنگرانی کرده اند اما باید گفت در چارچوب تعامل سازنده با جهان و براساس اصل رعایت حقوق متقابل سعی داریم حضوری موثر توام با واقع گری داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حال آماده کردن کتاب عکس زنان با موضوع فعالیت زنان ایرانی هستیم که صفحات این کتاب بدون هیچ توضیحی پر از رنگ است که نشان می دهد زنان رنگین کمان هستند.

به گفته مولاوردی، در ترکیب هیات اعزامی دولتی برای هر یک از افراد وظیفه ای تعریف شده هر چند حساسیت هم درباره آن وجود دارد این افراد در مدت همکاری با معاونت امور زنان و خانواده تاثیرگذاری هایی را در حوزه خود داشته اند بنابراین تلاش کردیم تجارب موفق خود را در اختیار همه دنیا قرار دهیم.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: در ترکیب هیات اعزامی از خانواده شهدا هم حضور دارند این افراد سابقه دفاع از حقوق انسانی زنان را دارند و دغدغه آنها کمتر از دغدغه افرادی است که نسبت به این سفر ابراز نگرانی کرده اند نیست.

مولاوردی با بیان این که چالش های زیادی در مسیر زنان و خانواده وجود دارد گفت: سفر اخیر به واتیکان نیز با همین هدف صورت گرفت. باید گفت دوستان اعتماد کنند زیرا هدف ها مشترک است و همه نگران از دست رفتن ارزش ها هستیم.

مولاوردی با بیان این که برخی روش ها از بین برنده این ارزش ها است ابراز امیدواری کرد: بتوان با اطلاعات دقیق از پیشرفت ها در دنیا صحبت کرد و در عمل از شاخص ها و ارتقای آن سخن به میان راند.

سازمان ملل مجمعی عمومی است نه شورای امنیت

مولاوردی گفت: این که تصور می شود آنجا جلسه محاکمه ای تشکیل می شود اشتباه است آنجا مجمع عمومی است نه شورای امنیت. تقریبا بیشتر کشورهای جهان سوم و در حال توسعه در آنجا جمع می شوند تا برای زنان چاره جویی کنند هر چند چالش ها درباره بحران ازدواج و طلاق و نگرانی درباره اشکال نامتعارف خانواده وجود دارد.

وی افزود: باید سعی شود با ساز و کارهای موجود قواعد بازی رعایت شود تا با حفظ ارزش ها تاثیرگذاری لازم را داشته باشیم بنابراین امیدوار هستیم در عین ارائه گزارش های شفاف درباره تلاش ها و دستاوردها، دیدگاه ها و چالش ها را هم مطرح کنیم.

محورهای نگران کننده زندگی زنان در دستور کار کمیسیون

مولاوردی با بیان اینکه کمیسیون مقام زن هر ساله ۱۲ محور نگران کننده زندگی زنان را در دستور کار خود قرار می دهد، افزود: سازمان ملل برای برگزاری این اجلاس از ماه ها قبل مکاتباتی را با دولتها انجام داده و ایران نیز در جلسه مقدماتی این کمیسیون که در بانکوک برگزار شد شرکت کرد.

وی اضافه کرد: روز اول این اجلاس مصادف با ۸ مارس (روز جهانی زن ) است و در افتتاحیه قرار است رییس هیات ایرانی درباره موانع و چالش های ۲۰ سال گذشته در حوزه زنان سخنرانی کند.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: سخنرانی رییس هیات ایرانی در میزگردهای تخصصی این کمیسیون از جمله میزگرد سرمایه گذاری برای برابری جنسیتی و سخنرانی درباره پیشرفت های زنان ایران در پنلی که برای نخستین بار برگزار خواهد شد، از دیگر برنامه ها است.

توانمند سازی زنان توانمند سازی بشریت است

مولاوردی در بخشی دیگر از سخنانش موضوع محوری آموزش را راهبردی دانست و بر توانمند سازی زنان تاکید کرد.

وی آموزش را کلید توانمند سازی معرفی کرد و اظهار داشت: توانمند سازی زنان به معنای توانمند سازی خانواده و بشریت است .

معاون رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد با مجموعه برنامه ها و تدابیر در سازمان نهضت سواد آموزی و آموزش و پرورش و همگرایی دستگاهها بتوان به اهداف مورد نظر که همان ریشه کنی بی سوادی است، دست یافت.

وی با ابراز امیدواری درباره نزدیک شدن به این رویای دور از دسترس تا پایان سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام (۱۴۰۴) بر ارتقای سواد حقوقی تاکید کرد.

برگزاری همایش بانوی انقلاب

مولاوردی با بیان اینکه با مشارکت معاونت زنان و خانواده رییس جمهوری همایش بانوی انقلاب در ۲۱فروردین سال ۹۴ برگزار می شود، گفت: هدف از برگزاری این همایش گرامیداشت همسر امام (ره) است بنابراین اکنون در حال برنامه ریزی ها بوده و منتظر کمک دستگاه ها دراین زمینه هستیم .

وی همچنین از برنامه های معاونت زنان درخصوص هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر خبر داد.Leave a reply

Your email address will not be published.