صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تغییرات شگفت آور جها...
اردیبهشت
۱۸
۱۳۹۲
تغییرات شگفت آور جهانی در نحوه برخورد با خشونت خانگی
اردیبهشت ۱۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: تحقیقی از دانشگاه جدید میشیگان که ۲۶ کشور را با درآمدهای متفاوت مورد تحلیل قرار داده است نشان می دهد که از سال ۲۰۰۰ تا به حال دید جهانی نسبت به خشونت خانگی تغییرات چشمگیری داشته است. نیجریه در سال ۲۰۰۸ با رد خشونت خانگی از جانب ۶۵% از مردان و ۵۲% از زنان کشور، بیشترین اختلاف را در مقایسه با آمار سال ۲۰۰۳ که به ترتیب ۴۸% و ۳۳% بوده را نسبت به دیگر کشورها داشته است.

در آخرین جلد مجله جامعه شناسی آمریکایی، تحقیقی چاپ شده است که در آن یکی از محققان دانشگاه میشیگان، ریچل پیروتی Rachal Pierotti  اطلاعات مربوط به صدها هزار نفر را – که از آمارگیری و برآوردهای موسسات درمانی که هزینه آن توسط آژانس توسعه بین المللی آمریکا تأمین شده بود – مورد بررسی و آزمون قرار داد. نیمی از کشورهایی را که این محقق مورد بررسی قرار دادند، از کشورهای صحرای آفریقا بودند. او گفت: “در بسیاری از کشورها مردان بیشتر از زنان با خشونت مخالفند”.

اطلاعات راجع به نحوه برخورد مردان با خشونت خانگی، تنها در ۱۵ کشور از کشورهایی که پیروتی در مورد آنها تحقیق می کرد در دست بود. بنابر این اطلاعات در بنین، اوتیوپی، غنا، اندونزی، ماداگاسکار، مالاوی، نیجریه، رواندا، تانزانیا، اوگاندا و زامبیا مردان بیشتر از زنان مخالف خشونت هستند.

سؤالات پرسشنامه پیروتی که همه در راستای یافتن نحوه برخورد مردم با خشونت خانگی است برای کشورهای مختلف متفاوت طرح شد. اما محتوای عمده سؤالات به صورت ذیل است:

بعضی اوقات مردان از کارهای همسرانشان عصبانی می شوند. آیا به نظر شما شوهر حق کتک زدن همسرش را دارد،

–          اگرهمسر بدون اینکه به شوهرش بگوید از منزل خارج شود؟

–          اگر به کودکان توجهی نکند و آنها را به حال خود بسپارد؟

–          اگر با او بحث و جدل کند؟

–          اگر قبول نکند که با شوهرش رابطه جنسی داشته باشد؟

–          اگر غذا را بسوزاند؟

بطورکل، “پیروتی” از تحقیقات خود این نتیجه را گرفت که برای مردان زمانی که همسران به فرزندان بی توجهی می کنند خشونت قابل توجیه است، حال آنکه خشونت به زن را در صورتی که غذا را بسوزاند قبول ندارند.

تعدادی از کشورها نیز بودند که نگرش مردم آنها نسبت به این موضوع در طول مدت تحقیق جهت دیگری گرفت. برای مثال در ماداگاسکار و اندونزی در صد افرادی که با خشونت خانگی مخالف بودند در این مدت کاهش پیدا کرد.

پیروتی متوجه شد که نگرش مردم نسبت به خشونت خانگی در کلیه گروه های سنی به طور شگفت آوری عوض شده است. او گفت اغلب تغییرات اجتماعی از جوانترها شروع می شود، اما در مورد خشونت خانگی، مردم از گروه های سنی مختلف مخالفت خود را نشان دادند. او نیز متوجه شد، مردانی که در شهر زندگی می کنند و از تحصیلات بالاتری برخوردارند نسبت به آنهایی که در روستا زندگی می کنند و تحصیلات پایین تری دارند بیشتر مخالف کتک زدن و مورد خشونت قرار دادن همسرانشان هستند. او همچنین یافت که در بسیاری از کشورها آنهایی که به روزنامه، رادیو و تلویزیون دسترسی دارند بیشتر مخالف این موضوع هستند.

پیروتی گفت: اشاعه جهانی موضوع حقوق زنان و بالا رفتن توجه بین المللی به مسأله خشونت علیه زنان ممکن است از مواردی باشند که گرایش و طرز تفکرها را نسبت به این موضوع تحت الشعاع قرار داده، اما برای اثبات آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:

http://makeeverywomancount.org/index.php?view=article&id=5601&option=com_content&Itemid=56Leave a reply

Your email address will not be published.