صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چطور می شود فهمید کس...
دی
۱۸
۱۳۹۳
چطور می شود فهمید کسی رفتار آزاردهنده اش را تغییر نمی دهد
دی ۱۸ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

323937252_ad32ec4687_z

عکس: Yu

ترجمه: سام زندی

این نوشته هم در مورد زنان و هم مردان آزارگر مصداق دارد

چطور می شود فهمید کسی رفتار آزاردهنده اش را تغییر نمی دهد، حتی وقتی که ظاهرا تغییر کرده، یا شاید در یک برنامه مشاوره ای شرکت کرده، یا نشانه دیگری از تعهد به تغییر بروز داده است؟ آن چه در این مقاله می آید، از تجربیات کسانی است که در وبسایت ما مطلب نوشته اند، نمونه هایی برای تشخیص این که شخص ممکن است رفتار آزاردهنده اش را تغییر نداده، بلکه فقط تاکتیک هایش را عوض کرده باشد!

چطور می شود از حرف زدن کسی فهمید که رفتار آزاردهنده اش را تغییر نمی دهد

می گوید: “نمی توانم تغییر کنم، مگر این که تو هم تغییر کنی.” یعنی او می خواهد موافقت کنی که از حقوق و آزادی هایش دست بکشی تا در عوض، آزارت ندهد. نوع دیگرش این است: “من عوض شده ام، ولی تو عوض نشده ای،” یا “فقط من نیستم که به کمک احتیاج دارم.” می خواهد همدردی تو، اعضای خانواده و افراد دیگر را در مورد کاری که کرده، جلب کند. همچنان تلاش می کند رفتاری را که با تو و بچه ها کرده توجیه کند. اشتباهش را نمی پذیرد. ظاهرا از رفتارش پشیمان نیست، فقط به خاطر نتیجه رفتارش متاسف است.

نمی خواهد موضوع بد رفتاری او مطرح شود، در صورت مطرح شدن آن، عصبانی می شود. در باره کنترل رفتارها و برخوردهایش صحبت نمی کند. هنوز سعی می کند آنرا تکذیب، یا توجیه کند و یا بی اهمیت جلوه دهد. فقط می خواهد موضوع فراموش شود.

نقش قربانی را بازی می کند. می گوید: “چطور تو توانستی با من این طور رفتار کنی؟ ” هنوز تو را برای همه مشکلات ملامت می کند. ظاهرش دوست داشتنی است، همیشه سعی می کند اوقات خوشی را که با هم گذرانده اید به یادت بیاورد، و تجربه های تلخ را ندیده بگیرد. سعی می کند با هدایای رمانتیک، دعوت به شام و اهدای گل، دوباره تو را به دست بیاورد. تمام مدت تلاش می کند به تو بقبولاند که برای حل مشکلات باید با هم بمانید.

از کسی کمک نمی خواهد، یا می گوید که به مشاور مراجعه خواهد کرد، ولی هیچ وقت این کار را نمی کند. یا سعی می کند بپذیری که بهبود پیدا کرده و دوباره باید قبولش کنی. “حالا که من توی این دوره ثبت نام کرده ام، تو هم باید درک کنی.” یا “این دوره برایم خیلی آموزنده است.” اگر مردی به این شکل به تو فشار می آورد، به محض این که پیش تو برگردد، به احتمال زیاد دیگر در آن جلسات مشاوره ای حضور نخواهد یافت. برای همین، بسیار مهم است که اگر به فکر این هستی که دوباره با هم باشید، رفتارش را مشاهده کنی، با او عمیقا صحبت کنی، و بگذاری زمان بگذرد. گاهی به جای مراجعه به مشاور، ادعا می کند که به خدا ایمان آورده و چند بار در هفته به کلیسا می رود.

گریه و التماس می کند، به خصوص دوست دارد این کار را در جمع بکند تا خجالت بکشی که نکند “سنگدل” به نظر برسی.

چطور می شود از اعمال کسی فهمید که رفتار آزاردهنده اش را تغییر نمی دهد

روش های دیگری که نشان می دهد رفتار آزاردهنده اش را عوض نکرده، کارهایی است که می کند تا تلاش تو را برای زندگی مستقل را بی اثر کند.

مزاحم تو می شود یا تعقیبت می کند. اگر زمان یا حریمی برای خودت بخواهی، نمی گذارد آن را داشته باشی و به هر طریقی که بتواند با تو تماس می گیرد؛ مانند: مزاحمت تلفنی، تهدید، گرفتاری های حقوقی، آمدن به محل کارت، حضور در جمع خانواده ات.

همچنان حقوق تو را محدود می کند. هنوز طوری رفتار می کند که انگار برتر است. نمی توانی احساست را بروز دهی یا آزادانه حرف بزنی. هنوز توجه دائمی می خواهد. نمی گذارد به نیازهای خودت برسی. بهانه می گیرد و از تو انتقاد می کند، و توانایی ها و سهم تو در رابطه را نادیده می گیرد. استاندارد دوگانه به کار می بندد. هنوز سهم منصفانه تو را از دارایی های مشترک و پول نفی می کند. خواسته ها و نیازهای خودش را بالاتر از تو می داند.

متوجه آسیبی که رسانده نیست. تو را به خاطر نتایج دردناک بدرفتاری اش سرزنش می کند. از این که از او می ترسی، به او اعتماد نداری، آزرده شده ای و عصبانی هستی، خشمگین یا گیج به نظر می رسد. تلاش می کند به تو بقبولاند که این تو هستی که مشکل داری، و به همین دلیل به او اجازه بدرفتاری داده ای. سعی می کند از عواقب کارش فرار کند. طوری رفتار می کند که گویی هیچ ایرادی به او وارد نیست. ادعا می کند که هرگز ناراحتت نخواهد کرد، گرچه خیلی از کارهای او ناراحت کننده بوده است. به جای این که حق تو را در ترک او تصدیق کند، خشمگین است که ترکش کرده ای. هنوز طوری رفتار می کند که انگار به او بدهکاری. به خاطر این که بلافاصله او را نبخشیده ای و از تغییراتی که ممکن است کرده باشد راضی نیستی، بی قرار و شاکی است، به خصوص اگر آن طور که تو می خواستی عوض نشده، یا این که به رغم ادعایش، اصلا عوض نشده باشد.

فقط نگران دشواری وضعیت برای خودش است و نه هیچ کس دیگر. به حال خودش افسوس می خورد. دغدغه لازم را نسبت به احساسی که تو و بچه ها به کارهایش دارید، نشان نمی دهد. بدرفتاری فقط آزار دهنده نیست، آسیب هم می رساند. اگر او دغدغه لازم را درباره آسیبی که به تو زده نشان نمی دهد، تغییر نکرده است.

تغییر نکردن رفتار آزاردهنده اش از آنجا روشن می شود که همچنان کارهایی را می کند که برای یک رابطه نزدیک نامناسب هستند. خیانت می کند، تو را در تصمیم های خانواده دخالت نمی دهد، تمام دارایی های مشترک (پول نقد، ملک، اتومبیل، سهام، اوراق بهادار و غیره) را نزد خودش جمع می کند و نمی گذارد به آن دسترسی داشته باشی.

می گوید فقط در صورتی می تواند عوض شود که  کمک اش کنی. خواهان حمایت عاطفی و بخشش است، خواهان این است که به خاطر او برگردی.

می گوید دارم عوض می شوم، ولی تو می بینی که نشده و از این که نمی فهمی چقدر تغییر کرده است، عصبانی می شود. از این که اعتماد نداری که تغییرات مثبتی کرده، عصبانی است. مردهای بد رفتار اغلب می گویند “متاسفم”، بعد، اگر بی درنگ آنها را به خاطر کارهایش نبخشید، عصبانی می شوند. خیال می کنند گفتن این که متاسف هستند مسئله را حل می کند و موضوع باید فراموش شود و شما باید به زندگی با آنها ادامه بدهید.

به تو فشار می آورد که دوباره با او باشی، چون “نمی تواند تا ابد منتظر بماند.”

یک راه آسان برای فهمیدن این که رفتار آزاردهنده اش را عوض نکرده، این است که پیش بچه ها، با تو بی ادبی کند یا جلوی آنها تو را تضعیف کند. نقش پدر بد را بازی کند.

تهدیدت می کند و سعی می کند تو را بترساند. اگر از تلاش برای این که بخواهی عوض بشود دست نکشی، قدم بعدی او تهدید یا ارعاب است. این کار معمولا شامل تهدید حمله به خانواده یا دوستان، یا فراهم کردن مقدمات این تهدیدات است. تهدید به این که بچه ها را می برد یا حضانت آنها را می گیرد، یا تهدید به این که خودش را می کشد. اینها همه نشانه آن است که نمی خواهد عوض شود. در نتیجه، تصمیم با خودش است که چطور می خواهد زندگی کند.

(این مقاله ای Rhiannon3.netبرداشته شده و اندکی اصلاح شده است.)Leave a reply

Your email address will not be published.