صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنان بیشترین مراجعه ...
بهمن
۱۵
۱۳۹۳
زنان بیشترین مراجعه کنندگان به مرکز کنترل خشم
بهمن ۱۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

عکس: مهرخانه

مدیر نخستین مرکز کنترل خشم کشور گفت: نادیده‌گرفتن و برآورده‌ نشدن انتظاراتی که یک شخص از خود، دیگران و جامعه دارد، موجب ایجاد خشم و تشدید آن می‌شود. این انتظارات می‌تواند به روابط عاطفی، مسایل مالی و کاری و شرایط اجتماعی مربوط باشد.
زهرا رهنما در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، با بیان این مطلب و با اشاره به افزایش میزان خشم در شهروندان تصریح کرد: با توجه به مشکلات جامعه، میزان خشم میان مردم بالا رفته است و افرادی که دچار خشونت هستند، هم به خود و هم دیگران آسیب‌هایی وارد کرده‌اند؛ از این‌رو نیاز و ضرورت راه‌اندازی این مرکز احساس شد.

کارشناس‌ارشد روانشناسی تربیتی با تأکید بر اینکه خشم، قدرت‌مندترین هیجان است که قادر به تخریب، کنترل و تحت‌تأثیر قرار دادن دیگران است، گفت: در این مرکز یک کارشناس‌ارشد بالینی و یک دانشجوی دکترای مشاوره مجرب و متخصص که موفق به طی دوره‌های کنترل خشم شده‌اند، حضور دارند. پس از مراجعه افراد اطلاعات اولیه آنها ثبت می‌شود و سپس جلسه مشاوره آنها آغاز می‌شود که کمترین زمان آن ۴۵ دقیقه است. پس از اتمام کار نیز در صورت نیاز نوبت بعدی برای آنها درنظر گرفته می‌شود. فرآیند نتایج جلسات و بهبودی مراجعه‌کنندگان نیز بررسی خواهد شد.

تعامل با کلانتری‌ها، سازمان زندان‌ها و… برای ارجاع افراد به مرکز کنترل خشم
وی با بیان اینکه تاکنون تمامی مراجعات، خودمراجع بوده و از جایی ارجاع نشده‌اند، اظهار داشت: این افراد به خواست و علاقه خود ضرورت شرکت در این جلسات را احساس کرده‌اند، اما طبق مذاکرات با کلانتری‌ها، آموزش و پرورش، سازمان زندان‌ها، قوه قضاییه، پادگان‌ها، تاکسیرانی و اتوبوسرانی، قرار است در صورت نیاز ارجاع از سوی این مراکز نیز انجام شود.

بیشترین تعداد مراجعین را زنان تشکیل می‌دهند
مدیر نخستین مرکز کنترل خشم با بیان اینکه بیشترین تعداد مراجعین را زنان تشکیل می‌دهند، تأکید کرد: تعداد مراجعین تاکنون حدود ۱۸ نفر بوده، که این آمار بسیار پایین است. یکی از دلایل آن تبلیغات اندک و عدم اطلاع‌رسانی مناسب است. همچنین دلیل دیگر دسترسی نامناسب این مرکز است؛ ساختمان ما در مرکز شهر قرار ندارد. صحبت‌های زیادی شد تا این مرکز در این مکان افتتاح نشود، اما کار آغاز شد و قرار است یک ساختمان در مرکز شهر به این امر اختصاص بگیرد. اگر این مرکز در یک مکان پرتردد واقع بود، قاعدتاً مراجعه‌کنندگان بیشتری داشت.

مردم باید خودشان مشکلاتشان را جدی بگیرند
رهنما با تأکید بر اینکه مردم باید خودشان مشکلاتشان را جدی بگیرند، گفت: در چهره مراجعه‌کنندگان خوشحالی و امید به بهبود دیده می‌شود. این مرکز جایی است تا آنها بتوانند بدون هیچ منفی‌نگری و قضاوت، به‌راحتی درباره مشکلاتشان صحبت کنند. این مرکز از هر روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر پذیرای مراجعین است.

وی ادامه داد: پنج‌شنبه‌ها این مرکز تعطیل است؛ چراکه این ساختمان متعلق به شهرداری است و به دلیل اینکه نیروهای خدماتی، نگهبانی و… در این روز حضور ندارند، علی‌رغم آمادگی کادر مشاوره‌ای،‌ در این روز پذیرش انجام نمی‌شود.

رایگان‌بودن هزینه این جلسات تا پایان سال
مدیر نخستین مرکز کنترل خشم به رایگان‌بودن هزینه این جلسات تا پایان سال اشاره کرد و گفت: در سال آینده هزینه ۱۵ هزار تومان است که ۵ هزار تومان آن توسط شهرداری تهران، ۵ هزار تومان وزارت ورزش و جوانان و ۵ هزار تومان باقی‌مانده توسط مراجعه‌کننده پرداخت می‌شود.

یکی از نیازهای مرکز ما حضور روانپزشک حتی برای یک روز در هفته است
وی یکی از مشکلات را عدم حضور روانپزشک در مرکز عنوان کرد و افزود: اگر اختلالی پس از تشخیص ۶ ماه طول بکشد، باید در کنار مشاوره و روان‌درمانی، دارودرمانی انجام شود؛ بنابراین شخص به روانپزشک ارجاع داده می‌شود. یکی از نیازهای مرکز ما حضور روانپزشک حتی برای یک روز در هفته است، تا با حضور تیمی کامل و متخصص، مردم برای مراجعه به روانپزشک سرگردان نشوند.

به گزارش مهرخانه، این مرکز پس از قریب ۲۰ روز از افتتاح تنها ۱۸ مراجعه‌کننده داشته است. با توجه به افزایش خشم در جامعه و ضرورت تشکیل این مرکز، این میزان مراجعه بسیار پایین است. یکی از دلایل آن همان‌طور که ذکر شد، مکان نامناسب و دسترسی محدود و سخت به این مکان است. همچنین ساعات کاری این مرکز با ساعات کاری تمامی شاغلین تداخل دارد و طبیعی است تعداد مراجعین به لحاظ مکان و ساعات کاری مرکز و همچنین عدم اطلاع‌رسانی برای عموم جامعه، بسیار اندک باشد. امید است مسئولان امر برای رفع موانع و مشکلات این مرکز توجهات لازم را مبذول دارند تا به هدف غایی که مدنظر بوده دست پیدا کنیم، چراکه خشم پایه و اساس بسیاری از مشکلات دیگر در جامعه است.

لازم به ذکر است علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از مشاوره‌های این مرکز به بزرگراه حکیم (غرب به شرق) بعد از مترو مصلی، نزدیک خروجی شهید حقانی، جنب اتوبان مراجعه کنند و یا با شماره تلفن‌های ۸۸۷۵۴۲۶۶ و ۸۸۷۵۰۸۱۲، تماس حاصل نمایند.Leave a reply

Your email address will not be published.