صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  افتتاح اولین کلینیک ...
دی
۲۴
۱۳۹۳
افتتاح اولین کلینیک کنترل خشم در کشور
دی ۲۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

20141004144332ch-_MG_5605 copy

نخستین مرکز پیشگیری و کنترل خشم کشور در حالی با حضور معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افتتاح شد که وی از برنامه‌ریزی و راه‌اندازی کلینیک کنترل خشم در چند نقطه کشور در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری میزان، محمود گلزاری طی سخنانی در مراسم افتتاح نخستین مرکز پیشگیری و کنترل خشم کشور با اشاره به این که در بخشی از قوانین، وظایف و مسئولیت‌های دستگاه های اجرایی نسبت به جوانان تصریح شده است، وظایف اساسی شورای ملی جوانان و ستاد ساماندهی امور جوانان در استان ها را در دو بخش اصلی دسته بندی کرد و افزود: دربخش اول وظیفه داریم وظایف ذاتی دستگاه ها را در این مهم یادآوری و بر عملکرد آن ها نظارت کنیم و در بخش دوم آن قسمت از نیازمندی های جوانان که مغفول مانده و در شرح وظایف دستگاه‌های اجرایی نیست از جمله مبحث ازدواج و … را ساماندهی داده و پیگیری کنیم.

وی بررسی های انجام شده توسط دستگاه‌های انتظامی و قضایی مبنی بر افزایش چشمگیر خشونت در بین جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال و پس از آن جوانان ۲۵ تا ۳۴ را هشداری جدی قلمداد کرد و گفت: ثمره خشونت، افزایش جرائم و بزهکاری است. لذا اولین چاره دراین مورد می‌تواند کنترل خشونت‌ها و یافتن راه‌های کاهش آن به ویژه در بین جوانان باشد.

گلزاری اظهار کرد: در همین راستا تصمیم گرفتیم کلینیک تخصصی کنترل خشم را باهدف مطالعه دلایل و آمار، ارائه آموزش‌های عمومی و گروهی و یافتن راهکارهای درمانی برای این معضل راه اندازی کنیم که مطالعات آن تکمیل شده و امروز اولین شعبه آن در تهران شروع بکار می کند و استان های اصفهان، مازندران و البرز نیز جهت راه اندازی این کلینیک اعلام آمادگی کرده‌اند و از استان خراسان رضوی نیز درخواست می‌کنیم با توجه به جمعیت و شرایط موجود شرایط ایجاد این کلینیک را فراهم کند.

معاون ساماندهی امور جوانان ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌ها در این کلینیک از کارشناسان ارشد و دانشجویان دکترا در علوم روانشناسی و جامعه شناسی برای امر مطالعه و ارائه راهکار دعوت به عمل می‌آید. ضمن اینکه بحث امکانات و آموزش و تحقیقات میدانی توسط ورزش وجوانان انجام شده و بحث تامین مکان مناسب به عهده شهرداری گذاشته می‌شود. همچنین مقرر شده یک سوم هزینه‌های درمانی توسط وزارت ورزش و جوانان، یک سوم توسط شهرداری ها و یک سوم نیز توسط مراجعین پرداخت شود. البته این مراکز با هماهنگی بین وزارت ورزش وجوانان و وزارت بهداشت و درمان و با مجوز خاص راه اندازی خواهند شد تا بتوانیم از امکانات بیمه‌ای برای پوشش هزینه بیماران استفاده کنیم.

وی درباره سمن ها گفت: از مهم ترین ابزارهای جلب مشارکت جوانان به سمت فعالیت‌های اجتماعی و پیشگیری از ابتلا به آسیب ها، سمن ها، NGOها یا سازمان های مردم نهاد با اهداف اصلاح، کمک، ساماندهی وبهبود شرایط است و چنانچه جوانان در مشارکت‌های اجتماعی حضور فعال نداشته باشند به آسیب های اجتماعی دچار خواهند شد. لذا بحث سمن‌ها و تقویت آن‌ها از این منظر حائز اهمیت است.

معاون ساماندهی امور جوانان با انتقاد از کاهش چشمگیر آمار سمن ها از ۵هزار به ۲۰۰ سمن تصریح کرد: نگاه جوان هراسی و جلوگیری از اجتماع جوانان ضرر و ضربه بزرگی به اجتماع می‌زند و باید با اعتماد به جوانان زمینه بالندگی آن‌ها را فراهم کنیم. لذا در حال حاضر از اهداف اصلی ما توسعه کمی و کیفی سمن‌ها و فعالیت آن‌ها است و با این رویکرد وظایف بیشتری به آن‌ها محول خواهیم کرد. چند استان به تازگی مکانی را با عنوان سمن سرا جهت تجمع و تمرکز سمن‌ها فراهم کرده‌اند که جای تقدیر است.

معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه به مشکل بزرگی به نام همسریابی اشاره کرد و گفت: این مشکل کار انتخاب و شناسایی را برای جوانان سخت کرده است چنانچه در حال حاضر ۳۰۰ سایت غیرقانونی و غیراخلاقی همسریابی در حال فعالیت و معضلاتی را باعث شده است.

گلزاری افزود: در این خصوص راه اندازی مراکز تحت کنترل و تحت نظارت که با شناسایی دختران و پسران متقاضی ازدواج، انجام مصاحبه و مشاوره با آن‌ها و معرفی موارد مناسب به هم از برنامه‌های ما است که اولین مرکز مشاوره رسمی با مجوزهای لازم و مورد تایید ما از اوایل بهمن‌ها کار خود را آغاز خواهد کرد. ضمن اینکه درحال ساماندهی خیرین ازدواج هستیم تا از ظرفیت این بخش استفاده کنیم و اولین جلسه نمایندگان خیرین ازدواج استان ها بزودی برگزار خواهد شد.

۲۴ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.