صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیست و پنجم ، روز نا...
اردیبهشت
۱۸
۱۳۹۲
بیست و پنجم ، روز نارنجی
اردیبهشت ۱۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: کمپین دبیر کل سازمان ملل برای پایان دادن به خشونت علیه زنانUNiTE ، بیست و پنجم هر ماه را روز نارنجی نامید واولین روز نارنجی را بیست و پنجم جولای سال ۲۰۱۲ قرار داد. این کمپین را شبکه جهانی جوانان UNiTE بنیان نهادند تا از این طریق بتوانند موضوع خشونت علیه دختران و زنان را نه تنها سالی یکبار در روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان – ۲۵ نوامبر –  بلکه هر ماه در سر تیتر خبرهای بین المللی قرار دهند. هدف روز نارنجی این است که توجه جهانیان را مرتب به این موضوع جلب و این پیام را به گوش ها برساند که خشونت علیه زنان نوعی تجاوز به حقوق بشر است و همه باید در بر اندازی آن سریع و بی درنگ اقدام کنند.

امسال )۲۰۱۳)  کلیه فعالیت های روز نارنجی بر اساس پیشنهادات پنجاه و هفتمین جلسه کمیسیون وضعیت زنان که حول محور مبارزه با خشونت علیه زنان و دختران است طراحی شده اند و این ماه (ماه آپریل) کلیه فعالیت ها معطوف اهمیت امنیت زنان و دختران در محیط کار است.

خشونت علیه زنان در محیط کار در تمام کشورهای دنیا به گونه های مختلف صورت می گیرد که از آن جمله می توان از اذیت و آزار جنسی نام برد. این مسأله در کلیه حرفه ها و بخش ها و بخصوص برای زنانی که در فقر به سر می برند مانند مهاجران زنی که کارگری می کنند، بیشتر اتفاق می افتد.

چند واقعیت:

–          بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از زنان کشورهای اتحادیه اروپا در محیط کار در معرض ارتباط های جنسی ناخواسته، تماس های فیزیکی و دیگر شکل های  اذیت و آزار قرار گرفته اند.

–          تحقیقی کوتاه از کشورهای آسیایی و کشورهای سواحل اقیانوس آرام نشان می دهند که ۳۰ تا ۴۰ درصد زنان کارگر نوعی آزار و اذیت – زبانی، فیزیکی و یا جنسی – را در محیط کار گزارش کرده اند.

–          یک چهارم زنان استرالیایی در محیط کار مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند.

ترجمه گروه “خانه امن”

منبع:http://www.un.org/en/women/endviolence/orangeday.shtmlLeave a reply

Your email address will not be published.