صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نگرانی از افزایش خشو...
بهمن
۱۱
۱۳۹۳
نگرانی از افزایش خشونت خانگی در یزد
بهمن ۱۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

size0-army.mil-28989-2009-01-28-0601411

عکس: ایسنا

مسئول اورژانس‌ اجتماعی بهزیستی یزد در مورد افزایش ۲ برابری آسیب‌های اجتماعی در استان به وی‍ژه در ارتباط با سوء مصرف مواد مخدر هشدار داد.

شمسی حق‌جو در گفت‏‏‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، اظهار کرد: با توجه به آمار پذیرش امسال و مقایسه آن با سال گذشته دو نگرانی مشهود است که اولین آن افزایش دو برابری آسیب‌های اجتماعی به وی‍ژه برای افراد غیربومی، اعتیاد زنان به موادمخدر مخصوصاً شیشه و خانواده‌های درگیر سوء مصرف مواد مخدر است و دیگر نگرانی در سال جاری مربوط به افزایش رو به‌ رشد خشونت خانگی از جمله همسر آزاری و کودک آزاری است.

به گفته وی، براساس آمار مراجعه کنندگان مرکز اورژانس بهزیستی یزد، عمده آسیب‌ها به ترتیب شامل بدسرپرستی زنان، اعتیاد و همسر آزاری بوده است که توجه مسئولان امر را در این باره می‏‏‌طلبد.

حق‎‎جو بیان کرد: بیشترین مراجعه کنندگان این مرکز به لحاظ سنی با وجود اینکه گروه هدف اورژانس اجتماعی تمام رده‌های سنی هستند، غالباً جوان و از گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال و نیز بانوان هستند.

وی تصریح کرد: از لحاظ قانونی، وقتی اسم مردی در شناسنامه زن درج می‏‏‌شود، آن زن صاحب سرپرست است ولی اگر مرد توانایی کار کردن نداشته باشد یا بیکاری دائمی داشته ‌باشد و بدتر از همه این موارد، اعتیاد اجازه ندهد که وی به سرپرستی خانواده بپردازد، چنین زنی، بدسرپرست محسوب خواهد شد.

مسئول اورژانس‌ اجتماعی بهزیستی یزد اضافه کرد: زنان بدسرپرست دچار ظلم مضاعف هستند چرا که از طرفی دارای سرپرست قانونی هستند و از حمایت‏‏های دولتی برای زنان بی‌سرپرست محروم می‌مانند و از سوی دیگر نیز خودشان باید نان‌آور خانواده باشند و به هر زحمتی گلیم خانواده‎‎شان را از آب بیرون بکشند. بسیاری از مردان ‌معتاد نیز حاضر به پذیرش اینکه نمی‌توانند امور خانواده را اداره کنند و باید به مراکز بازپروری مراجعه‌کنند، نیستند.

وی ادامه داد: این قبیل مردان، علاوه بر اینکه نان‌آور خانواده نیستند، باری به دوش همسران خود هستند و زنان نیز معمولاً به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، با این شرایط می‌سازند و چرخ زندگی را به هر شکل ممکن می‌چرخانند. متاسفانه در این بین این چنین زنانی به امید بازگشت شوهرشان به شرایط معمولی، روزها را شب و شب‏‏ها را به صبح می‌رسانند و غالباً حاضر به گرفتن طلاق نیستند و بار زندگی را تنهایی به دوش می‌کشند.

اعتیاد، سرمنشاء بسیاری از آسیب‎‎ها

حق‌جو از اعتیاد به ﻋﻨﻮان ﻓﺎﺟﻌﻪ‎‎ای که ﮔﺮﯾﺒﺎن ﻫﻤﻪ ﺟﻬﺎن را ﮔﺮﻓﺘﻪ یاد کرد و گفت: ﻣﻌﺘﺎد ﻋﻼوه ﺑﺮ اینکه ﻧﯿﺮوی ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ و ﻋﻘﻼﻧﯽ ﺧﻮد را ﺗﺤﺖ تاثیر ﻣﻮاد ﻣﺨﺪر از دﺳﺖ می‎‎دهد و در ﺧﺪﻣﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻧﯿﺴﺖ، ﻗﺴﻤﺘﯽ از ﻧﯿﺮوی ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ و اﻣﮑﺎﻧﺎت اﻗﺘﺼﺎدی سایر افراد جامعه را ﮐﻪ ﻣﯽﺗﻮاﻧﺪ در راه ﺳﺎزﻧﺪهﺗﺮی ﻣﺼﺮف شود، ﺑﻪ ﺧﻮد اﺧﺘﺼﺎص ﻣﯽدﻫﺪ. این پدیده در مردان معتاد به گونه‎‎ای روی می‎‎دهد که اگر قادر به تأمین نیازهای مادی همسر و خانواده نباشند، ممکن است تبعات آن به صورت همسر آزاری بروز کند و از طرفی، خود اعتیاد نیز به دلیل بالا بردن هزینه‏‏‌های خانوار و ایجاد علایم افسردگی در فرد معتاد، زمینه‌ساز همسرآزاری است.

مسئول اورژانس‌ اجتماعی بهزیستی یزد یادآور شد: به طور کلی هر چند که اکثر آسیب‌های اجتماعی از جمله همسرآزاری، کودک‌آزاری، فقر، روابط نامشروع و مواردی از این قبیل، چند عاملی هستند ولی یکی از مهمترین عوامل بروز این آسیب‏‏ها، اعتیاد است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با تغییر الگوی مصرف موادمخدر از سنتی به صنعتی، عامل اعتیاد تأثیر فراگیرتری بر کانون خانواده‏‏‌ها گذاشته ‌است.

افزایش آسیب‎‎های نوپدید با ورود بی‎‎برنامه فناوری

حق‏‏جو با اشاره به افزایش آسیب‎‎های نوپدید در جامعه اظهار کرد: آسیب‏‏های نوپدید به دلیل توسعه فناوری اطلاعات در کشور رو به گسترش است و این در حالی است که معمولاً در بسیاری از کشورها با توجه به اینکه بروز این آسیب‎‎ها به موازات ورود فناوری روی می‎‎دهد، برای پیشگیری و مقابله با آسیب‏‏های نوپدید، برنامه‏‏ریزی مدونی انجام می‎‎شود. البته در کشور ما به دلیل سرعت گسترش ورود فناوری‌ها و توسعه خطوط تلفن همراه و فضای مجازی و اینترنت، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی خاصی در این رابطه انجام نشده و به همین دلیل نیز به یکباره شاهد افزایش آسیب‌های نوپدید در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی هستیم.

 وی از جمله آسیب‎‎های نوپدید در جامعه را تهاجم فرهنگی، از بین رفتن قبح روابط نامتعارف، مصرف مشروبات الکلی، پرخاشگری، عشق‌های مثلثی، تزلزل بنیان خانواده، ارتباطات نامشروع، رواج مدهای غربی، بروز شیطان‌پرستی و فرقه‌های انحرافی، گرایش نوجوانان به چت‌روم‌ها و عشق‌های مجازی، کلاهبرداری و سوءاستفاده از دختران و پسران با ارائه شخصیت‌های دروغین، ازدواج‌های اینترنتی، هرزنگاری، سرقت اطلاعات و اخاذی اعلام کرد.

به گفته وی، توسعه این آسیب‌ها، اثر مستقیمی در بروز آسیب‏‏های اجتماعی از جمله طلاق، فرار از خانه، خشونت و پرخاشگری‌ دارد و بنابراین باید برنامه‌ریزی دقیقی برای پیشگیری و مقابله با این آسیب‌ها انجام شود.

این مسئول درباره نقش مهاجرت افراد غیربومی در افزایش آسیب‌های اجتماعی استان معتقد است: ﭘﺪﻳﺪه ﻣﻬﺎﺟﺮت به لحاظ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺟﺎﻣﻌﻪ از دو ﻣﻨﻈﺮ حائز اهمیت است به نحوی که از یک طرف، ﻣﻬﺎﺟﺮت ﺧﻮد ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻚ آﺳﻴﺐ ‌اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ مطرح است و از سوی دیگر این پدیده زﻣﻴﻨﻪ‌ﺳﺎز ﺑﺮﺧﻲ آﺳﻴﺐﻫﺎی ‌اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ نیز می‌شود.

وی تصریح کرد: افراد مهاجر همزمان با ورود به یک منطقه، به همراه خود یک‎‎سری‎فرهنگ‎‎ها و آداب خاص خود را نیز می‎‎آورند و به نوعی بر بافت فرهنگی و هویتی آن جامعه، تأثیرگذار خواهند بود، از این رو، اگر این تأثیرات فرهنگی و اجتماعی به درستی مدیریت نشود، منشاء برخی اغتشاشات فرهنگی و تولید آسیب‏‏های اجتماعی خواهد شد.

حق‌جو بیان کرد: آمارهای سال‏‏های اخیر بر این موضوع حکایت دارد که علاوه بر افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان و خدمت‌گیرندگان، به تبع درصد مهاجران و اتباع‌بیگانه مراجعه‌کننده به مرکز نیز رو به افزایش است.

وی با تشریح برنامه‎‎های این مرکز برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: ارائه خدمات از طریق خط تلفن اورژانس اجتماعی با شماره ۱۲۳، تیم‎‎های سیار اورژانس اجتماعی، پایگاه‎‎های اورژانس اجتماعی، خانه سلامت دختران، خانه بازپروری زنان و دختران آسیب دیده و در معرض آسیب، کودکان خیابانی، حمایت از افراد مبتلا به اختلالات هویت ‌جنسی و مداخله در خانواده‏‏‌ها به منظور کاهش طلاق از فعالیتهای این مرکز است.

لزوم اجرای برنامه عملی پیشگیرانه برای کاهش آسیب‌ها

حق‎‎جو، توانمندسازی زنان بدسرپرست با اشتغالزایی، حمایت مالی و عاطفی و دفاع از حقوق آنان در جهت بهبود شرایط موجود، اهمیت و توجه ویژه به طرح مبارزه با اعتیاد زنان در استان و تغییر نگرش از نادیده‌ گرفتن این گروه و تابو کردن این مساله با تلاش برای درمان و بازتوانی آنان، و هماهنگی بخش‌های عمومی و خصوصی فعال در زمینه پیشگیری از وقوع آسیب‏‏های اجتماعی به منظور اجرای برنامه عملی پیشگیرانه و هماهنگی بیشتر را از اقداماتی دانست که به کاهش آسیب‌های اجتماعی استان کمک می‎‎کند.

این مسئول همچنین بر اطلاع‌رسانی شفاف رسانه‌های جمعی در زمینه شناسایی آسیب‏‏های اجتماعی گروه‌های در معرض خطر و آموزش عمومی برای پیشگیری از آسیب‎‎های اجتماعی، جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه به استان و زمینه‌سازی برای غنی‌سازی فرهنگی استان، تاکید کرد.

وی افزود: ضرورت دارد که برنامه‌ریزان با هماهنگی نظام آموزشی به برنامه‌های رسانه‌‎‎‎‎ها از جمله شبکه‎‎های ماهواره‏‏‌ای بیشتر بپردازد تا از ورود این امواج تلویزیونی به عنوان مهمان ناخوانده به حریم خانواده‎‎ها و گسترش بی‌بند و باری و ایجاد فسادفراگیر و به انحطاط کشیده شدن برخی جوانان جلوگیری کنند.

حق‎‎جو، توجه بیشتر مسئولان به شبکه‌های اجتماعی را که با تأثیر روی ایدئولوژی افراد، به مرور جهان‌بینی افراد جامعه را مورد حمله قرار می‌‏‏دهد و با ترویج فرهنگ‌ غربی و ضد دینی، فرهنگ غنی اسلامی ما از جمله همسرداری اسلامی و مفهوم خانواده را دچار تزلزل می‎‎کند، خواستار شد و گفت: لازم است نظام آموزشی با آگاه‌سازی افراد برای مقابله با آسیبهای اجتماعی کمک کند.

۱۱ بهمن ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.