صفحه اصلی  »  ارتباطات موثر  »  چگونه یک سمینار موثر...
بهمن
۲
۱۳۹۳
چگونه یک سمینار موثر برگزار کنیم 
بهمن ۲ ۱۳۹۳
ارتباطات موثر
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

cs7_156-300x201

عکس: cyrusoft.net

فیروزه فروزانفر: روزنامه نگار

برگزاری سمینار یکی از فعالیت های است که شما می توانید به منظور آموزش یا ظرفیت سازی برای گروهی از مخاطبان با هدفی مشخص برگزار کنید. در کشور ما واژه همایش جایگزین سمینار شده است در حالی که همواره سمینار تحت نظارت یک استاد برگزار می شود و تفاوت ماهوی با همایش و کنفرانس و نشست دارد .

چنانچه شما قصد تشکیل یک سمینار دارید قبل از تشکیل لازم است به ۳ موضوع مهم توجه کنید .

دقیقا چه چیز را می خواهید بیان کنید

چگونه می خواهید به موضوع نزدیک شوید

مطالبی را که می خواهید بیان کنید اولویت بندی کنید

توجه کنید که در چگونگی ارائه سمینار، شنوندگان باید به حرف های شما توجه و آن را دنبال کنند بنابراین سالنی که انتخاب می کنید ، رنگ ها، چینش صندلی و نور و صدا و نحوه بیان شما در موفقیت سمینار تاثیر گذار است. البته هیچ روش ثابت و معینی در برگزاری سمینار وجود ندارد و خلاقیت برگزار کننده می تواند به افزایش کارآیی اضافه کند .

 همچنین شرایط شرکت کنندگان اعم از خوشحالی ، عصبانیت ، انگیزه ، توجه ، هیجان و علاقه در بهره وری جلسه مهم است بنابراین کوشش کنید روز و ساعت مناسبی را برای آن انتخاب کنید و قبل از روز برگزاری یک بار آنچه می خواهید بیان کنید یا نمایش دهید تمرین و سوالات احتمالی را بررسی کنید .در طول سمینار واضح و آرام و دقیق صحبت کنید و تمرین در ارائه مناسب برنامه و کاهش اضطراب شما موثر خواهد بود .

اضطراب در چنین برنامه های طبیعی است ولی باید از روش هایی برای کاهش اضطراب استفاده کنید و به خودتان اطمینان دهید هیچکدام از شرکت کنندگان بیشتر از شما درباره آن موضوع نمی دانند .

زمان بندی سمینار دارای اهمیت است و چه بسا لازم باشد چندین بار زمان بندی را کنترل کنید . از بکار گیری کلمات نا آشنا پرهیز کنید و سطح دارایی فکری شرکت کنندگان را در نظر بگیرید . حتی فرهنگ منطقه ، زبان و شهری که شرکت کنندگان از آن می آیند در کار آمدی و میزان موفقیت سمینار موثر است . تلاش کنید شرکت کنندگان به اهمیت موضوع و اهداف سمینار آگاه باشند و این وظیفه شماست که درباره اهمیت موضوع به اندازه کافی توضیح دهید . چنانچه اهمیت موضوع کلی و به تفکیک بخش مشخص نشود فراگیری شرکت کنندگان آنچنان که باید نخواهد بود .

اسلاید و عکس را فراموش نکنید 

بدون ساختار بندی عناوین و موضوعاتی که باید مطرح کنید وارد سمینار نشوید و از ارتباط تصویری خوب مانند پخش اسلاید و پاورپوینت استفاده کنید . هر تصویر به اندازه صدها کلمه ارزش دارد بنابراین از اسلایدهای واضح و ساده و گویا در انتقال مطالب به شرکت کنندگان کم نگذارید . اسلایدهایی که پس زمینه ساده داشته باشد تا در طول جلسه بتواند تمرکزو فضای متنوعی برای شرکت کنندگان ایجاد کند .

با تهیه اسلاید عنوان شروع کنید. بهتر است در هر دقیقه بین ۱.۵ تا۲ اسلاید نمایش دهید. اسلایدها باید فقط دارا نکات کلیدی باشند و ارائه دهنده آن نکات را توضیح دهد. اسلایدها نباید دارا توضیح باشند. اسلایدها باید از لحاظ نگارش مناسب وهماهنگ باشندو سطح شرکت کنندگان نیزدر نگارش در نظر گرفته شود .

از کم اهمیت ترین موضوع به سمت مهمترین موضوع حرکت کنید.

در هر اسلاید یک موضوع را مطرح ،و موضوع اصلی هر اسلاید را برای خود مشخص کنید .

همه مطالب را به صورت ساده بیان کنید.

توجه داشته باشید که اطلاعاتی را که مورد نظرتان نیست در اسلاید قرار ندهید.

در هر اسلاید بیش از ۶ خط و ۱۰ کلمه ننویسید.

اسلاید را پر از نوشته نکنید.

از آشنا ترین ایده ها به سمت ناشناخته ترین ایده ها حرکت کنید.

سعی کنید ازکمترین تعداد رنگ برا تهیه اسلایدها استفاده کنید.

به بزرگ و کوچک بودن حروف انگلیسی دقت کنید.

غلط های املایی و گرامر را بررسی کنید.

از ایده ساده به سمت ایده ها پیچیده بروید.

از رنگ های تند استفاده نکنید.

اگر از منبع و یا مطالب چاپ شده ا استفاده می کنید نام منبع را در اسلاید ذکر کنید.( ۱ )

مزایای استفاده از عکس 

همانطور که گفته شد تصاویر در آموزش نقش پایداری ایجاد می کنند و مزایای استفاده از تصاویر عبارتند از :

درک سریع مطالب را برا ی شرکت کنندگان ممکن می کند.

زمان را صرفه جویی می کند

جزییات را به روشنی نشان می دهد

شرکت کنندگان را با خود به فضا بیرون از جلسه می برد

مراحل یک پروسه ر ا می توان بخوبی با آن تشریح کرد

استفاده از اعداد و ارقام در سمینار توصیه نمی شود زیرا به علت مشکل بودن درک ارتباط اعداد با هم و سخت دیده شدن آنها در هنگام ارائه سمینار، باعث ایجاد خستگی در شرکت کنندگان می شود.

هنگامی که از تصاویر مجلات یا کتاب ها استفاده می کنید هماهنگی کامل در بین اسلایدها شما وجود نخواهد داشت، زیرا بین تصاویر اسکن شده وتصاویر کامپیوتر تفاوت کیفیت وجود دارد.پس در صورت امکان تصاویر را دوباره بکشیدو در غیر این صورت با استفاده از نرم افزارها گرافیکی حداکثر هماهنگی را بین تصاویر اسکن شده و کامپیوتر فراهم کنید.

اجازه بدهید اسلایدها و عکس ها حرف بزنند و فقط در جای لازم توضیح دهید.

پایان سمینار مانند شروع آن سخت است سخنران باید کاملا مشخص کند که سمینار تمام شده است و پیشنهاد پرسیدن سوال را بدهد و یک خلاصه و نتیجه گیری خوب برای شرکت کنندگان ارائه دهد . نتیجه بهتر است مهمترین بخش های سمینار را تکرار کند و نزدیک به پایان برنامه ارائه شود. برگزاری سمینارخوب در عین سادگی نیازمند برنامه ریزی و دقت است .با یک نفس عمیق و با اعتماد به نفس آن را شروع و با یک نفس عمیق آن را تمام کنید ( ۲ )

 منابع:

  1.  http://fann-e-bayan.blogfa.com/post-3606.aspx
  2. http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-59.aspx

 Leave a reply

Your email address will not be published.