صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  گزارش عفو بین‌الملل ...
دی
۱۵
۱۳۹۳
گزارش عفو بین‌الملل در مورد وضعیت بحرانی دختران یزیدی در عراق
دی ۱۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عفو بین‌الملل گزارش خود را بر مبنای ترتیب دادن مصاحبه با بیش از ۴۰ نفر از زنان و دختران یزیدی ارایه کرده که تجربه اسارت توسط نیروهای داعش را سپری کرده‌اند و خودشان قربانی نقض‌های شدید حقوق بشری توسط گروه‌های افراطی بودند.

به گزارش مهرخانه، عفو بین‌الملل یک سازمان بین‌المللی غیردولتی است که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کند؛ اگر چه این سازمان غیردولتی در بسیاری از مواضع و رویکردهایی که در قبال کشورهای اسلامی اتخاذ می‌کند، رعایت بی‌طرفی را نکرده و مواضع جانب‌دارانه اتخاذ می‌کند، اما برخی از گزارشات این نهاد در رابطه با وقایع ضدحقوق بشری در سراسر جهان، مبتنی بر یک سلسله آمارها و یافته‌هایی است که به واقعیت نزدیک است؛ به طور نمونه در گزارشی که اخیراً این سازمان در مورد اقدامات ضدحقوق بشری داعش در کشور عراق ارایه کرده، آمار و اطلاعات بسیار نگران‌کننده‌ای در خصوص نقض حقوق بشر زنان و دختران یزیدی در کشور عراق توسط گروه داعش ارایه شده است. در این گزارش بر ارتکاب شکنجه، اشکال مختلف خشونت، خرید و فروش و تجاوز به عنف علیه زنان و دختران در کشور عراق توسط داعش تأکید شده است.

در این گزارش خاطرنشان شده است که زنان و دختران یزیدی در عراق، در دست گروه‌های افراطی داعش گرفتارند و در معرض شدیدترین نقض‌های حقوق بشری از جمله تجاوز به عنف، ارتکاب خشونت جنسی و شکنجه قرار دارند. گروه‌های افراطی داعش با آن‌ها به مثابه اسیر رفتار می‌کنند و حقوق بنیادین‌شان را در معرض نقض شدید قرار می‌دهند.

عفو بین‌الملل این گزارش خود را بر مبنای ترتیب دادن مصاحبه با بیش از ۴۰ نفر از زنان و دختران یزیدی ارایه کرده که تجربه اسارت توسط نیروهای داعش را سپری کرده‌اند و خودشان قربانی نقض‌های شدید حقوق بشری توسط گروه‌های افراطی بودند.

بر طبق گزارشات موجود، بسیاری از زندانیان، دختران ۱۰ تا ۱۲ ساله‌اند که در معرض شکنجه، تجاوز به عنف و اشکال مختلف خشونت جنسی قرار دارند. بسیاری از دختران و زنان به عنوان برده جنسی در معرض اشکال مختلف شکنجه قرار دارند.

در این گزارش خاطرنشان شده است که بسیاری از دختران جوان و نوجوان که در بند نیروهای افراطی داعش قرار دارند، وقتی خود را در معرض ارتکاب شکنجه و تجاوز به عنف می‌بینند، دست به خودکشی می‌زنند و این را دخترانی که توانسته‌اند از دست گروه‌های افراطی فرار کنند، مورد تأیید قرار می‌دهند.
گزارش عفو بین‌الملل در مورد وضعیت بحرانی دختران یزیدی در عراقLeave a reply

Your email address will not be published.