صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  خانواده های فرزندپذی...
بهمن
۲۹
۱۳۹۳
خانواده های فرزندپذیر: چگونه به سازگاری فرزندتان کمک کنید
بهمن ۲۹ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , ,
image_pdfimage_print

brown-children-eye

عکس: freepix.eu

بهداشت کودکان

ترجمه سام زندی

خانواده های فرزندپذیر در صورتی می توانند موفق باشند که اعضای خانواده برای ایجاد روابطی سالم همکاری کنند. دریابید چگونه می توانید به فرزندتان کمک کنید که بخشی از یک خانواده مرکب باشد. (از: مایوکلینیک)

روابط درون خانواده های فرزندپذیر ممکن است پیچیده باشد. وقتی خانواده فرزندپذیر جدیدی شکل می گیرد، هر یک از اعضای خانواده با مجموعه  منحصر به فردی از مشکلات و منابع بالقوه استرس روبرو می شود. با این همه، ایجاد یک خانواده ی مرکب ِ موفق، امکان پذیر است.

مشکلاتی را که یک خانواده مرکب ممکن است برای فرزند شما ایجاد کند در نظر بگیرید، همچنین، کارهایی را که می توانید برای غلبه بر این موانع بکنید تا با هم زندگی تازه ای بسازید.

فقدان را بپذیرید و برایش ابراز اندوه کنید

ممکن است فرزند شما دچار اضطراب ناشی از طلاق یا مرگِ یکی از والدین باشد. شاید هم فرزندتان هنوز امید دارد که شما و همسر سابق تان نزد هم برگردید. همچنین، فرزندتان ممکن است نگران این باشد که ازدواج جدید و خانواده ی جدید، دوام نداشته باشد.

به ترس ها و نگرانی های فرزندتان توجه کنید و بگذارید فرزندتان با هر روندی که برایش راحت است التیام پیدا کند. انتظار نداشته باشید که احساسات فرزندتان به سرعت یا در لحظه ی خاصی – مثل در جشن عروسی شما یا روزی که نزد شما نثل مکان می کند – بهبود یابد.

روابط خانوادگی موجود را تقویت کنید

وقت صرف کنید تا روابط خانوادگی  که پیش از پیدایش ِ خانواده مرکب وجود داشته را تقویت کنید. برای نمونه، فعالیت هایی ویژه یا گردش هایی ترتیب بدهید که فقط خودتان و فرزندتان در آن حضور داشته باشید.

همچنین به یاد داشته باشید کودکی که وارد یک خانواده مرکب ِ جدید می شود، ممکن است احساس دوپارگی میان پدر یا مادری که با او زندگی می کند، و پدر یا مادر دیگرش کند. به احساس فرزندتان احترام بگذارید و دقت کنید که در باره پدر یا مادر دیگر، حرف منفی نزنید، فارغ از این که خودتان در این باره چه نظری دارید.

روابط جدید خانوادگی را تحکیم کنید

ممکن است برای کودک، آموختن برقراری ارتباط با ناپدری، نامادری، یا برادر و خواهرهای ناتنی، دشوار باشد.

برای این که به فرزندتان کمک کنید این پیوندها را به وجود بیاورد، شاید لازم باشد علایق مشترکِ میان اعضای خانواده مرکب ِ خود را شناسایی کنید. فرزندتان را تشویق کنید وقت صرف کند تا اعضای خانواده جدیدش را بشناسد. ولی دقت کنید که اجازه بدهید روابط جدید، با روند طبیعی خودشان شکل بگیرند.

اگر فرزندتان از ناپدری یا نامادری انتقاد می کند، بکوشید واکنش بیش از اندازه نشان ندهید. خیال تان آسوده باشد که اگر ناپدری یا نامادری در تلاش خود برای ایجاد رابطه جدی باشد، احساس های مثبت،  به احتمال زیاد، عاقبت بر احساس های منفی غلبه خواهند کرد.

تشویق به احترام

ممکن است یکی دو سال – یا حتا بیشتر- طول بکشد تا اعضای خانواده ای که فرزندخوانده دارد، به زندگی با هم عادت کنند.

به فرزند خود یا دیگر اعضای خانواده فشار نیاورید که روابط جدید را بی درنگ بپذیرند. به جای آن، تمام اعضای خانواده را تشویق کنید که با نزاکت و احترام با یکدیگر رفتار کنند.

گروهی تصمیم بگیرید

خانواده مرکب ِ خود را به شکل یک واحد یکپارچه ببینید. به فکر برگزاریِ جلسه های منظم خانوادگی برای بحث در باره مسائل و رسیدن به راه حل های مثبت، به عنوان یک گروه، باشید.

بدانید چه زمانی به کمک بیشتر نیاز دارید

بیشتر خانواده های فرزندخوانده دار، قادرند با گذشت زمان، روابط خودشان را سازمان بدهند و مسائل شان را حل کنند.

به گفته آکادمی روان پزشکی کودک و نوجوان آمریکا، صحبت کردن با یک کارشناس بهداشت روانی، می تواند برای فرزندتان سودمند باشد، اگر چنین احساس هایی داشته باشد:

 • احساس تنهایی در مقابله با مشکلات
 • احساس دوپارگی میان والدین یا دو خانواده
 • احساس کنار گذاشته شدن
 • انزوای ناشی از حس خشم و گناه
 • تردید در باره این که چه کاری درست است
 • احساس ناراحتی در برخورد با هر یک از اعضای خانواده ی اولیه یا خانواده ی پذیرنده

علاوه بر این، درمان خانوادگی نیز می تواند سودمند باشد اگر:

 • فرزندتان نشانه های عصبانیت یا بیزاری نسبت به یک عضو خاص خانواده نشان دهد
 • یک فرزند ظاهرا نسبت به دیگران ترجیح داده شود
 • انضباط، فقط به عهده پدر یا مادرِ فرزند گذاشته شود، به جای این که هم پدر یا مادر طبیعی، و هم پدر یا مادر فرزندپذیر را شامل شود
 • فرزند شما متناوبا گریه کند یا شروع کند به کناره جویی از دیگران
 • اعضای خانواده از فعالیت هایی مانند حضور در جمع دوستان، که معمولا لذت بخش اند، لذت نبرند

به یاد داشته باشید که ساختن یک خانواده ی جایگزین ِ موفق، زمان می برد. اعضای خانواده تان را تشویق کنید که یکدیگر را بشناسند و با هم، رسوم تازه ای را شروع کنند. با گذشت زمان، در خانواده ی مرکب ِ شما، پیوندهایی شکل خواهد گرفت که یک عمر باقی می ماند.

منبع: http://www.mayoclinic.org/healthy-living/childrens-health/in-depth/stepfamilies/art-20047046?pg=2Leave a reply

Your email address will not be published.