صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  امضای موافقت‌نامه نه...
دی
۹
۱۳۹۳
امضای موافقت‌نامه نهاد زنان ملل‌متحد در مورد توان‌افزایی اقتصادی و اجتماعی زنان در ترکیه
دی ۹ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14550_243عکس: مهرخانه

به منظور ارتقای توانمندی اقتصادی و اجتماعی زنان در کشور ترکیه، نهاد زنان ملل‌متحد توافق‌نامه‌ای را با یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های صنعتی دولتی که مدیریت شرکت‌های متعدد در زمینه‌های مالی، انرژی، توریسم، غذا و فناوری اطلاعات را برعهده دارد، امضا کرد.

مدیر منطقه‌ای بخش اروپا و آسیای مرکزی نهاد زنان ملل‌متحد و نماینده دولت ترکیه، موافقت‌نامه‌ای را در خصوص توان‌افزایی اقتصادی و اجتماعی زنان در کشور ترکیه امضا کردند.

به گزارش مهرخانه،به منظور ارتقای توانمندی اقتصادی و اجتماعی زنان در کشور ترکیه، نهاد زنان ملل‌متحد توافق‌نامه‌ای را با یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های صنعتی دولتی که مدیریت شرکت‌های متعدد در زمینه‌های مالی، انرژی، توریسم، غذا و فناوری اطلاعات را برعهده دارد، امضا کرد.

این موافقت‌نامه در روز ۱۰ دسامبر؛ مصادف با روز جهانی حقوق بشر به امضا رسید و البته اکنون رسانه‌ای شده است. مقامات دولت ترکیه از امضای این موافقت‌نامه ابراز خرسندی کرده‌ و اذعان داشتند: توان‌افزایی اقتصادی زنان، نقش مهمی در رشد و پیشرفت اقتصادی زنان در تمامی زمینه های زندگی و نیز در پایان‌دادن به رویه‌های زیان‌بار برای زنان و دختران دارد.

آن‌ها هم‌چنین یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های دولت را مقابله با تمامی اشکال تبعیض علیه زنان و دختران و حمایت کامل از تمامی موارد حقوق بشر آنان دانسته و خاطرنشان کردند: این پروژه می‌تواند نقش به‌سزایی در ایجاد و تقویت فهم مشترک برای کل جامعه در خصوص مسایل زنان داشته باشد و تمامی جامعه از توان‌افزایی و توانمندسازی زنان، منتفع خواهند شد.

لازم به ذکر است در سال ۲۰۱۳ نیز در ترکیه موافقت‌نامه‌ای درخصوص لزوم مسئولیت‌پذیری بخش خصوصی و بخش عمومی در مورد تضمین تحقق برابری جنسیتی به تصویب رسید و مقامات این دولت بر لزوم ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی درخصوص ضرورت توانمندسازی اقتصادی زنان در عرصه جامعه تأکید کردند.

به گزارش مهرخانه، نکته قابل تأمل در خصوص رویکرد کشورهای اسلامی خصوصاً دولت ترکیه در قبال نهادهای حقوق ‌بشری از جمله نهاد زنان ملل‌متحد، برخورد کاملاً منفعلانه در قبال این نهادها و رویه آن‌ها و عدم توجه به تعارضات و چالش‌های احتمالی رویه این نهادها و مفاهیم نهادینه‌شده در چارچوب آن‌ها با موازین اسلامی است.

به طور نمونه از یک سو، شاهد هستیم که دولت ترکیه به‌ویژه در سال‌های اخیر، با اتخاذ مواضع انفعالی و کاملاً متابعت‌پذبر در قبال نهادهای حقوق بشری فعال در حیطه زنان، از جمله نهاد زنان ملل‌متحد مبادرت به امضای موافقت‌نامه همکاری در زمینه منع تمامی اشکال تبعیض جنسیتی علیه زنان می‌کند، اما از سوی دیگر، نیز شاهد آن هستیم که در دو دهه اخیر، با ارایه تفاسیر موسع نهادهای حقوق‌ بشری از مفاهیم حقوق بشری خصوصاً در رابطه با زنان، از جمله منع تبعیض جنسیتی، روزبه‌روز بر تعارضات احتمالی میان موازین اسلامی با آموزه‌های حقوق ‌بشری در زمینه زنان افزوده می‌شود؛ در نتیجه، این ضرورت بیش از پیش احساس می‌شود که کشورهای اسلامی از برخوردهای انفعالی در قبال نهادهای حقوق بشری خصوصاً در عرصه حقوق بشر زنان، خودداری کنند.

۶ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.