صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شرطی شدن کمک به خانو...
دی
۲۵
۱۳۹۳
شرطی شدن کمک به خانواده کودکان خیابانی
دی ۲۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

447735-2008-5-6-11-24-12 (1)

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بر احداث پایگاه خدمات اجتماعی در محلات تاکید کرد.

به گزارش مهرخانه به نقل از ایسنا، حبیب اله مسعودی فرید در کارگروه فرهنگی اجتماعی استان همدان اظهار کرد: راه‌اندازی اورژانس اجتماعی از افتخارات نظام بوده و باید پایگاه خدمات اجتماعی در محلات دایر شود همچنین برای آن باید تبلیغات مناسبی از سوی رسانه‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه دو محور اصلی برای برنامه توسعه مطرح است، تصریح کرد: توسعه همه جانبه که به جنبه‌های فرهنگی و اقتصادی توجه دارد و توسط رهبر معظم انقلاب نیز مطرح شد، محور دوم نیز آمایش سرزمین است.

معاون بهزیستی کشور از وجود ۸۵۰ منطقه حاشیه‌نشین در کشور خبر داد و افزود: این مناطق از خدمات اجتماعی مناسبی برخوردار نیستند.

مسعودی فرید با اشاره به سبک زندگی اسلامی گفت: دومین همایش اصلاح آسیب‌های اجتماعی با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص سبک زندگی اسلامی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه نسبت به آسیب‌های اجتماعی باید نگاه کلی نگر داشته باشیم، تاکید کرد: در بسیاری از مناطق جهان بر روی کودکان سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته و بحث سلامت سیاستها مطرح است و حتی در این زمینه کتابی نگاشته شده است. برخی کشورها مانند سوئد دو درصد از درآمد ناخالص داخلی را به کودکان اختصاص داده و دانمارک نیز یک درصداز آن را صرف کودکان زیر دبستان کرده است.

وی ادامه داد: کودکان تنها متعلق به خانواده نبوده بلکه فرزندان نظامند که آینده کشور در دستان آنها خواهد بود.

معاون بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: هشت درصد از بچه‌های سن مهدکودک در این مراکز ثبت نام می کنند و ما باید ضمن آموزش و پرورش درست کودکان بحث سیاستهای جمعیتی را دنبال کرده و فضای مناسبی را برای تعامل اجتماعی کودکان ایجاد کنیم.

مسعودی فرید خاطرنشان کرد: نیاز است محتوای آموزشی در مهدکودکها یکسان باشد که یکی از آنها توجه به مفاهیم دینی بوده و در این راستا یک بسته برای آن تهیه شده همچنین تفاهم نامه‌ای با دفتر تبلیغات اسلامی منعقد شده که آموزش مفاهیم دینی مربیان زیر نظر حوزه علمیه انجام می‌شود همچنین مربیان می توانند بعد از گذراندن این دوره مدرک مورد نظر را دریافت کنند.

وی به طرح یاوران نماز در مهد کودکها اشاره و اظهار کرد: این طرح بسیار موفق بوده و جزو طرح های برتر محسوب می شود.

وی بر نهادینه کردن اندیشه های امام خمینی (ره) و تحقق آرمانهای ایشان در جامعه تاکید کرد و گفت: همه باید به طور مستمر در این زمینه تلاش کنیم که در این راستا تفاهم نامه با موسسه حفظ و نشر آثار امام منعقد کرده‌ایم تا در راه توسعه این افکار گام بزرگی برداریم.

مسعودی فرید ادامه داد: برای کاهش آسیبهای اجتماعی نیاز به همکاری بین بخشی در جامعه احساس می‌شود که غیر از سازمان بهزیستی ۱۱ دستگاه دیگر در این زمینه نقش دارند.

وی گفت: ۸۰ درصد از کودکانی که در ۳۷ مرکز شبانه روزی نگهداری می شوند طبق بررسی‌های انجام داده با والدین خود زندگی می‌کنند، بنابراین ما باید به آنها خدمات روزانه دهیم و با والدین آنها ارتباط داشته باشیم، در این راستا نگاه ما باید نگاه کاهش آسیب های اجتماعی باشد.

مسعودی فرید خاطرنشان کرد: کمک به خانواده‌های کودکان خیابانی باید همراه با شروطی باشد که از جمله آنها می‌توان به ثبت نام فرزندان در مدارس برای ادامه تحصیل باشد.

وی گفت: ۲۵ کشور در حوزه اورژانس اجتماعی مورد بررسی و مطالعه قرار دادیم و توانستیم برخی از خدماتی که آنها در خصوص کودک آزاری و همسرآزاری ارائه می دهند، شاخص‌هایی را تهیه و بومی کنیم.

مسعودی از فعالیت ۳۰۰ خودرو اورژانس اجتماعی در کشور از سال ۷۸ تا کنون خبر داد و خاطرنشان کرد: باید برای جلوگیری از آسیبهای اجتماعی از جمله طلاق خدمات مشاوره قبل از ازدواج به جوانان ارائه شود.

وی یادآو شد: ۲۵ کارشناس خبره خانواده جلساتی برگزار کردند که نتیجه آن ارائه طرح “بشیر” است که موضوع آن تحکیم بنیان خانواده است.

وی ادامه داد: خانواده‌ها برای فرزندان خود هزینه های زیادی را متقبل می شوند بنابراین لازم است در خصوص ازدواج نیز حساسیت داشته باشند تا هیچگاه با حادثه تلخ طلاق مواجه نشوند.

مسعودی فرید تاکید کرد: خانواده ها باید نقش پذیری و مسئولیت پذیری اجتماعی را در فرزندان خود تقویت کنند بنابراین باید این امر قبل و بعد از اردواج ادامه یابد چرا که اکثر طلاقهای ثبت شده در پنج سال اول زندگی به وقوع می پیوندد و بیشترین دلایل طلاقها ناشی از عدم وجود مهارت حل تعارضها بین زوجین است.

۲۴ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.