صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  دختری که باکره نیست ...
دی
۱۲
۱۳۹۳
دختری که باکره نیست در معرض کدام تهدید قانونی پس از ازدواج است؟
دی ۱۲ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۲
image_pdfimage_print

علامت-سوال

پرسش:

دختری ۲۱ ساله ام که بکارت خود را از دست داده ام. خانواده از این موضوع خبر ندارند. خواستگار خوب و تحصیل کرده ای دارم که خارج از کشور درس خوانده و از هر نظر شایسته است. تا پای تعیین مهریه و چگونگی مراسم عقد و عروسی هم با خانواده ام توافق شده است. اما من به جای آن که خوشحال باشم، دلم مثل سیر و سرکه می جوشد. نمی دانم پس از عروسی، شوهرم که به موضوع پی می برد، از کدام حقوق قانونی برای تلافی و انتقام برخوردار است. ممکن است نتایج قانونی این وصلت را برایم توضیح بدهید؟

پاسخ: 

هر نوع عقد بر شرایطی مبتنی است که یا صراحتا در سند مربوطه قید شده یا عرف و سنت اقتضا می کند که آن شرط یا شرایط وجود داشته باشد. بنابراین شما که تا کنون ازدواج نکرده اید بر پایه سنت و عرف در ایران، علی القاعده باید باکره باشید. این خاص فرهنگ اجتماعی ایران است. بنابراین مردی که حتما با تکیه برمحقق بودن این شرط با شما ازدواج می کند، در صورت مواجه شدن با خلاف آن، حقوقی پیدا می کند که به حال شما البته مضر است.

پرسش: 

ممکن است به تبعات و آثار قانونی آن که می گوئید به زیان من است اشاره ای داشته باشید؟

پاسخ: 

شوهر در صورت مواجه شدن با این که شما علی رغم این که خود را ضمن جاری شدن عقد نکاح ، “دوشیزه” معرفی کرده اید، باکره نیستید، حق فسخ نکاح را پیدا می کند که در اثنای آن، مهریه ای به شما تعلق نمی گیرد. چون عقد اگرچه نه به صورت صریح، بلکه به صورت ضمنی، بر آن شرط که باکره بودن شماست، ابتنا و استقرار داشته است.

پرسش: 

یعنی مردان جوانی که در غرب تحصیل کرده و سال ها از آزادی های جنسی در غرب لذت برده اند، حتما از زن ایرانی شان بکارت انتظار دارند؟

پاسخ: 

همین طور است. اصلا از ایران انتخاب همسر می کنند تا به قول خودشان آفتاب- مهتاب، زن آینده شان را ندیده باشد و اتفاقا از جوان های مقیم ایران و آشنا با شرایط اجتماعی امروز ایران، بیشتر نسبت به این موضوع حساسیت نشان می دهند. صفت باکرگی همسر آینده در ذهن اغلب آنها رویائی است که اگر ویران بشود، به شدت از آن دختر که واجد دیگر صفات خوب و انسانی است، بیزار می شوند. البته همیشه و در همه حال استثنا ها به جای خود باقی است و نمی شود این را در جای یک داوری مطلق برشمرد.

پرسش: 

به نظر شما چه می توان کرد تا این آثار و تبعات دامانم را نگیرد؟

پاسخ: 

تصمیم گیری دشواری است. فقط با مذاکره شخصی با این جوان می توانید راه حل پیدا کنید. مذاکره ای است با ریسک بالا. ممکن است حد تعادل در آن نباشد. احتمال این که خواستگار به کلی غیب شود و اگر انسان متمدنی نباشد شما را در جمع خانواده و دوستان بدنام کند زیاد است. همواره استثناها به حال خود باقی است. شاید هم انسان والا و متمدنی باشد و با شما که به او راست گفته اید، احترام بگذارد و همه چیز به خیر و خوبی بگذرد و یک زندگی شرافتمندانه بر پایه راستگویی و صداقت را با هم شروع کنید. در هر حال ریسک این درجه از صداقت برای شما بالاست و باید تصمیم شخصی بگیرید. ممکن است برای همیشه او را از دست بدهید که البته بهتر است از حفظ او بر پایه دروغ و تزویر.

پرسش: 

غیر از این، چه توصیه ای دارید؟

پاسخ:

چنانچه ممکن باشد در حین عقد نکاح و در سند نکاحیه به هر طریق ممکن، شما به صفت “دوشیزه” معرفی نشوید و مثلا بگویند و در سند بنویسند “خانم…”.  این هم کار ساده ای نیست. ولی اگر از عهده بر می آمدید تبعات قانونی پس از آن خیلی زیان بار نبود.

  مشاوران خانه امن ترجیح می دهند، اساس شکل گیری خانواده، صداقت و راست گویی باشد. به عبارت دیگر “جنگ اول” بهتر از “صلح آخر” است. توصیه ما به شما راست گویی به مردی است که می خواهید شریک خوشی ها و تلخ کامی هایش باشید. در غیر این صورت حتی اگر دنبال فسخ نکاح و صدمه زدن به اعتبار شما هم برنیاید، همواره نسبت به شما بدبین خواهد بود و به شما اعتماد نمی کند.

  1. Azadeh said on دی ۱۳, ۱۳۹۳

  میتوانید سر حرف را با او باز کنید که وقتی در خارج از کشور تحصیل میکرده با کسی دوست بوده و ارتباط داشته یا نه. اگر گفت داشته بپرسید تا چه حد. اگر گفت ارتباط جنسی داشته ، بگویید فکر میکند شما الان چه احساسی دارید؟ بعد ازش بپرسید توقع دارد همسر آینده اش دست نخورده باشد؟ اگر گفت بله عقیده اش را به چالش بکشید. اگر گفت نه راه برای شما آسان تر است. به هر صورت تحت هیچ شرایطی بدون گفتن حقیقت وارد این ازدواج نشوید. (مشاور ازدواج و خانواده)

  • محمد از تهران said on بهمن ۶, ۱۳۹۳

   ازدواج باید مبتنی بر صداقت باشد… حتی اگر خواستگار شما، صدها بار هم رابطه جنسی داشته باشد، شما موظف هستید موضوع باکره نبودن خود را به اطلاع او برسانید.
   اگر هم برای شما مهم است که خواستگارتان قبل از ازدواج، رابطه جنسی داشته یا نداشته است، از او بپرسید… و بر اساس پاسخ او، تصمیم بگیرید.
   به هر حال، اینکه نوشته اید:
   “مردان جوانی که در غرب تحصیل کرده و سال ها از آزادی های جنسی در غرب لذت برده اند، حتما از زن ایرانی شان بکارت انتظار دارند” … به هیچ وجه توجیهی پذیرفتنی نیست…
   شما حق ندارید برای دیگران تصمیم بگیرید.
   ضمنا بر خلاف آنچه که “Azadeh said on دی ۱۳, ۱۳۹۳” … ازدواج محل «به چالش کشیدن» نیست…
   اگر چنین طرز فکری دارید، اصلا سراغ ازدواج نروید…
   محمد / تهران /

Leave a reply

Your email address will not be published.