صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  کارت هویتی به فرزندا...
اسفند
۶
۱۳۹۳
کارت هویتی به فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی ارائه می شود
اسفند ۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

ba479

 

عکس: بیتوته

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: کارت هویتی به فرزندان زنان ایرانی که دارای همسر خارجی هستند، ارائه می شود.

الهام امین زاده عصر سه شنبه در حاشیه چهارمین جلسه شورای حقوقی دستگاههای اجرایی استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه این افراد تا سن ۱۸ سالگی از بسیاری از حقوق شهروندی، آموزشی، بهداشتی و … محروم هستند.

وی گفت: برخورداری این افراد از حقوق مساوی با شهروندان ایرانی منوط به رسیدن به سن ۱۸ سالگی و درخواست تابعیت ایرانی است که این موضوع مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند.

امین زاده افزود: بر این اساس جلسات متعدد در وزارتخانه ها برگزار و مقرر شد کارت هویتی به جای کارت ملی به این افراد تا قبل از سن ۱۸ سالگی داده شود .

معاون حقوقی رئیس جمهوری بیان کرد: این افراد بیشتر در استانهای شرقی کشور حضور دارند و اجرای این طرح می تواند در زمینه ارائه خدمات آموزشی و رفاهی به آنها موثر باشد.

فقر فرهنگ حقوقی عامل زندان رفتن بسیاری از مردم

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: در بسیاری از موارد، فقر فرهنگ حقوقی مردم را راهی زندان می کند.

الهام امین زاده عصر سه شنبه در چهارمین جلسه شورای حقوقی و صیانت از حقوق شهروندی دستگاههای اجرایی استان سمنان اظهار داشت: با هدف انتقال مفاهیم حقوقی به عموم مردم، برنامه های متعددی در دست اجراست که آموزش حقوق به زبان زیبا و جذاب از طریق رسانه ملی، فیلم و کتاب از جمله این برنامه هاست.

وی ارائه آموزشهای حقوقی به افراد ۴ تا ۱۸ سال را یکی از موثرترین روشهای نهادینه کردن روحیه قانون مداری در مردم عنوان کرد و گفت: این معاونت با پیگیری اجرای سند حقوق شهروندی، در صدد قانون محور کردن جامعه است.

وی هدف از سفر به استان سمنان را ارائه گزارش عملکرد معاونت حقوقی به استان، آشنایی با ایده های جدید و بررسی آسیب های استان عنوان کرد و افزود: این معاونت آماده برگزاری دوره های آموزشی تخصصی حقوق در استانهاست.

امین زاده از شناسایی ۸۴ رشته حقوقی از جمله در زمینه های بیمه، گمرک، مالیات، محیط زیست و … خبر داد و اظهار کرد: در صورت اعلام نیاز استانها، این دوره ها آموزش داده می شوند.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه اینترنتی ملی قوانین و مقررات به آدرس www.dotic.ir گفت: بیش از ۱۰ هزار عنوان قانون از ابتدایی ترین قانون تدوین شده همراه با جزئیات تغییرات تا جدیدترین قوانین در این سامانه موجود است.

استاندار سمنان نیز در این جلسه با بیان اینکه حقوق شهروندی از مسائل اساسی کشور است، گفت: تا کنون به طور منسجم به موضوع حقوق شهروندی در کشور رسیدگی نشده است.

محمد وکیلی با اشاره به اینکه یکی از شعارهای انتخاباتی رئیس جمهوری، احقاق حقوق شهروندی بوده است، افزود: حقوق شهروندی از مطالبات مردمی است.

استاندار سمنان با بیان اینکه شورای نظارتی حقوق شهروندی در این استان فعالیت مناسبی دارد، گفت: خوشبختانه هماهنگی خوبی بین دستگاههای اجرایی در این زمینه وجود دارد.Leave a reply

Your email address will not be published.