صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سند «امنیت زنان و کو...
بهمن
۱۷
۱۳۹۳
سند «امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی» آماده ارائه به دولت
بهمن ۱۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print
1423202651649_IMG15192558.jpg

عکس: ایسنا

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده از تدوین سند «امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی» براساس ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه خبر داد و گفت: این سند آماده ارائه به دولت است.

دکتر فهیمه فرهمندپور در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه گیلان، از تدوین سند «امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی» بر اساس ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه خبر داد و اظهار کرد: براساس این ماده دولت مکلف به تنظیم این سند با مشارکت ۹ دستگاه مرتبط بود؛ لذا وزارت کشور وقت نیز این مسئولیت را بر عهده امور بانوان گذاشت.

وی عدم تامین اعتبار لازم را مشکل اساسی در تنظیم این سند دانست و افزود: فرایندی جدی، علمی و هماهنگ با آغاز دولت یازدهم اتفاق افتاد و تمام دستگاه های مندرج در اصل ۲۲۷ را وارد کار کردیم. اردیبهشت ماه ۹۳ این کار کلید خورد و امروز اعلام می کنیم این سند آماده و قابل ارائه به دولت است، اما قبل از اینکه این نسخه به شکل رسمی به عنوان خاتمه مأموریت ما به دولت عرضه شود، لازم است برای آن اعتباربخشی اولیه صورت پذیرد.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان با اشاره به چشم‌اندازها و ماموریت نظام در ارتباط با ذینفعان سند مذکور، تصریح کرد: امنیت فقط امنیت فیزیکی نیست و شامل امنیت اجتماعی، امنیت روانی(احساس امنیت)، امنیت در حوزه سلامت و… می شود، البته نمی توان امنیت در حوزه اجتماعی را از خانواده جدا کرد لذا ما در این سند پیشنهاد کردیم برای تحقق چشم‌اندازهای مندرج باید به امنیت زنان و کودکان در حوزه خانواده به عنوان زیرساخت سند مذکور توجه داشت.

فرهمندپور خانواده و رسانه را یکی دیگر از موضوعات راهبردی دفتر امور بانوان وزارت کشور در سند مذکور دانست و خاطرنشان کرد: دغدغه حوزه زنان در یک کلمه «امنیت» است و خانواده را اصلی ترین محل برای تولید و بازتولید امنیت و احساس امنیت در همه ابعاد می دانیم؛ لذا رسانه ها در ایجاد، تولید و خدشه دار کردن این امنیت نقش موثری دارند.

وی بر امنیت خانوادگی تاکید کرد و گفت: امنیت خانوادگی کلیدواژه حوزه زنان بوده و در شرع مقدس و قانون مدنی، تامین معیشت زنان بر عهده خانواده است، اما امروز زنان ناگزیر هستند به معیشت فکر کنند؛ لذا تامین امنیت اجتماعی، روانی و… بانوان شاغل دستاورد خوبی در این حوزه است.

مشاور وزیر کشور در خاتمه بر افزایش کمی و کیفی جمعیت با توجه به منویات مقام معظم رهبری تاکید کرد و ادامه داد: طبق برنامه ریزی ها در سال ۹۴، افزایش جمعیت، تحکیم خانواده، توان افزایی بانوان، ارتقای وضعیت زنان و دختران روستایی و عشایری و حمایت از فرصت های کاری و اشتغالزایی حوزه بانوان دنبال می شود؛ دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور با همکاری دفاتر استان ها پیگیر طرح های ملی برای سال آینده است.

۱۷ بهمن ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.