صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  در پاکستان یک مامای ...
اسفند
۴
۱۳۹۳
در پاکستان یک مامای ماهر می‌تواند سلامتی را برای مادر و کودک به ارمغان آورد
اسفند ۴ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

شاگوفتا شهزادی، مامای محلی در پاکستان: «سلامت مادر و کودک من را بسیار شادمان می‌کند.»

نوشته سامی مالک

ترجمه فرخ نیک‌مرام

مراقبت‌های بهداشتی قبل و بعد از تولد در مناطق روستایی پاکستان، با همت زنانی مانند شاگوفتا شهزادی، مامای ماهری که در برنامه‌ای با حمایت یونیسف تعلیم دیده، به سرعت پیشرفت کرده است. 

سوم دسامبر سال ۲۰۱۴ در منطقه قصور پاکستان – شاگوفتا شهزادی ۳۰ ساله که مامای متخصص (SBA) است می‌گوید: «بزرگترین لذت زندگی من زمانی است که مادر و کودک هر دو پس از زایمان سالم باشند». او در روستای ناندانپورا در منطقه قصور در ایالت پنجاب پاکستان زندگی و کار می‌کند.

12483ibc1

 توضیح عکس:«شاگوفتا شهزادی در ایالت پنجاب پاکستان خانه خود را ترک می‌کند. برعلامت روی دیوار نوشته شده است مامای محلی»

شاگوفتا می‌گوید: «بین خدمات یک مامای آموزش دیده و یک قابله سنتی تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد. افراد تعلیم دیده می‌دانند که چگونه از پیچیدگی‌های دوران بارداری جلوگیری کنند و در صورت بروز آنان را اداره کنند. آنها در زمان وضع حمل و خدمات پس از تولد برای نوزاد و مادر نیز می‌توانند از این پیچیدگی‌ها جلوگیری کرده و  تحت کنترل خود قراردهند.»

یک روز کاری شاگوفتا ممکن است شامل یک وضع حمل باشد. او می‌تواند در یک روز کاری به مادران در مورد مراقبت‌های پیش از زایمان آموزش دهد. او همچنین قدم زنان به روستای کناری می‌رود که به مادری تازه فارغ  شده و نوزادش، خدمات پس از زایمان ارائه دهد. او به کار خود افتخار و احساس موفقیت می‌کند، چرا که در یک سال اخیر به دلیل خدمات او حتی یک مورد مرگ نوزاد یا مادر در منطقه دیده نشده ‌است.

شاگوفتا به زندگی دشوارش در گذشته نگاهی می اندازد و تعریف می‌کند: «من دو ماهه بودم که پدرم فوت کرد. مادرم، من و خواهرم را با پول بسیار اندکی که با کوک زدن پارچه در می‌آورد بزرگ کرد. منابعی که مادرم در اختیار داشت بسیار اندک بودند، ولی او ما را به هر شکل که بود به کنکور رساند و ما درسمان را خواندیم. خواهرم یک مددکار اجتماعی زنان شد و من هم ماما.»

12483ibc2

 توضیح عکس: «شاگوفتا در حین گفتگو با یک بیمار، یادداشت بر می دارد تا به ایجاد پرونده‌ معاینه‌های کلی دوره‌ای خود کمک کند.»

در سال ۲۰۱۲ شاگوفتا یک دوره‌ ۱۸ ماهه آموزشی برای ماما‌های منطقه‌ای که به وسیله یونیسف برنامه ریزی شده بود را به اتمام رساند. این دوره در بیمارستان مرکز منطقه قصور انجام یافت.

از آنجایی که دختر کوچکترش تنها چند ماهه بود، شرکت در این آموزش‌ها برای شاگوفتا کار ساده‌ای به حساب نمی‌آمد. او با حمایت همسرش و سایر اعضای خانواده توانست دوره را به پایان برساند. حمایت آنان همچنان زمانی که او به عنوان مامای آموزش دیده فعالیت می‌کند ادامه دارد.

«همه چیز تغییر کرده است»

بین کار مامایان تعلیم ندیده‌ای که ۲۵ یا ۳۰ سال پیش فعالیت می‌کردند و خدمات کنونی این ماماها تعلیم دیده، از دید شاگوفتا تفاوت بسیار زیادی وجود دارد.

او می‌گوید: «مادرم برایم تعریف کرد، زمانی که من به دنیا آمدم یک مامای سنتی به خانه ما آمد تا بر زایمان نظارت کند. او کلا از بهداشت چیزی سرش نمی‌شده و حتی برای معاینه مادرم دست خود را نشسته بود. کمی خاکستر از بخاری بیرون آورده و روی زمین می‌ریزد و من را آنجا به دنیا می‌آورد. همه چیز امروز تغییر کرده است. تمامی زندگی‌هایی که بر اثر خدمات ضعیف از دست می‌رفت امروزه نجات پیدا می‌کنند.»

12483ibc3

 توضیح عکس: «شاگوفتا زنی که به مطب خانگی مامایی او آمده است را معاینه می‌کند.»

شاگوفتا به زنان و کودکان ۱۰ روستا در منطقه قصور خدمات پیش از تولد و پس از تولد ارائه می‌دهد.

شاگوفتا هم به این دلیل این که تنها مامای آموزش دیده‌ منطقه است و هم به دلیل رفتار خوب و دوستانه‌اش، در منطقه چهره‌ای محبوب است و زنان مسائل خود را به راحتی برای او تعریف می‌کنند.

او می‌گوید: «من به طور دوره‌ای زنان باردار را معاینه می‌کنم و سابقه‌ای از وضعیت فشار خون، ضربان قلب، حرارت بدن و التهابات آنان را جمع آوری می‌کنم. باید رابطه را از اول بارداری تا زمان وضع حمل خوب نگه‌داشت که به سادگی بتوان خدمات پس از زایمان را به مادر و نوزاد ارائه داد.

نتایج مثبت

آمار مرگ و میر مادران و نوزادان در هنگام بارداری و وضع حمل بسیار بالاست. یکی از دلایل اصلی این مشکل، کمبود ماما‌های آموزش دیده در مناطق دور افتاده و روستایی است. یونیسف در سال ۲۰۰۵ با همکاری وزارت بهداشت ایالت پنجاب و شرکای آن در ایجاد توسعه کلاس‌هایی برای تعلیم این گونه ماما‌ها در بیمارستان‌های روستاهای دور افتاده برگزار کرد. هدف بر این بود که این زنان جوان، کار را یاد گرفته و در مناطق خود، کار را برای مردم آن منطقه شروع کنند.

12483ibc4

 توضیح عکس: «شاگوفتا در کنار ماردی با نوزادش که چند روز پیش به دنیا آمده است نشسته است.»

کارشناس بهداشت دفتر یونیسف در پاکستان، دکتر طاهر منظور می گوید: «با توجه به نتایج مثبت این برنامه، دولت پاکستان آن را به سر تا سر کشور گسترش داده است. در ایالت پنجاب بیش از ۵۰۰۰ زن، تعلیم داده شده‌اند و اکنون در مناطق خود در حال ارائه خدمات بسیار مهم هستند. از هم اکنون موفقیت این برنامه قابل مشاهده است و امید می‌رود که این برنامه مشکل مرگ و میر بالای کودکان و مادران در حین بارداری و پس از آن را حل کند.»

شاگوفتا بر این باور است که تضمین بهداشت و امنیت برای مادر و نوزاد بسیار مهم است.

او می‌گوید: «اگر مادران و کودکان سالم باشند، تمامی اجتماع در سلامت زندگی خواهد نمود. نسل‌های آینده نیز سالم بار خواهند آمد. ما باید تلاش کنیم که جان مادران و کودکان را نجات دهیم، به این دلیل که زندگی ارزشمند است و تنها یک بار به فرد داده می‌شود.»

 منبع:http://www.unicef.org/infobycountry/pakistan_78038.htmlLeave a reply

Your email address will not be published.