صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  80درصد طلاق‌ها درسنی...
دی
۱۶
۱۳۹۳
۸۰درصد طلاق‌ها درسنین زیر ۳۰سال
دی ۱۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

10-560

عکس: ایسنا

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: متاسفانه سن ازدواج در زوج‌های جوان به نسبت دهه ۶۰ حدود ۱۰ سال افزایش یاقته است.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر محمد اسلامی در همایش سیاست‌های جمعیت و سلامت مادران و کودکان افزود: سال گذشته ۱۵۵ هزار طلاق در کشور به ثبت رسیده است. ۸۰ درصد طلاق‌ها در کشور در سنین زیر ۳۰ سال بوده و حدود ۱۴ درصد طلاق‌ها نیز مربوط به یک سال اول زندگی است.

وی افزود: متاسفانه از سال ۸۵ تاکنون میزان ازدواج به شکل فزاینده‌ای در کشور کاهش یافته است. مشکلات تک فرزندی و فاصله زیاد بین فرزندان مهم‌ترین خلاءهای سیاست جمعیتی به حساب می‌آید.

اسلامی بابیان اینکه ۲۴ درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان بی‌سواد هستند، افزود: یکی از مشکلات در زمینه مرگ و میر مادران و کودکان استان مربوط به بی‌سوادی والدین و به خصوص مادران است. در دهه ۶۰ میانگین تعداد فرزند برای هر خانواده ۶ نفر بوده اما این رقم در سال ۹۲ به میاگین ۱٫۳ رسیده است.

وی همچنین تصریح کرد: طبق برآورد انجام گرفته در سراسر کشور اکثر زوجین داشتن دو فرزند را ملاک زندگی خود قرا می دهند. باید تمامی موانع زاد و ولد در کشور برطرف شود. آمارها حاکی از آن است که مشاوره ازدواج در سیستان و بلوچستان به خوبی صورت نمی‌گیرد. ۳۴ درصد مرگ و میر مادران در استان به علت فاصله زیر دو سال بین دو باروری است.

اسلامی گفت: حدود ۳ میلیون نفر که ۲۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند با مشکل ناباروری مواجه هستند. سیاست‌های جمعیت باید کاملا آگاهانه و از روی برنامه انجام شود.

۱۶ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.