صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  کنوانسیون خشونت علیه...
اردیبهشت
۱۳
۱۳۹۲
کنوانسیون خشونت علیه زنان، فراتر از مرزهای اروپا
اردیبهشت ۱۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

 خانه امن: انجمن زنان سازمان ملل از کنوانسیون شورای اروپا در خصوص مبارزه با خشونت خانگی حمایت می کند.

در میز گرد روز ۲۸ فوریه سال ۲۰۱۲، نماینده مدیر عامل انجمن سازمان ملل جان هندرا John Hendra  حمایت این انجمن را نسبت به کنوانسیون جلوگیری و مبارزه با خشونت خانگی علیه زنان که آنرا یک “نقطه تحول” می نامد اعلام کرد.

هدف این کنوانسیون سال گذشته از جانب شورای اروپا تأیید و برای مشارکت بین دو سازمان به امضای طرفین رسید. این مراسم در نخستین روز پنجاه و ششمین نشست کمیسیون سازمان وضعیت زنان صورت گرفت.

تأیید این کنوانسیون درست همزمان با جنبش سیاسی تاریخی خشونت خانگی علیه زنان صورت گرفته است که بر پایه و اساس توافقات دولتی برای مبارزه با این نوع خشونت ها است که در بسیاری از نشست های قبلی این کمیسیون نیز صورت گرفته است.

برای عملیاتی شدن، این کنوانسیون باید به تأیید ۱۰ کشور برسد که تا به حال تنها کشور ترکیه آن را تصویب کرده و ۱۸ کشور عضو سازمان ملل آنرا امضا کرده اند.

 آقای هندرا Hendra  از دو اولویت این کنوانسیون که بازتابی است از هدف استراتژیک انجمن زنان سازمان ملل تعریف و تمجید کرد. حوزه های فعالیت و در واقع اولویت های اصلی این کنوانسیون بر روی جلوگیری از خشونت خانگی و تضمین ارائه خدمات در مواقع بحرانی برای زنان و دختران خشونت دیده است.

هندرا Hendra  گفت: “دسترسی به خدمات در چنین مواقعی بسیار چالش گرایانه است. حتی در کشورهای ثروتمند، خدماتی چون تلفن اضطراری، پناهگاه، پلیس، خدمات درمانی و مراقبت های لازم پس از تجاوزات جنسی، مشاوره، کمک های اجتماعی و قانونی به راحتی در دسترس نیستند. خصوصاً برای کسانی که در اقلیت هستند و دسترسی به آنها مشکل است – مانند زنان مهاجر، مسن، معلول، زنان مبتلا به ایدز و یا کسانی که در مناطق دور افتاده و روستایی زندگی می کنند”.

او متذکر شد که بر اساس بررسی های اخیر انجمن زنان سازمان ملل از ۵۰ برنامه و فعالیت در رابطه با خشونت علیه زنان مشخص شده است که تنها در تعداد اندکی از آن برنامه ها تعهد شده است که به این نوع خدمات گسترش جهانی داده شود و تعداد بسیار کمی از این برنامه ها اهدافی مشخص برای تأمین خدمات دارند.

هیچگاه یک سری خدمات مشخص برای نجات یافتگان خشونت در نظر گرفته نشده است. آنها همچنین به ندرت بودجه لازم را دارند.

در این میزگرد خانم اکین آسان Akin Asan ، معاون وزیر سازمان سیاست های اجتماعی و خانوادگی نیز حضور داشت و راهکارهایی را که ترکیه برای به اجرا در آوردن و قید این کنوانسیون در قانون اساسی کشور اتخاذ کرده بود را مطرح کرد. ترکیه اولین کشوری بود که این قانون – که به نام کنوانسیون استانبول معروف است – را تصویب کرد.

در ضمن خانم فریده آکار Feride Akar  عضو کمیته حذف تبعیض علیه زنان سازمان ملل – نیز از اهمیت ارتباط بین خشونت علیه زنان و نابرابری جنسیتی سخن گفت و متذکر شد که این قانون اولین وسیله بین المللی قانونی است که این دو را بهم متصل می کند. خانم “آکار” به نمایندگی کشور ترکیه در نوشتن پیش نویس این قانون حضور داشته است.

 خانم ماد دو بور بوکیچو Maud de Boer-Buquicchio  معاون دبیر کل با رئیس پارلمان، آقای جان کلاد میگنن Jean Claude Mignon از طرف شورای اروپا بر این نکته تأکید کرد که رفتارها و طرز فکرهای تبعیض آمیز و کلیشه ای جهت مبارزه موثر بر علیه خشونت علیه زنان باید عوض شوند و هیچ توجیه فرهنگی نباید برای حفظ نابرابری و تبعیض پذیرفته شود.

خانم ماد دو بور با اشاره به خشونت خانگی که اغلب از آن به عنوان “تئاتر خشونت” یاد می کند بر اهمیت این موضوع که امروزه به یک نگرانی عمومی تبدیل و بسیار شایع شده است صحه گذاشت. او همچنین شاهد آن بوده است که این کنوانسیون وسیله بسیار موثر، پیشرفته و انعطاف پذیراست و قابلیت این را دارد که فراتر از مرزهای اروپا اجرا شود.

آقای میگنن همچنین از این فرصت استفاده کرد و حمایت انجمن زنان سازمان ملل و خانم “میشل بشله” Michelle  Bechelet  مدیر عامل آن را که فعالانه در ترغیب و ارتقای این کنوانسیون مشارکت داشته است را مورد تمجید قرار داد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://www.unwomen.org/2012/02/un-women-reiterates-its-full-support-for-the-council-of-europes-convention-on-ending-violence-against-women/

 Leave a reply

Your email address will not be published.