صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شیوع «سندرم تجرد» در...
دی
۱۶
۱۳۹۳
شیوع «سندرم تجرد» در ژاپن!
دی ۱۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

1420529331858_150102035035_japan_children_population_624x351_afp

عکس: ایسنا

مردم ژاپن به قدری از ازدواج کردن گریزان شده‌اند که رسانه‌های این کشور برای این رفتار مردم اصطلاح «سکاسا شینای شوکوگان» به معنای «سندرم تجرد» را انتخاب کرده‌اند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزارت بهداشت ژاپن روز اول ژانویه ۲۰۱۵ اعلام کرد که در سال ۲۰۱۴ یک میلیون و هزار نوزاد در این کشور متولد شده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۳ کاهش ۹۰۰۰ نفری داشته است. کاهش تعداد جوانان و افراد سنین ۱۵ تا ۶۴ سال در ژاپن، رشد ناخالص ملی این کشور را تهدید می‌کند.

کارشناسان می گویند که اگر روند کاهش جمعیت در ژاپن به همین ترتیب ادامه یابد، این کشور در نیم قرن آینده یک سوم جمعیت خود را از دست خواهد داد. یک گزارش روزنامه گاردین نشان می‌دهد که نرخ پایین ازدواج و بچه‌دار شدن در ژاپن باعث شیوع سندرم تجرد در این کشور شده است. واشنگتن پست هم می‌نویسد این موضوع فراتر از یک «موضوع ژاپنی» و خصیصه‌های فرهنگی‌ این کشور است و به اقتصاد جهانی مربوط است.

ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان است که اقتصادش با تجارت جهانی گره خورده و عامل مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی همه به شمار می‌رود. این کشور مهمترین شریک تجاری آمریکا، چین و بسیاری از کشورهای دیگر است و میزان بدهی آمریکا به ژاپن تقریبا هم‌پای قرض این کشور به چین است. واشنگتن پست می‌نویسد نرخ بچه‌دار شدن ژاپنی‌ها آن‌قدر پایین است که نمی‌تواند اقتصاد سالمی داشته باشد.

یکی از مهمترین دلایل کمتر بچه‌دار شدن‌ ژاپنی‌ها آن است که این‌قدر به برقراری رابطه زناشویی بی‌علاقه‌اند که ازدواج نمی‌کنند. بر اساس گزارش مرکز جمعیت‌شناسی ژاپن در سال ۲۰۱۱ و همینطور اطلاعاتی که روزنامه گاردین به تازگی منتشر کرده، تعداد بسیار زیادی از ژاپنی‌ها رابطه زناشویی را جذاب نمی‌دانند. ۴۵ درصد زنان و ۲۵ درصد مردان ۱۶ تا ۲۴ ساله به این رابطه علاقه ندارند یا از آن متنفرند.

موسسه جمعیت ژاپن پیش‌بینی می‌کند زنانی که در اوایل ۲۰ سالگی‌ هستند ۲۵ درصد احتمال دارد که هرگز ازدواج نکنند و ۴۵ درصد احتمال دارد که هیچ وقت بچه‌دار نشوند. همچنین بیش از نیمی از ژاپنی‌ها مجردند. کاهش جمعیت ژاپن به این معنا است که تعداد کمتری در این کشور کار می‌کنند و میزان تولید هم پایین می‌آید. پدیده ای که بمب ساعتی اقتصادی خوانده شده است. از سوی دیگر تعداد سالخوردگان در ژاپن در حال رشد است و هزینه مراقبت از آنها بالا است چون به خاطر عمر طولانی، دوران بازنشستگی‌ درازی دارند.

در یک اقتصاد سالم به ازای این تعداد بازنشسته باید به تعداد کافی مالیات‌دهنده وجود داشته باشد اما جمعیت ژاپن هم‌زمان کم و پیر می‌شود. واشنگتن‌پست می‌نویسد این موضوع فعلا مشکل ژاپنی‌هاست اما پیامدهایش به مردم آمریکا و سایر کشورهای جهان در اقتصاد جهانی هم آسیب می‌زند. مشکل اینجا است که ژاپن بدهکاران زیادی در جهان دارد. در حال حاضر میزان طلب ژاپن ۲۰۰ درصد میزان تولید ناخالص داخلی این کشور است. تا وقتی ژاپن رشد می‌کند همه چیز رو به راه است اما با وجود بمب ساعتی جمعیتی این کشور، به سختی می‌شود پیش‌بینی کرد که در طولانی مدت اوضاع چطور خواهد بود.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقام‌های ژاپنی از کاهش رشد جمعیت‌شان نگران‌اند. یک برنامه ملی زنان و مردان جوان‌ را به ازدواج تشویق می‌کند و به دنیا آوردن بچه‌های ژاپنی بیشتر موضوع بحث سیاستمداران ژاپنی است. تصویب قانون منع سقط جنین یکی از پیشنهادهایی است که از سوی سیاستمداران ژاپنی ارائه شده است.

۱۶ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.