صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ترس از رویاروئی قانو...
بهمن
۱۰
۱۳۹۳
ترس از رویاروئی قانونی با شوهران خشونت ورز و سکوت بد فرجام
بهمن ۱۰ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , ,
image_pdfimage_print

2536358399_c16896768f_m

پرسش:

مدت ۱۰ سال است با یک وکیل دادگستری ازدواج کرده ام. همواره مورد انواع خشونت ها از طرف او بوده ام. شوهرم جانباز است و مشکلات جسمی دارد. من لیسانسیه مترجمی هستم و تمام توان خود را برای ترجمه متون حقوقی که مورد نظر او بوده به کار برده ام. همه را دارد یکی یکی چاپ می کند، با نام خودش و ذکری از زحمات من در این کتاب ها نشده است. دو فرزند دارم و طاقتم به سر آمده و خانه را ترک کرده و در خانه پدر و مادرم با بچه ها زندگی می کنم. گاهی به هوای دیدار بچه ها می آید و همه حتی پدر و مادرم را مورد خشونت و توهین قرار می دهد. تا کنون نزد چند وکیل برای دادخواهی رفته ام. عموما گفته اند نمی توانیم وکالت شما را بپذیریم. چون همکار ماست. از طرفی جانیاز است و با این شرحی که شما می دهید، موجی هم هست. از این حیث هم خطر جانی ما را تهدید می کند. دوستان و آشنایان نظرشان همین است و من را از طرح دعوی می ترسانند. خودش هم می گوید اگر اعتبار حرفه ای اش را صدمه بزنم رنگ آسایش نخواهم دید. و دیگر برای ابد از دیدار بچه ها محروم می شوم. شما برای من توصیه ای دارید؟ واقعا می ترسم. همه من را می ترسانند. چه کنم؟

پاسخ:

البته حق دارید بترسید. اما از طرفی ادامه این ترس زندگی را بر شما و بچه ها تلخ تر خواهد کرد. نوشته اید شوهرتان برای استرداد بچه ها دادخواست داده و وقت رسیدگی در بهمن ماه است. نوشته اید هر دو فرزند در سنین بالای ۷ ساله هستند. پیداست به موقع نتوانسته اید خشونت شوهر را به پلیس و مراجع قضائی گزارش بدهید و مواضع دفاعی خود را محکم کنید. متاسفم که برخی از همکاران ما در این موارد به کرات سوگند وکالتی خود را از یاد می برند و برای نجات قربانیان خشونت کاری نمی کنند. به ناچار باید درجاتی از خطر را بپذیرید و به این مرحله از زندگی که دیگر نمی شود اسمش را زندگی گذاشت پایان دهید و دنبال حقوق تان راهی دادگاه ها بشوید.

پرسش:

دست تنها؟  می ترسم.

پاسخ:

گفتم که حق با شماست. ولی گاهی تداوم ترس، خطر را نزدیک می کند. احتیاج به وکیل ندارید. تا دیر نشده یک دادخواست متقابل تنظیم کنید. شماره پرونده ای را که شوهرتان مفتوح کرده در دادخواست متقابل بنویسید تا به آن پرونده الصاق بشود. در دادخواست متقابل شرح بدهید که به چه علت خانه مشترک را ترک کرده اید. موارد خشونت های گذشته را به صورت خلاصه یادآورشوید. آیا در آخرین مورد که در خانه پدر و مادرتان مرتکب خشونت شده اقدامی کرده اید؟

پرسش:

ترسیدم به پلیس زنگ بزنم. چون می دانم همه جا دوست و آشنا دارد. به تلفن ۱۲۳ زنگ زدم. یک خانم و آقا آمدند خانه پدرم و مراتب را یادداشت کردند و رفتند. بعد دیگر خبری نشد. تماس گرفتم و گفته شد از او دعوت شده تا برای آن که در کلاس مشاوره شرکت کند مراجعه کند. دیگر پاسخی ندادند. مدرک کتبی هم در اختیار ندارم. دیروز هم رفته در مدرسه و دختر کوچکم را بدون آن که به من اطلاع بدهد برده . تا پاسی از شب به خود می پیچیدم تا بچه را تحویل داد و رفت.

پاسخ:

روز و ساعت مراجعه آن خانم و آقا را در دادخواست متقابل بنویسید و از دادگاه بخواهید تا استعلام کند. ضمنا همه کسانی را که در این سال ها بر رفتار تهدیدآمیز شوهرتان شاهد بوده اند به شهادت بطلبید. استشهادیه ای هم تنظیم کنید با امضای شهود و از جمله پدر و مادرتان. آن را ضمیمه دادخواست متقابل کنید. اگر این کارها را انجام دهید، در روز رسیدگی دست خالی نخواهید بود. شوهرتان با طرح این دعوی می خواهد شما را به خانه بازگرداند. در دادگاه بگوئید اگر در حضور قاضی تعهد بدهد که به رفتار خشونت آمیز پایان بدهد، و زیر صورتجلسه دادگاه را امضا کند، همراه با بچه ها به خانه باز می گردید و بلافاصله پس از هر گونه رفتار خشونت آمیز به پلیس و دادگاه مراجعه می کنید. از آن یک فتوکپی برابر اصل شده بگیرید و حفظ کنید برای آن که در صورت تکرار خشونت، در دعاوی آینده به کار ببرید. نترسید. خوشبختانه خودش پای شما را به دادگاه باز کرده و از این پس ترس شما خواهد ریخت و می توانید تهدیدش کنید که اگر تکرار کند به هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مراجعه خواهید کرد و ضمن مکتوب کردن شرح رفتار او، از آنها می خواهید تا با توجه به این که وکلا از قبول وکالت شما سر باز می زنند، وکیل معاضدتی به شما معرفی کنند.

یادتان باشد که قدیمی ها درست گفته اند که “ترس برادر مرگ است”.Leave a reply

Your email address will not be published.