صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مرکز آسیایی مطالعات ...
دی
۲۴
۱۳۹۳
مرکز آسیایی مطالعات زنان؛ دانشگاه زنان Ewha
دی ۲۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14803_215

عکس: مهرخانه

این دانشگاه که در ابتدا یک کالج ساده بود، از سال ۱۹۱۰شروع به ارایه دروس سطح کالج و از سال ۱۹۲۵دروس تخصصی به زنان کرد. با استقلال کره در ۱۹۴۵، این مرکز که تا آن زمان انستیتو بود، مجوز عنوان دانشگاه را دریافت کرد و به‌عنوان اولین دانشگاه کشور کره به ثبت رسید.

مرکز آسیایی مطالعات زنان (The Asian Center for Women’s Studies) در سال ۱۹۹۵به‌منظور توسعه تحقیق در حوزه زنان و بر اساس دیدگاه تشکیل «مطالعات زنان آسیایی» به‌عنوان تجربه منطقه‌ای زنانگی شکل گرفت. این مرکز متعلق به دانشگاه زنان Ewha (شکوفه هلو) در کره جنوبی بوده و در همکاری با سازمان‌های دولتی و غیردولتی متعددی است.

به گزارش مهرخانه، مرکز آسیایی مطالعات زنان با ایجاد سمپوزیوم بین‌المللی «توسعه طرح درس مطالعات زنان»برای تربیت نسل‌های آتی مطالعات زنان در ۱۹۹۷، از همکاری آکادمیک ۸کشور آسیایی شامل کره جنوبی، تایوان، چین، هند، اندونزی، ژاپن، فیلیپین، و تایلند بهره‌مند می‌شود. هدف از ایجاد این طرح، توسعه مطالعات زنان در سطح کشورهای آسیا بر اساس معیارهای مطالعات زنان دانشگاه زنان Ewha است.

این مرکز در سال ۲۰۰۰میزبان نشست‌ها و کارگاه‌های زنجیره‌ای چندی از جمله نشست «مطالعات زنان در آسیا» و «دانشمندان فمینیست جوان آسیایی» بوده است. در سال ۲۰۰۵این مرکز مجموعه‌ای از مطالب آموزشی مطالعات زنان در ۸کشور مذکور را به زبان انگلیسی و با عنوان «مطالعات زنان ۸کشور» منتشر کرد.

در همین سال این مرکز میزبان نهمین کنفرانس Women’s World با حضور ۳هزار دانش‌پژوه زن، فعالین نهادهای غیردولتی، و سیاست‌گذاران این عرصه بود. باید افزود مرکز آسیایی مطالعات زنان در تشکیل اتحادیه آسیایی مطالعات زنان (AAWS) در سال ۲۰۰۷نقش مؤثری داشته و در سال ۲۰۱۳میزبان گردهمایی نمایندگان این اتحادیه بود.

رویکرد

هم‌چون سایر دپارتمان‌های مطالعات زنان در بسیاری دانشگاه‌های جهان، رویکرد مطالعات زنان مرکز آسیایی مطالعات زنان نیز دارای بارقه‌های فمینیستی و ملهم از جنبش‌های اجتماعی به‌عنوان بخشی از برابری‌طلبی اجتماعی برای زنان است.

نشریه تخصصی

مرکز آسیایی مطالعات زنان از سال ۱۹۹۵اقدام به انتشار ژورنال آسیایی مطالعات زنان (AJWS) کرد. این ژورنال در ابتدا به‌صورت سالانه و از ۱۹۹۷به‌صورت فصلنامه منتشر شد. مطالب نشریه به‌مقتضای ماهیت مطالعات زنان، بین‌رشته‌ای و میان‌رشته‌ای بوده و دارای رویکرد فمینیستی به مطالعات زنان است.

نشریه تخصصی این مرکز از سوی ایندکس ارجاع علوم اجتماعی (SSCI)، ایندکس ارجاع کره (KCI)، و علوم رفتاری و اجتماعی، اسکوپوس، و EBSCO ایندکس شده است. همچنین، نشریه مذکور در ۲۰۱۱وارد تفاهم‌نامه‌ای با مرجع کتابخانه‌ای ملی کره جنوبی شد و به‌منظور افزایش مخاطب بومی در کشورهای عضو، از سال ۲۰۱۳دعوت به انتشار مطالب به زبان‌های غیرانگلیسی کرد. در حال حاضر، شماره بیستم این نشریه در وب‌سایت مرکز قابل‌دسترسی است.

دانشگاه زنان کره

دانشگاه زنان کره که مرکز آسیایی مطالعات زنان از دل آن برآمده است، بزرگ‌ترین دانشگاه اختصاصی زنان جهان و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کره جنوبی است که در سال ۱۸۸۶توسط یک میسیونر زن آمریکایی راه‌اندازی شد.

این دانشگاه که در ابتدا یک کالج ساده بود، از سال ۱۹۱۰شروع به ارایه دروس سطح کالج و از سال ۱۹۲۵دروس تخصصی به زنان کرد. با استقلال کره در ۱۹۴۵، این مرکز که تا آن زمان انستیتو بود، مجوز عنوان دانشگاه را دریافت کرد و به‌عنوان اولین دانشگاه کشور کره به ثبت رسید.

در ۱۹۷۷، اولین دروس رشته مطالعات زنان در این دانشگاه ارایه شد. دپارتمان مطالعات زنان این دانشگاه در سال ۱۹۸۲در مقاطع کارشناسی ارشد تأسیس گشت و مقطع دکتری این رشته در سال ۱۹۹۰افزوده شد. این دانشگاه مدعی انتشار اولین منبع آموزشی تخصصی مطالعات زنان در ۱۹۹۷است. این دپارتمان از سال ۱۹۹۸دارای ۱۱عضو هیئت ‌علمی بوده و از ۱۹۹۹، این رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی نیز شروع به پذیرش دانشجو کرد. از سال ۱۹۸۲، ۲۳۰دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۲دانشجو در مقطع دکتری مطالعات زنان از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۲برنامه توانمندسازی جهانی Ewha را برای توسعه رهبری زنان در بخش‌های دولتی و غیردولتی در کشورهای درحال‌توسعه راه‌اندازی کرد. هم‌چنین، وارد تفاهم‌نامه‌های چندی برای تبادل دانشجو با برخی مراکز و دانشگاه‌های جهان شد.

۲۴ دی ۱۳۹۳



Leave a reply

Your email address will not be published.