صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چگونه خشونت روانی- ا...
اردیبهشت
۱۷
۱۳۹۲
چگونه خشونت روانی- احساسی را بشناسیم؟
اردیبهشت ۱۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

  خانه امن: تنها بخاطر اینکه شما داغان و کبود نشده اید بدین معنا نیست که مورد تجاوز و خشونت قرار نگرفته اید.

وقتی مردم به خشونت روانی فکر می کنند آنها غالبا ” به چیزی فکر می کنند که از طریق خشونت فیزیکی آسیب دیده است، اما تمامی روابط خشونت آمیز فقط شامل خشونت فیزیکی نیست.

بسیاری از مردان و زنان از سوء استفاده های احساسی رنج می برند چیزی که کمتر از خشونت فیزیکی مخرب نیست. متاسفانه سوءاستفاده احساسی اغلب حتی از طرف کسی که مورد سوءاستفاده واقع شده کوچک و نادیده انگاشته می شوند.

شناخت خشونت احساسی

هدف از بکار گیری خشونت های احساسی اینست که شما احساس کنید بی ارزش هستید و عزت نفس شما را از بین برده و به شما احساس وابستگی بدهد.

اگر شما قربانی خشونت های احساسی می شوید ممکن است حس کنید هیچ راه برون رفتی از این رابطه ندارید و یا اینکه بدون شریک زندگیتان که شما را مورد سوءاستفاده قرار می دهد هیچ ارزشی ندارید.

سوء استفاده های احساسی شامل: خشونت کلامی مانند: فریاد زدن ، مسخره کردن، سرزنش کردن و همچنین شرمسار کردن است ، منزوی کردن از اقوام و نزدیکان و کنترل  رفتار طرف مقابل  می شوند.

علاوه بر این متجاوز یعنی کسی که از خشونت احساسی و فیزیکی استفاده می کند اغلب اگر شما آنچه که آنان می خواهند انجام ندهید ازتهدید خشونت فیزیکی زیان بار استفاده می کنند.

ممکن است تصور کنید تا زمانی که خشونت فیزیکی می تواند شما را روانه بیمارستان کند و شما را در حالت وحشت قرار دهد، سوءاستفاده فیزیکی خیلی بدتر از سوءاستفاده احساسی است.اما هراس و وحشتی که از سوء استفاده احساسی حاصل می شود خیلی عمیق تر و جدی تر است.

در حقیقت سوء استفاده احساسی نه تنها می تواند از نظر جسمی به شما آسیب برساند حتی ممکن است از آسیب های جسمی خطرناک تر و جدی تر باشد.

خشونت اقتصادی و مالی؛ یک مدل زیرکانه از خشونت احساسی است

بخاطر داشته باشید هدف متجاوز کنترل شما است و او خیلی وقت ها از پول هم برای اینکار استفاده می کند سوءاستفاده های مالی شامل:

◄ دقیقا” حساب و کتاب شما را کنترل می کند

◄از شما پول و کارت های اعتباری را مضایقه می کند.

◄با شما هر پنی که خرج کرده اید حساب می کند.

◄از کوچکترین مایحتاج مضایغه می کند.( غذا، لباس، دارو، خانه)

◄خرجی شما را محدود می کنند.

◄از کار کردن و یا انتخاب شغلتان ممانعت می کند.

◄در شغلتان کار شکنی می کند. ( کاری می کند شغلتان را از دست بدهید مثلا” دائما” به شما تلفن می کند).

◄از پول های شما دزدی می کند و یا از آنها با اطلاع خودتان بر می دارد.( بدون اجازه)

خشونت و سوءاستفاده رفتارهای انتخابی یک متجاوز است، با وجود اینکه تعداد زیادی از مردم معتقدند که خشونت خانگی و سوءاستفاده ربطی به از دست دادن کنترل رفتار متجاوز ندارد، در حقیقت متجاوز رفتار متجاوزانه و خشونت آمیزش را تعمدا” انتخاب می کند تا کنترل شما را بدست گیرد.

سوء استفاده کننده از تاکتیک های گوناگونی برای زیر نفوذ قرار دادن شما و نمایش قدرتش استفاده می کند.

سلطه گرایی: شخص متجاوز نیاز دارد نشان دهد که مسئول رابطه او است.

آنها ممکن است برای شما و خانواده تصمیم بگیرند، به شما بگویند چه کاری را اجازه دارید انجام دهید و انتظار دارند بدون هیچ پرسشی اطاعت کنید او شاید مثل یک خدمتکار، بچه یا مایملکش با شما رفتار کند.

اهانت: یک متجاوز هر کاری انجام می دهد تا شما احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید یا حس کنید از جهاتی عیب هایی دارید. بعد از تمامی اینها اگر شما باور کنید بی ارزش هستید و هیچکس شما را نمی خواهد، احتمالا” او را ترک نمی کنید. به شما توهین می کند، شما را مسخره می کند، شرمسارتان می کند، و اینها سلاح هایی هستند که او تدارک دیده برای ضایع کردن ارزش شما در مقابل دیگران، و اینکه به شما القاء کند که ضعیف و ناتوان هستید.

منزوی کردن: یک شریک زندگی متجاوز برای هرچه بیشتر وابسته کردن شما به خودش، رابطه تان را با دنیای خارج قطع می کند، او حتی ممکن است مانع دیدن خانواده و دوستانتان شود یا حتی از رفتن شما به سر کار و یا دانشگاه جلو گیری کند. باید برای هر چیزی از او اجازه بگیرید به جایی رفتن و یا دیدار کسی.

تهدید: متجاوزان عموما” از تهدید برای نگهداشتن شریک زندگیشان استفاده می کنند یا آنها را ازاینکه مقصر شناخته شوند می ترسانند متجاوز ممکن است شما، بچه هایتان، اعضاء خانواده تان یا حتی حیواناتتان را تهدید به صدمه زدن و کشتن بکنند.آنان ممکن است تهدید به خودکش کنند، طوری که شما را مقصر جلوه دهد و یا گزارش تان را به اداره سرپرستی  کودکان بدهد.

ارعاب: متجاوز تاکتیک های گوناگونی برای ترساندن شما طراحی کرده است که وادارتان به تسلیم کند. مانند: تاکتیک ها و ژستهایی که به نظر تهدید آمیز می آیند: شکستن وسایل در مقابل شما، خراب کردن قسمت هایی از منزل، صدمه زدن به حیواناتتان، اسلحه را در معرض دید قرار دادن… پیغام واضح این است که اگر شما تبعیت نکنید اینها نتایج بی چون چرایی هستند که خواهید دید.

انکار و سرزنش: متجاوزان خیلی خوب بلدند برای چیزهایی که قابل بهانه آوردن نیستند بهانه بیاورند. آنها دوران کودکی، روز بد داشتن، و حتی قربانی شان را بخاطر رفتار خشونت آمیز خودشان سرزنش می کنند. شریک زندگی متجاوز شما ممکن است تجاوزش را انکار و یا حتی آنرا ناچیز جلوه دهد، او مدام مسئولیت کارهایش را به شما نسبت می دهد به هر حال رفتار خشونت آمیز و متجاوزانه او تقصیر شماست.

متجاوزان می توانند رفتارشان را کنترل کنند آنها همیشه اینکار را می کنند آنها انتخاب می کنند که از چه کسی سوءاستفاده کنند.

آنها به هر کسی در زندگیشان توهین، تهدید، حمله نمی کنند حتی کسی را که موجب رنج شان شده است. آنها معمولا” سوءاستفاده هایشان را برای کسانی که به آنها نزدیکترند ذخیره می کنند کسی که ادعا می کنند قلبا” دوستش دارند.

متجاوزان با دقت زمان و مکان تجاوز را انتخاب می کنند آنها خودشان را تا زمانی که مطمئن شوند کسی رفتار خشونت آمیز آنها را نخواهد دید کنترل می کنند. آنها ممکن است مانند هر آدم خوبی در جمع رفتار کنند اما بزودی زود، وقتی که تنها هستید ضربه شان را مستقیما” به شما وارد می کنند

متجاوزان قادرند رفتار تجاوزکارانه شان را هر وقت به نفعشان باشد قطع کنند اکثر متجاوزان اعمالشان خارج از کنترلشان نیست در حقیقت آنها این توانایی را دارند که خیلی سریع به رفتار متجاوزانه شان هر وقت منافع شان ایجاب کند پایان دهند.( بعنوان مثال وقتی سرو کله پلیس پیدا می شود یا رئیس شان تلفن می کند).

خشونت متجاوزان معمولا” مستقیما” جایی ظاهر می شود که دیده نشود ترجیحا” وانمود می کنند از شدت خشم عقلشان را از دست داده اند.

تعداد زیادی از خشونت های فیزیکی متجاوزان دقیقا” هدف گیری می شود آنها به جایی مشت و لگد می زنند که علامتی از کوفتگی و کبودی بر جای نگذارد .

چرخه خشونت در خشونت خانگی

خشونت خانگی در نمونه متداول زیر قرار می گیرد یا چرخه خشونت :

سوء استفاده ◄ گناه ◄بهانه◄ رفتار معمولی ◄توهم ◄ خودبینی◄سوءاستفاده

سوء استفاده : شریک زندگی متجاوزتان بدون اینکه حمله کند ضربه می زند، تحقیر می کند، یا رفتار خشونت آمیز دارد، سوء استفاده بازی قدرتی است که طراحی شده برای اینکه به شما نشان دهد رئیس چه کسی است؟

یک نمونه از چرخه کامل خشونت خانگی:

(مرد) شریک زندگیش را مورد خشونت قرار می دهد بعد از اینکه به او صدمه زد او نشان می دهد که خودش گناهکار اصلی است. (مرد) می گوید: “من متاسفم که به تو آسیب رساندم” چیزی که نمی گوید اینست “برای اینکه شاید کسی راجع به رفتار من بفهمد” او سپس می خواهد رفتارش را منطقی تفسیر کند با گفتن اینکه شریک زندگیش با کس دیگری رابطه دارد. (مرد) می گوید: “اگر تو یک بدکاره بی ارزش نبودی من به تو صدمه نمی زدم” . بعد ابراز پشیمانی می کند ، و اطمینان مجدد میدهد که دیگر به (زن) صدمه نمیزند. او خیال می بافد و درباره عکس العمل گذشته اش فکر می کند و چگونه در آینده می خواهد به زن صدمه بزند. (مرد) برنامه ریزی می کند که به (زن) بگوید برای خرید به سوپر مارکت برود. اما او مبلغ معینی را برای خرید در اختیار زن قرار می دهد و از او مضایغه می کند. وقتی (زن )  پشت ترافیک می ماند و اندکی دیر می کند مرد خودش را کاملا” محق می داند که (زن) را مورد اهانت قرار داده و محاکمه کند چونکه وانمود می کند (زن) با حسابدار سوپر مارکت رابطه دارد.برای (زن) برنامه ریزی می کند که مجددا” مورد سوء استفاده قرار گیرد.

گروه ترجمه خانه امن

منبع:Source: mid- valley Women’s Crises Service

www.helpguide.org/mental/domestic_abuse-types-sign_Causes_effects.htm

 Leave a reply

Your email address will not be published.