صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  به فرزند خواندگی گرف...
بهمن
۱۳
۱۳۹۳
به فرزند خواندگی گرفتن کودکان اوکراینی به وسیله خارجی‌ها
بهمن ۱۳ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

5590952435_fa6ede48c2_z

عکس: Julay Cat

نوشته: کیدالوف و شرکا

ترجمه: فرخ نیک‌مرام

بیش از ۲۵۰۰۰ کودک در اوکراین در نوانخانه‌ها زندگی می‌کنند. همه آن‌ها می‌خواهند که خانواده‌ای حامی و والدینی مهربان داشته باشند. نه تنها ساکنان اوکراین می‌توانند این آرزوی آنان را بر‌آورده کنند، که ساکنان سایر نقاط جهان نیز می‌توانند این کودکان را به سرپرستی بگیرند. خوشبختانه اوکراین اجازه به سرپرستی گرفتن کودکان این کشور به وسیله خارجی‌ها را می‌دهد.

به سرپرستی گرفتن این کودکان کار ساده‌ای نیست و زمان و پول فراوان برای انجام آن لازم است. اگر شهروندان کشورهای دیگر بخواهند کودکی را از اوکراین به فرزندخواندگی بگیرند، باید روندی را طی کنند که در آن تمامی مدارک لازم را ارائه می دهند.

خارجی‌ها باید بدانند که تنها یک زوج رسما ازدواج کرده می‌توانند این کار را انجام دهند. علاوه بر آن، این زوج باید دگرجنس‌گرا باشند چرا که هم جنس گرایان در این کشور اجازه سرپرستی این کودکان را ندارند. بر اساس قانون، تنها کودکانی می‌توانند از سوی خارجی‌ها به فرزندخواندگی گرفته شوند که یافتن سرپرست در خود اوکراین موجود نباشد. این کودکان همچنین باید کمتر از ۵ سال سن داشته باشند. البته استثنا‌هایی نیز وجود دارد. اگر کودکی مبتلا به بیماری جدی باشد، درخواست کننده با کودک نسبت خانوادگی داشته باشد، اگر زوج بخواهند آن کودک را به همراه خواهر و برادرانش به فرزندی بگیرند، دولت اوکراین استثناء قائل می‌شود؛ چرا که از نظر قانون جدا کردن خواهران و برادران از یکدیگر مجاز نیست. تنها کودکان دارای بیماری جدی می‌توانند از برادران و خواهرانشان جدا شوند.

لازم به ذکر است که این گونه سرپرستی از سال ۲۰۱۲ و بین کشورهایی که با اوکراین قرارداد مخصوص را امضاء کرده باشند ممکن شده است. سرنوشت پرونده‌های این چنینی در دادگاه مشخص می‌شود. دادگاه ممکن است رای مثبت یا منفی صادر کند. سلامت زوج متقاضی باید با مدرک ثابت شود، اسناد مربوط به اشتغال آنها و گزارش بانکی از دارایی‌های آنان بر روی نظر دادگاه تاثیر خواهد داشت. داشتن وکیلی که بتواند در برابر دادگاه زوج متقاضی را به خوبی نمایندگی کند بسیار مهم است. در بیشتر موارد موفقیت آمیز، انتخاب وکیل مناسب نقش عمده‌ای ایفا کرده است.

متقاضیان باید بسته‌ای از مدارک مورد نیاز را تهیه کنند. در کنار درخواست، مدارک سلامت کامل زوج نیز باید ارائه شود. از جمله:

– مجوز از سازمان مورد نظر در کشور خود متقاضیان که نشان دهد آن‌ها امکان به سرپرستی گرفتن فرزند را دارند.

– مجوز از سوی کشور متقاضیان که نشان دهد کودک می‌تواند به آن کشور برود و در آن کشور اقامت دائمی داشته باشد.

– توان متقاضیان در ارائه تمامی اطلاعات لازم در مورد کودک و توان آنان در برقراری ارتباط با او. (تمامی مدارک باید مورد تایید قرار بگیرند.)

– سند ازدواج متقاضیان، تضمین شده به وسیله «اپاستل» (م. نوعی تایید قراردادی بین امضاء کنندگان کنوانسیون لاهه در سال ۱۹۶۱) یا از سوی کنسولگری کشور در اوکراین.

– مدارک مربوط به سلامت متقاضیان

– مدارک سوء پیشینه متقاضیان

علاوه بر تلاش فراوان، این روند زمان زیادی نیز می‌برد؛ معمولا بین یک ماه و نیم تا یک سال. همکاری با یک وکیل به شما این امکان را می‌دهد که با قوانین اوکراین آشنایی بیشتر پیدا کنید و در گرد آوردن مدارک مورد نیاز موفق تر باشید. یک شهروند خارجی که به زبان این کشور آشنایی ندارد باید برای مطالعه قوانین این کشور و ترجمه اسناد تلاش بسیار زیادی به خرج دهد. در اکثر موارد به نفع متقاضیان است که از وکلای محلی، که در این رشته بخصوص فعالیت دارند کمک بگیرند. این وکلا می‌توانند تمامی کارها را انجام دهند.

 منبع:   منابع حقوقی HGLeave a reply

Your email address will not be published.