صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  آنورگاسمی یا سردمزاج...
دی
۲۵
۱۳۹۳
آنورگاسمی یا سردمزاجی زنانه
دی ۲۵ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

Mahrokh

ماهرخ غلامحسین پور – روزنامه نگار

 چند درصد شما به آنورگاسمی مبتلا هستید؟ به این معنا که به ندرت در یک رابطه جنسی به ارگاسم می‌رسید و برای رسیدن به اوج لذت جنسی ناتوانید؟ آیا رابطه جنسی برایتان دردناک است و غالبا بعد از تمام شدنش احساس می‌کنید ته دلتان یک حفره بزرگ درست شده و دلتان می‌خواهد یک دل سیر گریه کنید؟

غالبا وقتی از اختلال در سکس یا ناتوانی جنسی حرف می‌زنیم، ذهنمان به سمت سردمزاجی مردان کشیده می‌شوداما این تصور کاملا اشتباهی است که بی‌میلی جنسی را الزاما مربوط به دنیای مردانه بدانیم.

تحقیقات نشان می‌دهد حداقل از هر پنج زن، یک نفر در جهان به عارضه آنورگاسمی یا ناتوانی در تجربه ارگاسم و لذت جنسی مبتلاست و همین مسئله هم باعث امتناع زنان از ایجاد رابطه جنسی و به بن بست رسیدن بسیاری از روابط عاطفی در نیمه راه می‌شود.

سکس تراپیست‌ها می‌گویند غالب زنانی که به سرد مزاجی مبتلا هستند پیش از آن در رابطه عاطفی با شریک جنسیشان اختلال ایجاد شده است، اینکه آیا شریک جنسی یک زن به اندازه کافی به درد دل او گوش می‌دهد یا نه؟ برایش احترام و ارزش قائل است؟ و وظایف زندگی مشترک به شکل منصفانه‌ای مابین طرفین ماجرا تقسیم شده است؟ اینکه آیا طرف مقابل او به زبان گفتار و رفتار نشان می‌دهد که کماکان این رابطهٔ را می‌خواهد یا خیر؟ همه این‌ها بر میزان تمایل جنسی زنانه تاثیرات مستقیمی می‌گذارد.

البته به جز حس رضایت مندی یا نداشتن رضایت عاطفی، مشکلات خلقی مانند دلتنگی، افسردگی، اضطراب، احساس ناامنی یا اختلالات هورمونی که منجر به خشکی و دردناکی واژن در زمان آمیزش می‌شوند و عوامل فیزیکی دیگری نیز در سردمزاجی زنان دخیل هستند.

به عنوان مثال ابتلا به دیابت در زنان می‌تواند منجر به خشکی ناحیه تناسلی، دردناک بودن رابطه و نرسیدن به ارگاسم شود.

اولین علامت عارضهٔ دلخوری عاطفی، سرد مزاجی زنانه است.

خانم علم ناز حسن‌زاده، مشاور و روان‌شناس بالینی با اشاره به این که با موارد متعددی از این قبیل برخورد داشته و به خوبی با مشکل سردمزاجی زنان آشناست می گوید: در جریان مشاوره به بعضی مراجعین مرد، آنها می گویند که همسرشان اوایل ازدواج سردمزاج نبوده ولی به مرور از همدیگر فاصله گرفته‌اند و می‌پرسند چرا این اتفاق رخ داده است؟ پاسخ من به آن‌ها این است که برای یک زن بیشتر از سکس فیزیکی، ایجاد ارتباط عاطفی مهم است و اگر از شریک جنسی خود به لحاظ عاطفی ناراضی باشد، معمولا قادر به ایجاد یک رابطه کامل جنسی نیست.

 این مشاور اختلالات جنسی و سردمزاجی را اولین واکنش‌ها و علائمی می داند  که از اتاق خواب شروع می‌شود ولی عملا نشان دهنده مشکلات پس پردهٔ عاطفی است.

او می افزاید: اشکال در این است که اغلب زوج‌ها به سردمزاجی زن با بی‌تفاوتی می‌نگرند و سرد مزاجی و بی‌میلی او را جدی نمی‌گیرند. گاهی بیماری روحی، افسردگی یا دیگر اختلالات شخصیتی نیز مزید برعلت می‌شود و همچنین مشکلات هورمونی از جمله پایین بودن سطح استروژن و خستگی‌های مزمن ناشی از بارداری و به دنیا آمدن کودک نیز می‌تواند این مسئله را تشدید کند.

خانم علم ناز حسن‌زاده درباره اینکه راهکار مناسب برای حال این مشکل چیست می گوید: اولین راهکار این است که در فضایی آرام و بدون جار و جنجال و قضاوت، درباره مسائل و مشکلات صحبت کنید.

نیاز به ارائه راه حل ضربتی و یا هرگونه برخورد دیگری که اغلب مردان معتقد به آن هستند نیست. چرا که تصور مردانه بر این است وقتی همسرشان درد دل می‌کند بدین معناست که حتما باید کاری بکنند، در حالی که در غالب موارد تنها چیزی که باید انجام بدهند، گوش دادن است چون زن دوست دارد حرف هایش شنیده شود و بعد از اشباع شدن این نیاز، می‌تواند با فراغت و انگیزه بیشتری نیازفیزیکی مرد را ببیند.

 او تاکید می‌کند اگر مرد زبان عشق دیگری را کشف نکند و مطابق خوشایند آن به همسرش توجه نکند، مخزن عشق زن خالی مانده و از محبت کردن و رابطه فیزیکی با مرد سرباز می‌زند.

خانم علم ناز حسن‌زاده به این نکته اشاره می‌کند که برخی مردان با زبان عشق خودشان به همسرشان محبت می‌کنند و نه با زبان مورد علاقه و خاص همسرشان و به این دلیل هم از کنار هم عبور می‌کنند، بی‌آنکه زبان یکدیگر را بفهمند ونداشتن درک زبان عشق، منجر به ایجاد سردی در رابطه فیزیکی زن و شوهر می‌شود.

به گفته وی اغلب مراجعین تلاش می‌کنند با سرزنش و فرافکنی، مشکل را به همسرشان نسبت داده و او را محکوم ‌کنند. طبعا همه این مسایل دست به دست هم داده و باعث می‌شود زن دلسردی‌هایش را به رختخواب بکشاند بخصوص اگر شناخت درستی از مسائل جنسی نداشته باشد. متاسفانه وجود تصاویر پورنو وماهواره و الگو قراردادن هنرپیشه‌های ارزان این فیلم‌ها به جای کمک و تحریک همسر، باعث حس رقابت و مقایسه شدن و دلسردی شده و مانند یک هووی سوم عمل می‌کند.

این مشاور می‌گوید به اغلب مراجعینش گفته که بهتر است در قدم اول با همدیگر به راحتی گفت‌و‌گو کنند، بگویند که چه سلایق و امیالی دارند و چه شکل و نوعی از ارتباط برای آن‌ها خوشایند است، درباره لباس زیر و بوی ناخوشایند عرق تن همدیگر و مراعات نظافت فردی و بوی دهان همدیگر و دیگر مسایل به ظاهر بی‌اهمیت گفت‌و‌گو کنند و اینها قدم های کوچکی برای حل سردمزاجی زنانند که ریشه در بی میلی عاطفی آنان دارد.

علل گوناگون سردمزاجی زنانه

اما همیشه علت سردمزاجی زنان دلسردی از شریک جنسی یا مشکل عاطفی نیست، ترس از بارداری، نداشتن تجربه کافی و آگاهی های جنسی، بیزاری از شریک جنسی، خشک بودن واژن، ضربه روحی ناشی از شکست‌های عاطفی گذشته، یا تربیت اشتباه برای خوددار بودن یا ماخوذ به حیا بودن در رختخواب بعضی از دلایل متعدد سردمزاجی زنان محسوب می شوند.

گاهی ممکن است سردمزاجی زنانه به علت مصرف داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، ابتلا به فشار خون یا دیابت، آسیب دیسک بین مهره‌های کمر و ستون فقرات، سرطان، مشکلات غدهٔ تیروئید، بیماری‌های عصبی، بهم خوردن تعادل مابین هورمون‌های استروژن و پروژسترون، نزدیک بودن به دوران یائسکی، بیماری‌های عروقی و شریان‌ها، ابتلا به‌ ام اس، آندومتریوز، کیست‌های تخمدانی، یا ابتلا به آپنه یا حالت خفگی در خواب باشد.

گاهی ممکن است همه راه‌ها را برای حل مشکل سردمزاجی جنسی شریک جنسیتان امتحان کرده باشید و به نتیجه نرسیده باشید. در آن صورت چه باید بکنید؟

 قانون چه می‌گوید؟

اگر اختلالات جنسی به مرحله غیر قابل درمانی برسد قانون در مواردی حق طلاق و جدایی را برای طرفین ماجرا محفوظ نگه داشته است، اما مواردی که قانون به آن اشاره کرده شامل همهٔ انواع نارسایی‌ها یا اختلالات جنسی نمی‌شود.

در این رابطه با خانم «نسرین معروف خانی»، وکیل دادگستری و حقوقدانی که سابقه کار روزنامه نگاری نیز در کارنامه‌اش دارد گفت‌و‌گو کرده‌ام.

خانم نسرین معروف خانی، در این رابطه می‌گوید: در فقه و قانون مدنی ایران، برخی اختلالات جنسی هستند که حق فسخ نکاح را برای زوجین ایجاد می‌کنند که این اختلالات و نارسایی‌ها تحت عنوان «عیب» نامیده می‌شوند..

او در ادامه بحث، عیوب مورد نظر قانون را هم در حوزه سلامت زنان و هم برای مردان تشریح کرده می گوید: عیوب مرد یا‌‌ همان اختلالات و بیماری‌های جنسی شامل اختلال (عِنَن) است که نوعی ناتوانی است که در آن آلت مرد حالت نعوذ و انتشار پیدا نمی‌کند، (جَبّ) که در این حالت آلت مردانه به کلی بریده شده به نحوی که قادر به آمیزش نیست و وضعیت (خِصاء) که به معنای از بین رفتگی بیضه هاست به نحوی که صفات ثانویه جنس مخالف در او ایجاد شود و به هر سهٔ این عیوب در ماده١١٢٢ قانون مدنی اشاره و در واقع این‌ها عیوبی هستند که حق فسخ نکاح را برای زن ایجاد می‌کنند.

او درباره ناتوانی جنسی زنان نیز این طور شرح می‌دهد:

مرد می‌تواند اگر زن دارای عیب قِرَن باشد که به معنای وجود زائده‌ای در واژن به شکلی است که مانع نزدیکی شده و قابل معالجه نباشد، نکاح را به راحتی فسخ کند.

از خانم معروف خانی می‌پرسم در صورتی که قرن قابل معالجه باشد تکلیف رابطه زوجیت چیست؟ و او پاسخ می دهد: اگر قابل معالجه باشد، کلا از شمول این بحث خارج و حق فسخ برای مرد، ساقط می‌شود.

این وکیل دادگستری در ادامه گفت‌و‌گو به بحث «افصاء» اشاره می‌کند که کمی مفصل‌تر از سایر بحث‌های مرتبط با اختلال اندام تناسلی زنان است و در این رابطه می‌گوید: اگر مرد با زن به نحو خشونت باری ارتباط جنسی داشته باشد به شکلی که بعد از آمیزش مجرای ادرار و قاعدگی زن به علت ایجاد جراحت یکی شود، اصطلاحا می‌گویند «افضاء» شده است و اگر این امر قبل از بلوغ شرعی زن اتفاق بیافتد، پرداخت تمام مهریه و دیه کامل یک زن برای مرد واجب است، ضمن اینکه عقد، فسخ و زن بر این مرد حرام ابدی می‌شود، ولی اگر بعد از بلوغ چنین عملی صورت بگیرد، فقط حق پرداخت مهریه بر مرد ثابت می‌شود.

از این حقوقدان می‌پرسم دردنیای امروزی با مشکلات و ناتوانی‌های جنسی متعددی به جز این موارد محدود ذکرشده در قانون مواجهیم.در مورد آن‌ها آیا قانون راهکاری اندیشیده است؟

وی پاسخ می دهد: غیر از این موارد هریک از عیوب جنسی و ناتوانی نمی‌تواند برای طرفین حق فسخ ایجاد کند، اما حق طلاق ایجاد می‌شود. بیماری هایی مانند نازایی، هریک از انواع بیماری‌های مقاربتی، ایدز، انزال زود رس، مشکلات روانی و مانند آن با شرایط خاصی می‌تواند به طرف مقابل حق طلاق بدهد. این مورد منوط به شرط ضمن عقد است که زن در صورت وجود این عیوب وکیل باشد که خود را از طرف مرد طلاق دهد.

خانم معروف خانی درپاسخ به این سوال که اگر مرد مبتلا به بیماری مقاربتی باشد قانون برای زن چه راهکاری را در نظر گرفته است؟ می‌گوید: اگر مرد مبتلا به بیماری مقاربتی باشد، زن حق طلاق ندارد و تنها می‌تواند از نزدیکی امتناع کند و البته این هم منوط به حکم دادگاه و نظریه کار‌شناسی پزشکی قانونی است و در صورت اثبات، مرد موظف است با وجود خود داری زن از نزدیکی، نفقه او را بپردازد.

او می‌گوید چنانچه شرایط مرد طوری باشد که ادامه زندگی زناشویی برای زن مخاطره آمیز باشد، مثلا بیماری مسری و لاعلاجی داشته باشد و این مسئله و سختی و دشواری زن در محضر دادگاه و پزشکی قانونی و سایر کار‌شناسان مرتبط اثبات شده باشد، دادگاه می‌تواند مرد را مجبور به طلاق کند..

منابع:

http://yekdoctor.ir/nvrgasmy-ways-treat/

 http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=123243Leave a reply

Your email address will not be published.