دختران؛ 27 درصد کودکان معتاد


124255_815عکس: فرارو
در سمینار اعتیاد کودکان و نوجوانان عنوان شد؛
احراز هویت، درمان، بستری، مسکن و… کودکان معتاد، مواردیست که برای ساماندهی آنها که باید چندین دستگاه همکاری کنند. کار کودکان گرفتار اعتیاد نیاز به مشارکت بین‌بخشی و سطح بالای تعهد و مسئولیت‌پذیری دارد و تنها با اسناد داخل کتاب محقق نمی‌شود.
به همت جمعیت امام دانشجویی- مردمی امام علی (ع) سمینار اعتیاد کودکان و نوجوانان در مناطق معضل‌خیز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهرخانه، زهرا رحيمي مديرعامل جمعیت امام دانشجویی- مردمی امام علی (ع) در ابتدای این سمینار گفت: این سمینار به به یکی از مهم‌ترین موضوعات و بی‌دفاع‌ترین اقشار جامعه می‌پردازد. یکی از بزرگترین معضلات کشور اعتیاد است و تقاطع این دو، بسیار دردآور و سخت است. اعتیاد کودکان تبعات عظیمی دارد.
اعتیاد کودکان نقاط کور فراوانی دارد
وی با بیان این‌که بحث اعتیاد کودکان برای فعالین اجتماعی جوانب لاینحل و نقاط کور فراوانی دارد، گفت: وقتی مسئولین صحبت از کمپ اعتیاد کودکان به میان آورده‌اند؛ یعنی ابعاد این معضل بسیار است و کار به جایی رسیده که این ضرورت احساس شده است.
شناسایی ده‌ها کودک معتاد طی چند هفته
رحیمی ادامه داد: در برخی از شهرها ده‌ها کودک درگیر اعتیاد در عرض چند هفته شناسایی شدند؛ برای مثال در بیرجند 70 تا 80 کودک شناسایی شده است. متأسفانه کودکان که باید آینده‌سازان کشور باشند، به نیروهایی تبدیل می‌شوند که خود یک خطر برای جامعه به‌شمار می‌روند.
کودکان بدون اختیار به دام اعتیاد گرفتار می‌شوند/ شانس بیشتر کودکان در ترک اعتیاد نسبت به بزرگسالان
مديرعامل جمعیت امام دانشجویی- مردمی امام علی (ع) به اهمیت جبر و اختیار این کودکان اشاره کرد و گفت: بسیاری از این کودکان بدون اختیار به دام اعتیاد گرفتار می‌شوند. در واقع نوزادان معتاد متولد می‌شوند، بسیاری از این کودکان آگاهی ندارند مواد چیست و از آسیب‌های آن کاملاً بی‌اطلاعند و حتی نمی‌دانند کار آنها اعتیاد است.
رحیمی با تأکید بر اینکه نداشتن حق انتخاب این کودکان دل هر انسانی را به درد می‌آورد، گفت: به گفته بسیاری از متخصصان میزان شانس ترک اعتیاد کودکان به دلیل تفاوت‌های فیزیولوژی آنها نسبت به بزرگسالان بیشتر است.
ضرورت ساماندهی کودکان بازپروری‌شده
وی با بیان این‌که ما نیازمند یک نگاه مسئولانه همراه با دلسوزی هستیم، گفت: در کشور نگرش به مسایل اجتماعی جزیی است؛ اینکه یک کودک بعد از ترک به خانه‌‌ای برگردد که در آن خانه اعتیاد وجود دارد، چگونه باید پاک بماند، و..؛ برای حل مسئله اعتیاد کودکان، باید برای تمام ابعاد آن فکری کرد.
رحیمی با تأکید بر این‌که سیاست‌گذاری‌های کلان در کوتاه‌مدت نتیجه‌بخش نخواهد بود، تصریح کرد: بسیاری از مسئولین می‌خواهند خدمات آنها به چشم بیاید؛ به همین دلیل برای کارهای زیربنایی بودجه‌ای اختصاص داده نمی‌شود.
به گزارش مهرخانه، در ادامه این سمینار مریم کیانی دبیر سمینار اعتیاد کودکان و نوجوانان در محلات معضل‌خیز گفت: تحقیقات جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی (ع) در 10 استان تهران، البرز، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، بوشهر، بندرعباس، گلستان، زنجان و کرمان و روی 116 کودک مبتلا به اعتیاد انجام شده است.
73 درصد کودکان معتاد پسر و 27 درصد دختران 7 تا 13 سال
وی با بیان این‌که 73 درصد این کودکان را پسر و 27 درصد آنها را دختر تشکیل می‌دهد، گفت: بیشترین آمار مربوط به گروه‌های سنی 7 تا 13 سال است، اما در سنین نوزادی تا 2 سالگی که توسط طرح مادرانه جمعیت بررسی شده است نیز آمار بالایی را به خود اختصاص می‌دهد. فراوانی سن شروع مصرف مواد مخدر از سن زیر 2 سال است.
نیمی از کودکان معتاد بدون اوراق هویتی
کیانی با بیان اینکه نیمی از مصرف‌کنندگان فاقد اوراق هویتی هستند، اظهار داشت: 31 درصد آنها به سن مدرسه نرسیده‌اند، بیش از 56 درصد به دلیل بی‌اهمیتی خانواده و نداشتن اوراق هویتی خارج از سیستم و نظام آموزش و پرورش هستند، 26 درصد آنها نیز پس از ورود به مدرسه ترک تحصیل کرده‌اند.
اکثر کودکان معتاد ایرانی هستند؛ نه مهاجر و افاغنه
این فعال حقوق کودک اظهار داشت: برخلاف نگاه عموم و مسئولین که تصور می‌کنند که بیشتر این افراد مهاجر و افغان هستند، تنها 24 درصد کودکان معتاد مهاجر بودند و بقیه را قومیت‌های مختلف ایرانی شامل می‌شد.
وی با بیان اینکه 62 درصد مادران این کودکان و 80 درصد پدران آنان معتاد هستند، ادامه داد: با توجه به اینکه اکثر این کودکان را کودکان کار، بدسرپرست و بی‌سرپرست تشکیل می‌دهد، تنها 7 درصد آنها به بهزیستی مراجعه کرده‌اند.
ارتباط جنسی کودکان معتاد با جنس موافق و مخالف
دبیر سمینار اعتیاد کودکان و نوجوانان در محلات معضل‌خیز در ادامه به تجربه روابط جنسی این کودکان نیز اشاره کرد و افزود: حدود 7 درصد این کودکان با جنس موافق و 17 درصد آنها با جنس مخالف ارتباط جنسی داشته‌اند که آن هم در بسیاری از موارد برای تأمین مواد مورد نیاز خود و یا خانواده بوده است که البته این آمار قطعی نیست؛ چون ممکن است بسیاری از کودکان این موضوع را اعلام نکنند.
در ادامه این سمینار دکتر محسن روشن‌پژوه معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با ابراز خوشحالی از برگزاری این سمینار توسط یک NGO مردمی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: براساس مصوبه شورای عالی اداری در سال 1378 آیین‌نامه ساماندهی متکدیان و افراد خیابانی تعیین شد و سازمان بهزیستی و شهرداری، موظف به شناسایی، جمع‌آوری و ساماندهی این افراد شدند.
بهزیستی مسئول ساماندهی کودکان خیابانی است
وی ادامه داد: پس از طرح جداسازی کودکان از بزرگسالان، کودکان نباید با بزرگسالان در یک‌جا ساماندهی شوند و ساماندهی کودکان خیابانی به سازمان بهزیستی سپرده شد.
ستاد مبارزه با مواد مخدر متولی اصلی امر اعتیاد در کشور است
روشن‌پژوه با اشاره به ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان متولی کلیه امور اعتیاد در کشور گفت: یازده دستگاه در این ستاد عضویت دارند که مسایل مربوط به اعتیاد را ساماندهی می‌کنند. کودکان معتاد فصل مشترکی است که برای ساماندهای آنها چندین سازمان باید همکاری کنند.
ساماندهی کودکان معتاد نیازمند همکاری قوی بین‌بخشی میان تمام دستگاه‌ها
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد ادامه داد: برای مثال درمان این کودکان به وزارت بهداشت، آموزش آنها به وزارت آموزش و پرورش، سرپرستی و نگهداری کودکان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست معتاد زیر نظر سازمان بهزیستی است و برای ساماندهی آنها نیاز به یک همکاری بین‌بخشی قوی است.
برای اعتیاد زنان و کودکان خوب عمل نشده است
وی با بیان این‌که ما برای مردان خوب عمل کرده‌ایم، اما برای زنان و کودکان اقدام خوبی نداشته‌ایم، گفت: هدایت یک کودک معتاد و یا بدسرپرست، نیازمند حکم قوه قضاییه دارد تا حضانت از والد او گرفته شود و به بهزیستی سپرده شود.
روشن‌پژوه با بیان این‌که مدیریت اعتیاد کودکان و نوجوانان ابعاد مختلفی دارد، گفت: احراز هویت، درمان، بستری، مسکن و… کودکان معتاد، مواردیست که برای ساماندهی آنها که باید چندین دستگاه همکاری کنند. کار کودکان گرفتار اعتیاد نیاز به مشارکت بین‌بخشی و سطح بالای تعهد و مسئولیت‌پذیری دارد و تنها با اسناد داخل کتاب محقق نمی‌شود.
وی با تأکید بر ضرورت مطالبه‌گری فعالان اجتماعی و رسانه‌ها از دستگاه‌ها گفت: نباید آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد را از یکدیگر جدا کرد. عواملی که سبک زندگی را بهبود می‌بخشد، باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد نیز خواهد شد.
ضرورت یک مدیریت یک‌پارچه در امر اعتیاد زنان و کودکان
وی به اهمیت مدیریت یک‌پارچه در حوزه اعتیاد زنان و کودکان اشاره کرد و افزود: من بر مدیریت یک‌پارچه در این خصوص تأکید دارم. سال 90 پروتکلی برای درمان این کودکان نوشته شد، اما برای پیاده‌سازی آن با چالش‌هایی نظیر قانون مواجه بودیم.
بزودی یک کمپ ترک اعتیاد کودک در تهران افتتاح می‌شود
روشن‌پژوه با بیان اینکه ما هنوز در تهران مرکز اختصاصی حمایت از کودکان درگیر اعتیاد نداریم، خاطرنشان کرد: با مشارکت بین‌بخشی میان چند دستگاه، توانسته‌ایم 2 واحد درمانی اختصاصی برای درمان اعتیاد کودکان در استان سیستان و بلوچستان دایر کنیم، پس این کار شدنی است و امیدواریم تا پایان سال یک مرکز اختصاصی حمایت از کودکان درگیر اعتیاد نیز در تهران راه‌اندازی شود.