صفحه اصلی  »  ارتباطات موثر  »  چگونه از ایجاد اختلا...
بهمن
۶
۱۳۹۳
چگونه از ایجاد اختلاف در گروه جلوگیری کنیم
بهمن ۶ ۱۳۹۳
ارتباطات موثر
۰

image_pdfimage_print

9328297980_89f2826db3_m

عکس: Michael Coghlan

فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

یکی از مدیران سازمان غیر دولتی در شهرستان های شمالی در تماس با خانه امن از دلایل ضعف کار تیمی و نداشتن روحیه انتقاد پذیری در ایران سوالاتی را مطرح کرد که فکر کردیم شاید بد نباشد به تفکیک درباره آن با شما گفت و گو کنیم. وی از تفرقه و جدایی در سازمانی که برای کمک به دختران فراری تاسیس شده می ترسید و آینده گروه را در خطر می دید.

سوال اساسی این است چرا نمی توانیم با یکدیگرکار جمعی انجام دهیم و موانع این اصل اساسی در تشکیل و تداوم فعالیت سازمان غیر دولتی چیست؟

آنچه مسلم است همکاری و کارگروهی در ایران نهادینه نشده و قهرمان گرایی، شخصیت گرایی، رقابت نا سالم، حسادت و قدرت طلبی از موانع جدی هستند که کار گروهی را تهدید می کند.

در جامعه ای که درکار گروهی، یک نفرقهرمان معرفی می شود ومعرفی قهرمان یعنی نادیده گرفتن فعالیت هایی که دیگران انجام می دهند. این نادیده گرفتن از مدرسه شروع وتا محل کارو دانشگاه و مسجد وهمه مکان های عمومی ادامه دارد. یک نفر قهرمان می شود و تشویق، و بقیه حذف می شوند.

قبیله گرایی از جمله رفتارهایی است که فعالیت جمعی را تضعیف کرده و به آسیب های جبران ناپذیری به جامعه منتهی می شود. به جای شایستگی روابط فامیلی و دوستی و همشهری بودن جایگزین شده و افراد توانا تضعیف می شوند.

در چنین شرایطی و با علم به نقطه ضعف ها چگونه می توانیم کار جمعی و همکاری را درمیان سازمان های جامعه مدنی تقویت کنیم؟

هیچ‌ یک از ما به خوبی همه ما نیست

باور کنیم که کار جمعی برای همه ما سودمند است. باور کنیم که بدون کار جمعی هیچکس موفق نخواهد شد و منفعتی برای هیچ کدام از افراد گروه به وجود نمی آید.

باوراین موضوع  تمرین و آموزش و ممارست می خواهد. یک شبه ایجاد نمی شود و با خواندن یک مقاله در فرهنگ عمومی جامعه درونی نمی شود. برای باور اگر چه باید از دوران کودکی و بهینه سازی فرهنگ سازمانی مدرسه شروع کرد اما باید از همین امروز در هر کجایی که زندگی یا فعالیت می کنیم فعالیت و برنامه ریزی برای تقویت فعالیت جمعی و اهمیت کار گروهی را شروع کنیم.

آموزش و یادگیری اولین گامی است که باید برداریم. آموزش را دست کم نگیریم بنابراین در گروه و سازمانی که عضو آن هستید درباره این موضوع گفت و گو کنید. کلاس برگزار کنید و درباره آن حرف بزنید . از حرف زدن درباره این مشکل نترسید و اطمینان داشته باشید که همه استقبال خواهند کرد.

حرف زدن درباره مشکلات و نظر خواهی از گروه به صمیمانه شدن و خلق محیطی صمیمانه و یادگیری جمعی و نشاط و ایجاد انگیزه کمک می کند و تاثیرات شگرفی از خود به جا می گذارد.

گام دوم این است که جمع یک کار گروهی تعریف کرده و کار گروهی را با آزمون و خطا تمرین کنید.

تشکیل یک تیم کاری به معنای ایجاد فرهنگی است که در آن همکاری ارزش پیدا می‌کند. در یک تیم کاری، افراد به این باور می‌رسند که افکار، برنامه‌ها، تصمیمات و فعالیت‌ها وقتی با همکاری انجام شوند، نتیجه بهتری به دنبال خواهند داشت. افراد در این تیم می‌فهمند و به این باور می‌رسند که هیچ‌یک از ما بخوبی همه ما نیست.

تجربیات ناخوشایندی که اغلب به دلیل ناآشنایی با فوت و فن کار تیمی گریبانگیر افراد شده است، مسوولیت‌ نپذیرفتن برخی از اعضا، مشکلاتی که در زمینه تصمیم‌گیری رخ می‌دهد، صرف زمان زیاد برای انجام تصمیمات، سنبل‌کاری‌ها و فرار از انجام وظایف عواملی است که افراد را از انجام کار تیمی گریزان می‌کند. فراموش نکنید که همیشه خرد جمعی بهتر از فرد کار می‌کند. خلاقیت، مواجهه مثبت با تغییراتی که روز به روز در دنیا ایجاد می‌شود، هم‌افزایی مثبت از مزایایی است که کار گروهی و تیمی را مورد توجه و در اولویت قرار داده است.

افراد کنترل کننده را فقط عمل جمعی کنترل می کند

 در همه سازمان ها و فعالیت جمعی و حتی خانه و مدرسه و محل کار افرادی با روحیه کنترل کننده پیدا می شوند. گاهی این افراد جزیی نگر یا وسواسی یا عصبانی و یا افکاری با توهم توطئه هستند. گاهی بیمارند و گاهی قدرت طلب ولی بدانید تنها عمل جمعی و همکاری گروهی است که می تواند آنها را به جمع بازگردانده و فعالیت جمعی را تقویت کند.

اگر شما به اهداف سازمان خود علاقه مند هستید به جای باند بازی و حذف و درست کردن دسته بندی بهتر است شفاف و صریح درباره موضوع گفت و گو کنید و مشکل را باز کرده و در جهت حل آن کوشش کنید و نشان دهید که چنین افرادی مورد قدردانی قرار نمی گیرند و بخصوص جامعه امروز آنها را بر نمی تابد.

تعارف و رودربایسی از آفت های فرهنگ ایرانی است که امکان گفت و گو شفاف توام با صداقت را از ما می گیرد . تعارف را کنار بگذارید و با نیت سالم با اعضا گروه درباره مشکلات گروه گفت و گو کنید. نشان دهید که شما قصد حذف آنها را ندارید و آنها نیز دارای نقاط قوتی هستند که گروه و سازمان به آنها نیازمند است.

 برنامه ریزی مهمترین روش برای تبلیغ  فعالیت گروهی است

 اگر سازمان شما از فقدان فعالیت جمعی رنج می برد شاید این سازمان دارای برنامه ریزی و سازماندهی درستی نیست و افراد در نبود برنامه ریزی امکان فعالیت جمعی و گروهی را ندارند. برنامه ریزی تمرکز افراد را از خود و خود محوری کم کرده و جمع گرایی و فعالیت گروهی را تقویت می کند.

برنامه ریزی تمرکز از جزییات را به سمت تمرکز روی اهداف می برد و ارزش کار افراد را به جمع  نشان می دهد. برنامه ریزی همکاری و تعاون را بالا می برد و حتی افراد کنترل کننده و یا قدرت طلب در برنامه حل و جذب می شوند.

برنامه ریزی حلقه ای برای بهتر کار کردن تشکیل می دهد و حتی خلاقیت فردی را در کنار کار گروهی افزایش می دهد. برنامه ریزی استرس ناشی از رفتارهای کنترل کننده بعضی افراد گروه را کم می کند و محیط پر از فشار را به محیطی همراه با شادی ایجاد می کند.

 برای تقویت همکاری گروهی اعتماد ضروری است

 اگر به دیگران اعتماد کنید، آنها هم به شما اعتماد خواهند کرد. این همان قانون طلایی در ارتباطات گروه به اعضای گروهتان نشان دهید که به آنها و کیفیت کارشان ایمان دارید. اعتماد اولین قدم در ایجاد رابطه است و شما را قادر خواهد ساخت که آگاهی بیشتری از روند انجام کارها پیدا کنید.

به اعضایتان اجازه دهید خود برای نحوه  انجام کارشان تصمیم بگیرند. با این روش کارها خلاقانه تر انجام خواهد گرفت و انگیزه و عملکرد اعضا نیز افزایش می یابد.

در قسمت های دیگر این سلسله مقاله درباره چگونگی غلبه بر موانعی که سال ها امکان فعالیت جمعی را از ما گرفته اشاره خواهیم کرد.Leave a reply

Your email address will not be published.