صفحه اصلی  »  سازمانهای غیر دولتی  »  سازمان های غیر دولتی...
بهمن
۱۶
۱۳۹۳
سازمان های غیر دولتی و مهارت تصمیم گیری
بهمن ۱۶ ۱۳۹۳
سازمانهای غیر دولتی
۰
image_pdfimage_print

3344142642_c4d3bfa042_z

عکس: Phil Whitehouse

 آیا در حال اداره و انجام چند پروژه یا برنامه برای سازمان غیر دولتی خود هستید و نمی توانید تمرکز لازم برای عملیاتی کردن آنها داشته باشید؟ آیا در چنین شرایطی انواع و اقسام ایده های مربوط به پروژه های دیگر به مغز شما هجوم می آورند و نمی توانید کارهای خود را در زمانی معین انجام دهید، به خصوص در زمانی که بسیاری از نیروهای اجرایی داوطلب هستند و  برروی انجام به موقع فعالیت ها حساب نمی کنید؟

 در چنین شرایطی بهتر است زمان را به خوبی مدیریت کنید تا با تسلط و کنترل فرصت ها به فعالیت ها جهت دهید. فراموش نکنید موفقیت در مدیریت صحیح زمان، وابسته به تشخیص کارهای مهم است. بنابراین ابتدا لیستی از پروژه ها و فعالیت ها را یادداشت کنید و وظایف مورد نیاز هر پروژه را جلوی آن بنویسید. (در لیست پروژه های در دست اقدام، آسان ترها را به بالای لیست ببرید و انرژی خود را مدیریت کنید). وقتی که سرحال هستید کارهای سخت تر را در دست بگیرید. هنگامی هم که تمرکز ندارید استراحت کنید. هر کسی سیستم و روش خود را دارد. بعضی ها با تیک زدن در تقویم دیواری راحت ترند، بعضی ها دائم با خود تقویم و دفترچه یادداشت را این طرف و آن طرف می برند و جدیداً هم مردم کارشان را با وسائل و ابزار دیجیتالی نظیر گوشی های تلفن و یا ایجاد یک تابلوی اینترنتی پیش می برند اما به هر حال سعی کنید کاغذی دم دست داشته باشید تا اگر ایده ای برای هر یک از این دو کار به ذهن تان رسید را یادداشت کنید.

در لیستی که تهیه می کنید ابتدا کارهای مهم و فوری را بنویسید و سپس کارهای که مهم هستند ولی فوری نیستند و سپس کارهای کم اهمیت تر رابه ترتیب یاد داشت کنید. بی نظمی و آشفتگی قاتل برنامه ها و آرزوها و آبروی کاری شماست. لازم نیست قیافه منظم بودن را بگیرید مهم این است که منظم عمل کنید. مدیریت زمان است که آدم ها و سازمان های موفق را از ناموفق جدا می کند . ۱

زمان مرده را زنده کنید

وقت مرده به زمانی اطلاق می شود که عملاً نمی توانیم برنامه خود را دنبال کنیم و به عبارتی موقعیت و وضعیت از اختیارمان خارج است. مانند لحظاتی که در اتوبوس و یا صف تاکسی هستیم و به سمت منزل و یا محل تحصیل خود در حرکتیم و یا اوقاتی که پیاده به سمت مقصدی می رویم و یا به نوعی نمی توانیم برنامه خود را دنبال کنیم این زمان ها جزء اوقات مرده محسوب می شوند. هر فردی برای مدیریت زمان می تواند از خود بپرسد که چه کارهایی را می تواند در وقت مرده انجام دهد؟ یک فرد موفق همیشه برای وقت مرده خود، برنامه دارد و سعی می کند برخی از برنامه های خود را که می تواند در این زمان انجام دهد ضمن آنکه بعضی چیزها وقت زنده شما را به سمت بی مصرفی می برد و باید همواره مراقب کشندگان وقت خود باشید. یکی از این کشندگان تلفن است و دیگری مهمان نا خوانده و یا سرو صدا و صحبت های کم اهمیت و یا حتی نداشتن تمرکز و عادت امروز را به فردا انداختن که می تواند به کلی انضباط کاری شما را از میان ببرد.

شاید باور نکنید ترس از شکست از جمله عواملی است که شما را دچار استرس کرده و وقت شما را می کشد. همچنین یاد بگیرید که به درخواست های میانه کار نه بگویید. ساعت کار و استراحت و تفریح خود را منظم کنید و از دوباره کاری بپرهیزید.

نکته ای که در این جا قابل ذکر است اینست که، داشتن برنامه مهم است ولی مهم تر از آن اجرای برنامه است و رعایت موارد زیر به ما کمک خواهند کرد که برنامه ای منظم، قابل اجرا و اصولی داشته باشیم و قبل از اینکه به خواب بروید مطمئن شوید که برای روز بعد آماده اید و وقتی که بیدار می شوید دقت کنید چه کارهایی را می خواهید انجام بدهید.

برنامه های بزرگ تر را به وظایف کوچک تر تبدیل کنید

بر اساس مدلی که تقسیم وظیفه می کنید سازماندهی سازمان یا فعالیت شما شکل می گیرد، بنابراین به مدل ها و خوبی و بدی هر کدام از آنها توجه کنید و بدانید تقسیم وظایف با اهداف شما در ارتباط مستقیم است. اگر سازمان شما به ظرفیت سازی جامعه مدنی مشغول است یا قرار است در آن سازمان اطلاع رسانی انجام شود و یا سازمانی است که در عین حال فعالیت کنش گری اجتماعی نیز صورت می گیرد سازماندهی و تقسیم وظایف متفاوت است. شما نمی توانید یک سازمان غیر دولتی یا خیریه اداره کنید بدون آنکه از مدیریت و بحران ها و نکات پیرامون آن بی اطلاع باشید. بنابراین ضرورت آموزش در چگونگی سازمان غیر دولتی دارای اهمیت است. آموزشی که با آن داده ها بتوانید برنامه های بزرگ را به وظایف کوچک بین کارمندان و داوطلبان تقسیم کنید و آن برنامه ها را به سامان برساند.

تقسیم برنامه های بزرگ به وظایف کوچک می تواند نتایج مطلوب ایجاد کرده و از زمان و نیروی انسانی به خوبی استفاده کند و مهمتر آنکه در شرایط مختلف قدرت مانور و بهره وری بیشتری داشته باشد. تقسیم برنامه های بزرگ به وظایف کوچک و ارزیابی درست آن بر قدرت سازمان نیز می افزاید و تعداد بیشتری از منابع انسانی را درگیر اهداف شکل گیری سازمان غیر دولتی می کند.

خلاقیت از دست آوردهای بزرگ چنین روشی است. نو آوری ایجاد کرده و توانایی ذهنی تک تک نیروها را به کار می گیرد . ۲

مهارت تصمیم گیری مهارت مدیریت 

بدون تصمیم گیری مدیریت معنی ندارد. شما از طریق تصمیم گیری به حل مساله دست پیدا می کنید و انتخاب بخشی از تصمیم گیری است. اگر شما مدیر یک سازمان غیر دولتی هستید در زمان تصمیم گیری به نتایج آن فکر کنید به خصوص اگر در شرایطی هستید که تصمیمات شما بر روی امنیت کارکنان و داوطلبان تاثیر دارد و ممکن است خطراتی برای آنها ایجاد کند. در تصمیم گیری شرایط و محدودیت زمانی و میزان شناخت از موضوع را بررسی کنید و مشکلات احتمالی را در نظر بگیرید.

یکی از نکات مهم در تصمیم گیری و مدیریت دور اندیشی و داشتن افق های بلند است و مهارت نیز در تصمیم گیری تاثیر گذار است. بنابراین قبل از تصمیم گیری نیاز سنجی، جمع آوری اطلاعات، تحلیل درست مشکل، تعیین هدف و معیارها و راه های مختلف را در نظر بگیرید و با اعتماد به نفس تصمیم گرفته و سازمان مورد نظر را مدیریت کنید. مثبت فکر کنید و بدانید اعتماد به نفس تمرین می خواهد. تظاهر به اعتماد به نفس بسیار خطرناک تر از نداشتن اعتماد به نفس است.

وقتی در یک سازمان, پروژه یا کمیته درگیر هستید تجربه جدید، بهبود مهارت، شانس رهبری و توسعه شخصیت باعث بهبود اعتماد به نفس شما خواهد شد. ۳

۱ –   http://www.mgtsolution.com/olib/102611791.aspx

۲ –    http://www.papyrus.ir/Wikies/395/خلاصه-کتاب-اصول-مدیریت-تألیف-دکتر-علی-رضائیان

۳ – http://taha-management.blogfa.com/post-80.aspxLeave a reply

Your email address will not be published.