صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  طرح‌های زنانه‌ای که ...
اردیبهشت
۱۲
۱۳۹۲
طرح‌های زنانه‌ای که روی دست دولت ماند
اردیبهشت ۱۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: کمتر از دو ماه تا پایان دولت دهم باقی مانده است و طرح های پرطمطراق دولت در حوزه زنان و خانواده همچنان نیمه کاره مانده اند. از کاهش ساعات کاری زنان شاغل گرفته تا بیمه زنان خانه دار.

به گزارش مجله مهر، دولت نهم وقتی روی کار آمد، رویکرد زنانه تری نسبت به دولت های قبلی داشت. اگر از به کارگیری زنان در حوزه های اجرایی و مشاوره که در دولت دهم به وزارت هم رسید بگذریم، طرح های ریز و درشت مشاوران احمدی نژاد در حمایت از خانواده و زنان چهره «خانواده دوست» تری به این دولت داد که در دولت های پیشین نمونه نداشت. لایحه عریض و طویل حمایت از خانواده که با پنجاه ماده در دومین سال این دولت به مجلس رفت و رکورددار طولانی ترین لایحه مجلس شد، مهم ترین قدمی بود که دولت نهم به پیشنهاد قوه قضائیه در حوزه زنان و خانواده برداشت. اما به جز این، مشاوران رئیس جمهور در حوزه زنان طرح های زنانه دیگری هم ارائه کردند که تقریبا هیچ کدام از آنها اجرایی نشد.

 بیمه ای برای خانه‌دارها

بیمه زنان خانه‌دار اولین بار در سال ۸۱ سر زبان ها افتاد؛ با وعده های چشمگیری که آینده ۱۹میلیون زن خانه دار را تضمین می کرد و برای روزهای میانسالی شان، حقوق بازنشستگی کنار می گذاشت. با این حال، اجرای آزمایشی این طرح با شروع دولت نهم متوقف شد تا ۱۱سال بعد هم همچنان در انتظار اجرای رسمی و کامل بماند.

سال گذشته اما رئیس‌جمهور بودجه‌ای ۱۵۰۰ میلیارد ریالی برای اجرای این طرح در قالب طرح جامع جمعیت اختصاص داد و در شروع همین هفته هم ششمین جلسه ستاد ملی زن و خانواده یک بار دیگر موضوع بیمه زنان خانه‌دار را بررسی کرد و این بار مریم مجتهدزاده، رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت که کلیات این طرح به تصویب رسیده و امیدوار است تا پایان سال ۹۲، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار زن تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار قرار گیرند که تعداد آنها تا پایان برنامه پنجم به یک میلیون و تا پایان برنامه هفتم به ۱۹ میلیون زن خانه‌دار برسد.

زنان شاغل کمتر کار کنند

مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که دو سال قبل توانسته بود موافقت دولت را برای تصویب مرخصی اضافه زنان شاغل بگیرد، امسال افزایش مرخصی زایمان از ۶ماه به ۹ ماه را تصویب کرد و حالا به گفته مریم مجتهدزاده در تلاش است تا ۲روز مرخصی اضافه برای زنان در هر ماه تصویب کند. معافیت‌های بیمه‌ای و مالیاتی برای کارفرمایان هم، ابزارهای تشویقی هستند که قرار است به کار گرفته شوند تا با این وضعیت جذب زنان در رده های شغلی کاهش پیدا نکند.

به جز این مرخصی دو روزه، طرح کاهش ساعت کاری زنان دارای فرزند زیر هفت سال و معلول از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت هم یکی دیگر از طرح های زنانه دولت بود که در دولت نهم مطرح شد و بعد از گذشت ۵سال هنوز به اجرا نرسیده است.

 هر فرزند، یک سال سابقه کاری

سیاست های جمعیتی دولت که سال گذشته قوانین تنظیم خانواده را لغو کرد، مشوق هایی برای فرزندآوری زنان شاغل در نظر گرفت که بهمن ماه سال گذشته اعلام شد اما به تصویب نرسید. رئیس مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری به مادران شاغل وعده داده بود که به ازای هر فرزند، یک سال به سنوات کاری شان اضافه شود و آنها با احتساب این سال ها بتوانند زودتر از موعد بازنشستگی بگیرند. این طرح اگرچه برای اجرایی شدن باید از تصویب دولت و مجلس بگذرد اما غیرحضوری کردن ۵۰واحد درسی مادران دانشجو طرح زنانه دیگری بود که به گفته مجتهدزاده نیاز به تصویب دولت و مجلس ندارد و اجرای آن با مجوز وزارت علوم امکان پذیر است. طرحی که البته هنوز به مرحله اجرایی شدن نرسیده است.

 امنیت زنان در خانه

اوایل سال ۸۸ بعد از تاکیدهای پی در پی مقام معظم رهبری بر لزوم جلوگیری از بی‌عدالتی‌ها در ارتباطات خانوادگی زن و مرد و رفع ظلم از زنان در عرصه خانواده، مرکز امور زنان و خانواده باز هم لایحه‌ای زنانه به دولت ارائه کرد که نام آن را «امنیت زنان در خانه» گذاشته بود. لایحه ای که هیچ وقت تصویب نشد اما به گفته مجتهدزاده پرونده آن بسته هم نشده است و شاید در یکی از همین روزهای باقی مانده تا پایان دولت، در جلسه ستاد ملی زن و خانواده بررسی به تقدیم دولت شود. محتوای این لایحه را کارشناسان حقوقی نوشته اند و مواد آن مربوط به دادرسی پرونده های حقوقی زنان، رسیدگی به شکایات، تحقیق در رابطه با جرم و وظایف قوه قضائیه برای رسیدگی مناسب به پرونده‌های خشونت علیه زنان است.

 به جز طرح های زنانه ای که در دولت نهم و دهم مطرح شد، نیروی انتظامی هم در سال های گذشته یک طرح زنانه پر سر و صدا را ارائه کرد که البته هیچ وقت به مرحله اجرا نرسید. راه اندازی کلانتری های زنانه برای تهرانی ها که قرار بود تا پایان سال ۸۸ به صورت آزمایشی اجرا شود اما عملی نشد.

در آن زمان، سردار رجب‌زاده فرمانده وقت انتظامی تهران بزرگ از راه‌اندازی چهار کلانتری ویژه زنان در تهران بزرگ خبر داده و گفته بود تمام کارکنان این کلانتری را زنان تشکیل خواهند داد تا خانم‌ها مشکلاتی را که نمی‌توانند در کلانتری‌های دیگر مطرح کنند، در کلانتری‌های مخصوص زنان مورد پیگیری قرار دهند. این طرح البته یکی دو سال قبل به طور آزمایشی در مشهد اجرا شد اما به پایتخت نرسید.

راه‌اندازی شعبه پلیس کودکان در کلانتری‌های تهران هم از دیگر طرح هایی بود که قرار بود آن زمان در چهار، پنج کلانتری پایتخت تاسیس شود و با بکارگیری افراد متخصص که توانایی ارتباط با کودکان را دارند، برخورد با کودکان بزهکار زیر ۱۵ سال را از حالت مجرمانه خارج کنند.

منبع:

http://webzine.mehrnews.com/FullStory/News/?NewsId=1053Leave a reply

Your email address will not be published.