صفحه اصلی  »  سازمانهای غیر دولتی  »  ضرورت تشکیل مرکز مطا...
دی
۲۴
۱۳۹۳
ضرورت تشکیل مرکز مطالعاتی برای حل مشکل خشونت خانگی در ایران
دی ۲۴ ۱۳۹۳
سازمانهای غیر دولتی
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

6984836063_99832ce114_z

عکس: United Nations Developme

فیروزه فروزانفر – روزنامه نگار

یکی ازضروری ترین برنامه های راهبردی در کشور تشکیل مرکز مطالعاتی مستقل برای خانواده با رویکرد خشونت خانگی است . مرکزی که بتواند با تبیین یک برنامه راهبردی به تحقیق و بررسی درباره خشونت خانگی، علل و پیامدها و چگونگی پیشگیری از آن بپردازد و تبادل تجربه با دیگر کشورها را به عنوان یک راه موثر برگزیند.

بسیاری از کشورهای دنیا در این زمینه دارای تجربه های مفیدی هستند که می توان به بعضی از آنها اشاره کرد:

مرکز عالی مطالعات زنان دانشگاه کراچی

مرکز عالی مطالعات زنان دانشگاه کراچی به عنوان پروژه ای در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط وزارت توسعه دولت با هدف ایجاد ایجاد گفتگو در مورد وضعیت زنان در جوامع مسلمان، به ویژه در پاکستان، برای کمک به توسعه کشور راه اندازی شد. این مرکز به تجزیه و تحلیل انتقادی از نقش زنان پرداخته و به دنبال درک بهتری از مفاهیم مطالعات زنان در متن جامعه پاکستان است. هم اکنون دکتر نسرین اسلم شاه ریاست این مرکز را به عهده دارد .(۱)

مرکزی که با هدف تولید دانش کاربردی و شناسایی منابع موجود در زمینه علوم انسانی برای رشد ملی تلاش کرده و سمینارهای دراین زمینه برگزار می کند.

چندی پیش «نسرین اسلم شاه» ریاست این مرکز با تاکید بر درک فعالیت زنان مبتنی بر استراتژی های توسعه ملی و ضرورت تشکیل مراکز مطالعات زنان برای استفاده از پتانسیل زنان به عنوان تغییر دهندگان جامعه تاکید کرد. وی استفاده از فن آوری اطلاعات به منظور کارآمدی چنین مراکزی را مهم دانسته و توانمندی زنان و دانش آموزان از این طریق را مهم دانست. (۲)

نسرین اسلم شاه افزود: برنامه های تحقیقاتی در اولیت های این مرکزاست و محور تحقیقات مبتنی بر سند مرکز توسعه سیاست اجتماعی اسلام آباد و گروه توسعه و اشتغال روستایی آقا خان قرار دارد.

لازم به ذکر است محققان مرکز عالی مطالعات زنان و فارغ التحصیلان در موقعیت های مختلف اداری و سازمان های رفاهی بین المللی و غیر دولتی و سازمان های پژوهشی و برنامه ریزی در سطح ملی و محلی مشغول به کار می شوند و با توجه به مطالعات و تجربیات نقش مهمی در توسعه ملی پاکستان بازی می کنند.

به نقل از مهرخانه این مرکز با کمک به توسعه استراتژی های پایدار برای مبارزه با فقر، خطرات زیست محیطی و مبارزه برای دست یابی به سلامت، فعالیت می کند و کتب و مجلات چاپ شده در این مرکز عبارتند از:

مجله مطالعات جنسیتی پاکستان.

راهنمای زنان خود اشتغال کراچی.

قاچاق زنان و کودکان در جنوب آسیا و پاکستان.

چالش برای تغییر: سواد برای دختر امروز، زنان فردا

راهنمای فهرست کارشناسان و افراد در زمینه زنان و توسعه در پاکستان

مراکز مطالعات زنان در دانشکاه یورک

یکی دیگر از مراکز مطالعات زنان در دانشکاه یورک در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده است و اکنون ریاست این مرکز را آقای هریت بادگر بر عهده دارد.

 این مرکز از جمله شناخته شده ترین پایگاه های آموزش و پژوهش در انگلستان است. در این مرکز یک رویکرد زن محور و بین رشته ای نسبت به ماهیت در حال تغییر تجارب زنان و روابط جنسیتی، اتخاذ می شود و با اتصال طیف وسیعی از رشته ها – مطالعات فرهنگی، تاریخ، ادبیات، فلسفه، سیاست، جامعه شناسی، سیاست اجتماعی- دیدگاه های مختلف قابل ارائه در هر یک از رشته ها، و  نیز تنش های خلاقانه بین آنها مورد بررسی قرار می گیرد. (۳)

مرکز مطالعات زنان روابط خوبی با دیگر واحدهای دانشگاه یورک، به ویژه واحد های علوم انسانی و اجتماعی دارد. مرکز مطالعات زنان سمینارهای منظم دانشجویان- کارکنان خودش را سازماندهی می کند که در این سمینارها، کارکنان، دانشجویان کارشناسی ارشد و پژوهشگران برجسته بازدید کننده، مقالات پژوهشی خود را ارائه می کنند.

این مرکز بطور میانگین هر ساله ۵۵ دانشجوی کارشناسی ارشد در سنین مختلف و با پیش زمینه رشته ای متفاوت جذب می کند.

این مرکز هر ساله میزبان کنفرانس ها و سمینارهای متعددی است که پژوهشگران مختلف در موضوعات کلیدی این مرکز و نیز حوزه های در حال ظهور، برای ارائه پژوهش های خود گرد هم می آیند.

شهرت بین المللی این مرکز به دلایل زیر است:

 • تعهد به قدردانی از تجارب زنان در جوامع غیر غربی
 • سنت قوی پژوهش تاریخی
 • مشاهده شرح حال مختصر در بحث پیرامون ادبیات و بازتولید فرهنگی
 • حساسیت به مسائل نظری و مفهومی
 • برنامه های آموزشی پژوهشی منحصر به فرد
 • نوآوری در تدریس، از قبیل: کارگاه های نگارش و عکاسی (۴)

چندی پیش معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با تاکید بر تاسیس مرکز مطالعاتی مربوط به خانواده گفت: در حوزه زنان پژوهش‌های نظام‌مند صورت نگرفته است، تصریح کرد: در حوزه پژوهش در امور زنان و خانواده به نیازهای اساسی مخاطبان پاسخ داده نشده است؛ بسیاری از پژوهشگران در این حوزه با موازی‌کاری و پراکنده‌ کاری مواجه هستند و از این امر رنج می‌برند که تاثیر آن را می‌توان در عدم توسعه امور زنان و خانواده در کشور مشاهده کرد.

مولاوردی با اشاره به اینکه یکی از این موانع وجود محدودیت‌های خاصی است که در این حوزه وجود دارد و گاهی مشاهده می‌شود که زنان را از پاسخ صحیح دادن به سؤالات منع کرده یا در تنگنا قرار می‌دهند تصریح کرد: ابزارهای درک و استنباط منطقی از درون ذهنی زنان کافی نیست؛ و ما نیازمندتحلیل درست برای زنان و گرایش‌های واقعی آنان اغلب از طریق پرسش‌نامه و یا مصاحبه هستیم .

وی با اشاره به اینکه زنان نمی‌توانند به عرصه‌های مختلف ورود پیدا کنند، گفت: ضعف شدید تخصص‌گرایی، اعتماد به نفس زنان و عدم دسترسی به اطلاعات از مهم‌ترین علل کمبود پژوهش‌های درست در حوزه زنان و خانواده است.(۵)

در پایان باید گفت مراکز مطالعات و تحقیقاتی و راهبردی مراکز و کانون های زایش فکر و اندیشه هستند و با توجه به آسیب های جدی ناشی از خشونت خانگی تشکیل مرکزی با این عنوان درایران ضروری است تا با توجه به پژوهش های تخصصی متناسب با اولویت های کشور راه حل های موثری برای باز کردن گره خشونت خانگی در ایران ایجاد شود .

مرکزی که با تقویت ارتباط ساختاری با مراکز و گرو ههای مرجع اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاست گذاری از ظرفیت های آنها در حوزه های مختلف تصمیم سازی برای کاهش خشونت خانگی استفاده کند .

 1.  http://mehrkhane.com/fa/news/3897/مرکز-عالی-مطالعات-زنان-دانشگاه-کراچی
 2.  http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/3992/7962/104112/
 3.  http://www.wrc.ir/News/69893.htm
 4.  ۴http://mehrkhane.com/fa/news/3855/مرکز-مطالعات-زنان-دانشگاه-یورک
 5. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930925000769


Leave a reply

Your email address will not be published.