صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اندر حکایت منافع و م...
دی
۱۶
۱۳۹۳
اندر حکایت منافع و مزایای رابطه جنسی لذت بخش
دی ۱۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

پیچ-روابط-جنسی1

عکس: مهرخانه

*بنت الهدی هدایتی

 بسیاری از ما به رابطه جنسی به چشم یک رفتار عادی و گاه رفع تکلیف نگاه می‌کنیم حال آن که نیاز جنسی یک  میل طبیعی است که مثل نیاز به خواب و خوراک نیاز به رفع آن همیشه احساس می‌شود.

طبق فیزیولوژی بدن، مغز ما همان‌گونه که برای احساس گرسنگی یا تشنگی یا حتی خواب به بدن فرمان می‌دهد، برای رفع میل جنسی هم فرمان‌هایی از جانب مغز صادر شده و تمایلات جنسی در بدن ایجاد می‌گردد؛  این بدان معناست که بدن ما همان‌گونه که به ارضای سایر نیازهای اساسی نیازمند است، به ارضای میل جنسی نیز نیاز دارد.

در این یادداشت قصد نداریم تا در مورد لزوم یک رابطه جنسی صحبت کنیم، بلکه هدف پرداختن به منافع و مزایایی است که ارضای میل جنسی به دنبال خواهد داشت.

  1. بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن: سیستم دفاعی بدن افرادی که رابطه جنسی دارند، در مقایسه با سایرین، به دلیل ترشح هورمون‌های آنتی‌بادی، قوی‌تر است و این افراد در برابر بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی و آنفلونزا مقاوم‌تر هستند و کمتر مریض می‌شوند.
  2. کاهش فشار خون: تأثیر مثبت ارضای جنسی بر فشارخون امری است که به اثبات رسیده است. فشار خون سیستولیک که حتماً همه شما آن را بارها شنیده‌اید، بعد از یک ارگاسم کاهش می‌یابد و جالب است بدانید  که این فرآیند در طی یک رابطه ایجاد خواهد شد و چنین نتایجی در خودارضایی مشاهده نمی‌شود.
  3. افزایش سوخت و ساز بدن: تعجب نکنید میزان کالری مصرفی یک رابطه جنسی در آقایان حدود ۴ کالری و در خانم‌ها حدود ۳ کالری در دقیقه است؛ درست مثل اینکه شما یک ورزش سنگین مثل دویدن بر روی تردمیل را  انجام دهید، در طی رابطه ضربان قلب افزایش پیدا کرده و ماهیچه‌های زیادی شروع به فعالیت می‌کنند که این عمل، بدن شما را متعادل و منعطف خواهد کرد و اندام شما موزون و زیبا خواهد کرد.
  4. کاهش احتمال حمله قلبی: رابطه جنسی منجر به ایجاد تعادل بین هورمون‌های استروژن و پروژسترون خواهد شد که این امر کمک زیادی به سلامتی قلب شما خواهد کرد. تحقیقات صورت‌گرفته بر روی افرادی که حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی داشتند، نشان داد که میزان ابتلای این گروه به حملات قلبی تا ۵۰ درصد در مقایسه با افرادی که رابطه جنسی کمتری داشتند، کاهش می‌یابد.
  5. کاهش استرس: رابطه جنسی باعث ترشح هورمون‌های آندروفین و اکسی‌توسین در بدن می‌شود. این هورمون‌ها مراکز لذت و آرامش را در بدن فعال می‌کنند و باعث کاهش احساس اضطراب و افسردگی خواهند شد.
  6. رابطه جنسی شما را جوان‌تر از سن واقعی‌تان نشان خواهد داد: ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در طی رابطه جنسی، تأثیر فوق‌العاده زیادی بر جوانی و سرزندگی شما خواهد داشت. استروژن  ترشح‌شده منجر به ایجاد پوستی صاف و موهایی براق می‌شود. افرادی که رابطه جنسی زیاد و رضایت‌بخشی دارند، حدود هفت تا دوازده سال جوان‌تر از سن واقعی‌شان به نظر می‌رسند.
  7. کاهش درد: ترشح هورمون‌های کاهنده درد در طی رابطه جنسی، منجر به کاهش علایم بیماری‌هایی نظیر سردرد، زانودرد و آرتروز خواهد شد.
  8. کاهش ابتلا به سرطان پروستات: مردانی که حدود ۲۱ در طی یک ماه رابطه جنسی دارند، احتمال کمتری دارد که به سرطان پروستات مبتلا گردند؛ البته عوامل زیادی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند، اما می‌توان از رابطه جنسی به عنوان یک عامل مهم در کاهش ابتلا به بیماری نام برد.
  9. افزایش صمیمیت و بهبود رابطه زوجین: در طی ارگاسم هورمون اکسی‌توسین یا همان هورمون عشق شروع به ترشح کرده که این عمل منجر به ایجاد احساس تعلق خاطر بین زوجین شده و صمیمیت آنها را افزایش می‌دهد.

همانطور که در این یادداشت ذکر شد رابطه جنسی یک نیاز عادی است که ارضای درست و به‌موقع آن کمک زیادی به افزایش سطح سلامت روان و بهبود کارایی بدن دارد.

کافیست تا فقط دید خود را نسبت به آن تغییر دهید؛ آنگاه مشاهده می‌کنید که چه کمک بزرگی به خود و همسرتان کرده‌اید.

منبع: مهرخانه

۲۷آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.