صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مرده‌زایی و سقط سالا...
دی
۲۴
۱۳۹۳
مرده‌زایی و سقط سالانه ۳۰۰ هزار جنین و مرگ ۲۶ هزار کودک قبل از پنج سالگی در کشور
دی ۲۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

images

عکس: تبیان

مدیر کل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: از یک میلیون و ۷۵۰هزار بارداری سالانه در کشور، ۳۰۰هزار مورد به مرده زایی یا سقط منجر می شود و حدود ۲۶هزار نفر از فرزندان به دنیا آمده نیز تا قبل از پنجسالگی فوت می‌کنند.

به گزارش مهرخانه به نقل از وزارت بهداشت، محمد اسماعیل مطلق با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار بارداری در کشور رخ می دهد، گفت: از این تعداد حدود یک میلیون و ۴۱۰ هزار بارداری منجر به فرزندآوری می شود و از این تعداد فرزندآوری حدود ۲۶ تا ۲۷ هزار کودک، از نوزادی تا سن ۵ سالگی فوت می کند.

به گفته مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، حدود ۳۰۰ هزار مورد از بارداری هایی که رخ می دهد منجر به فرزندآوری نشده و بیشتر به سقط و مرده زایی منتهی می شود. سقط جنین برای یک خانم عوارضی شامل مشکلات روحی و روانی، افسردگی، چسبندگی و عفونت رحم، ناباروری و نازایی ثانویه به همراه دارد.

مطلق در ادامه، با اشاره به اینکه در حال حاضر سن ازدواج ۱۰ سال افزایش یافته است، گفت: شتاب افزایش سن ازدواج در زنان بیشتر است.

وی همچنین، بهترین سن بارداری را ۱۸ تا ۳۵ سالگی بیان کرد و افزود: بارداری هایی که در سن بالا رخ می دهد نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

مطلق در ادامه، فاصله فرزندآوری در کشور را ۳٫۵ سال بیان کرد و گفت: متاسفانه فاصله فرزند دوم به سوم در کشور ۵ سال و ۴ ماه است که در کشورهای منطقه فاصله فرزند آوری کمتر از ۳٫۵ سال می باشد.

مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس در ادامه، یکی از اهداف نشست کارشناسان مادران باردار و مدیران گروه سلامت خانواده دانشگاه های علوم پزشکی کشور را مراقبتهای ویژه از مادران باردار با سن زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال عنوان کرد و گفت: کاهش مرگ و میر مادران، کاهش بیماریهای زمینه ای در دوران بارداری و پس از زایمان، مراقبت از مادران باردار تا ۴۳ روز بعد از زایمان و کاهش میزان سزارین و افزایش میزان زایمان طبیعی و ایمن در کشور از دیگر اهداف این نشست است.

مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، ارتقای سلامت و کاهش مرگ و میر مادران را یکی از مهمترین تعهدات کشورها دانست و گفت: طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران یکی از کشورهای موفق در دستیابی به پنجمین هدف توسعه هزاره و کاهش شاخص مرگ مادر است.

وی با اشاره به اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه باید میزان مرگ مادران به ۱۵ در صد هزار تولد زنده کاهش یابد، افزود: مطالعه تاریخچه مادران فوت شده نشان می دهد که بسیاری از این مرگها با ارتقای عملکرد و مهارت پزشکان و متخصصین قابل پیشگیری است.

مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: ترویج رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد در بیمارستان های کشور در کاهش مرگ مادران موثر است.

به گفته دکتر مطلق، ترویج رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد در بیمارستان های کشور در کاهش میزان خونریزی و در نهایت مرگ مادران موثر است.

 ۲۴ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.

x


اکتبر، ماهی برای پیشگیری و مبارزه با خشونت خانگی برای همه


«یک ماه برای مبارزه با خشونت خانگی»