صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مادران بیشترین گزارش...
بهمن
۱۶
۱۳۹۳
مادران بیشترین گزارشگر کودک آزاری بودند
بهمن ۱۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

download

عکس: فرهنگ نیوز

بعد از اعتیاد دومین آسیب اجتماعی در کشور خشونت علیه کودکان است. این گفته مجید ارجمندی رئیس اورژانس اجتماعی کشور است که چندی پیش در نشستی پیرامون خشونت خانگی بیان کرد. وی به نقش مراکز مداخله در پیشگیری از خشونت علیه کودکان تاکید کرد

صدای مشاوره یارا از جمله مراکز مداخله و مشاوره ای است که به نقل از تسنیم مادران در گزارش خشونت خانگی علیه کودکان به این مرکز پیشتاز بوده اند .

شیرین صدر نوری مددکار انجمن حمایت از حقوق کودک روز گذشته در گفت و گو با این خبرگزاری گفت : مادران ۹۶ درصد تماس های صدای مشاور را به خود اختصاص داده اند و ۱٫۵ درصد تماس ها از سوی پدران و ۱٫۵ درصد از سوی اقوام و فامیل بوده است.

وی تصریح کرد: ۴۶ درصد از کودکانی که در مورد آنها مشاوره انجام شده، مورد تنبیه قرار گرفته بودند و موضوعاتی از جمله مشکلات خانوادگی، مشاجره والدین، ناسازگاری با والدین، ارتباط با خواهر و برادر، عدم آگاهی به فرزندپروری، مشکل با معلم، افت تحصیلی، عدم تمرکز، سختگیری والدین و معلمان در درس، مشکل در یادگیری، رابطه با دوستان، ارتباط با غیر همجنس و مشکلات عادتی از جمله از جمله موارد مطرح شده در تماس‌ها بوده‌اند

شیرین صدرنوری با اشاره به اینکه ۷۴ درصد تماس گیرندگان از تهران، ۲۵ درصد از شهرستان و یک درصد از خارج از کشور بوده است افزود: تحصیلات تماس‌گیرندگان به صورت ۴۲ درصد دیپلم، ۲۵ درصد کارشناسی، ۱۴ درصد زیردیپلم، ۱۰ درصد سیکل، ۵ درصد کارشناسی ارشد و ۳ درصد ابتدایی و بیسواد بوده است.

یکی از مشکلات اصلی در کنترل خشونت خانگی گزارش نکردن به موقع والدین و فامیل و آشنایان به مراکز مداخله است تا جایی که کودک گاهی در معرض مرگ و یا صدمات جدی ناشی از خشونت قرار می گیرد .

بسیاری از خانواده های ایرانی گزارش و یا شکایت و حتی حرف زدن درباره خشونت خانگی را بد دانسته و سکوت را بردباری و صفتی نیکو تصور می کنند که همین باور کنترل و پیشگیری از خشونت خانگی را با مشکل مواجه کرده است .

لیلی ارشد،مددکار اجتماعی و مدیرعامل مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد زنان (خانه خورشید) معتقد است : متأسفانه در جامعه ما بسیاری از موارد خشونت عاطفی، روانی، اقتصادی، جنسی و  فیزیکی گزارش نمی شود آنها به مراکز مربوطه مراجعه نمی‌کنند؛ یعنی واقعاً تا جایی که کارد به استخوانشان نرسد ترجیح می‌دهند که این مسئله در چارچوب خانه بماند.

دکتر سید حسن حسینی؛ جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی ‌دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز ضمن تاکید بر لزوم گسترش مداخله می گوید : کسانی هستند که به مراکز مداخله مراجعه می کنند به درماندگی رسیده‌اند؛ وگرنه کسی که یک سیلی بخورد خیلی کم اتفاق می‌افتد که بخواهد به مراکز مداخله در بحران مراجعه نماید و به اصطلاح از آبروی خودش بگذرد.

فرهنگ سازی و آموزش از جمله عوامل تعیین کننده در پذیرش و ایجاد فرهنگ مراجعه به مراکز مداخله در زمانی است که خشونت خانگی اتفاق می افتد . این مراکز می توانند به خانواده ها در کنترل بحران های خانودگی و پیامدهای ناشی از آن کمک و امداد رسانی کنند .

بحران یک واقعه غیر قابل مهار و غیر منتظره است که روال عادی زندگی را دچار تغییر می‌کند و در شخص احساس خطر، ناراحتی، پریشانی، تردید و … بوجود می‌آورد و قدرت تصمیم گیری درست را کاهش می دهد . مراکز مداخله و خانه های امن و پناهگاهها از جمله مراکزی هستند که می توانند در تصمیم گیری درست به قربانیان خشونت کودکی کمک کنند

به نقل از روزنامه اعتماد مسعود فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خبر می دهد قربانیان خشونت خانگی می توانند با تماس با خط اورژانس اجتماعی ١٢٣ و استمداد از مددکاران این مرکز به مراکز مداخله در بحران که در تمام شهرهای کشور دایر است پناه برند و از آسیب های خیابانی در امان بمانند.

او همچنین خبر داده مسوولان سازمان بهزیستی کشور به محض اطلاع از وقوع کودک آزاری، کودک را از خانواده تحویل گرفته اما باید در اسرع وقت و تا کمتر از ٢۴ ساعت، برای دریافت حکم قضایی از قاضی برای نگهداری از کودک اقدام کنند و پس از بررسی های مددکاری، روانشناختی و پیگیری های حقوقی در مورد وضعیت کودک، کودک به خانواده بازگردانده شده یا در صورت احراز عدم صلاحیت خانواده و با صلاحدید کودک، او را به جد پدری یا اقوام درجه یک – در صورت دارا بودن صلاحیت های لازم- تحویل می دهند و در غیر این صورت، کودک وارد مراکز شبه خانواده بهزیستی می شود.

همچنین سیدحسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران هم بر همین نکته تاکید می کند و راه اندازی و فعال شدن خطوط امدادی دولتی یا غیر دولتی را راهی برای افزایش آگاهی مردم نسبت به چگونگی گزارش دهی درباره آسیب های اجتماعی می داند و معتقد است با وجود آنکه خشونت خانگی علیه کودکان و زنان یکی موضوع جدی است باید بر روی فرهنگ مراجعه قربانیان به این مراکز فعالیت فرهنگی کرد .

منابع:

http://mehrkhane.com/fa/news/9733/خشونت-خانگی-در-ایران-از-آمار-و-ارقام-تا-روش‌های-مداخله-و-پیشگیری

http://mehrkhane.com/fa/news/15509/مادران-پیشتاز-تماس-با-صدای-مشاوره-یارا-بوده‌اند

http://mehrkhane.com/fa/news/9733/خشونت-خانگی-در-ایران-از-آمار-و-ارقام-تا-روش‌های-مداخله-و-پیشگیری

 http://vista.ir/news/18432401Leave a reply

Your email address will not be published.