صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  فروم ان‌جی‌اُهای زنا...
دی
۳
۱۳۹۳
فروم ان‌جی‌اُهای زنان؛ شبکه یاری‌رسانی سازمان‌های فعال زنان مستقر در قرقیزستان
دی ۳ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14542_561

عکس: مهرخانه

شکل‌گیری این سازمان بعد از برگزاری کنفرانسی از سوی سازمان‌های زنان آسیای میانه در سال ۱۹۹۵ در این کشور و تصمیم نهایی شرکت‌کنندگان برای گسترش همکاری و تبادل نظرات بود.

فروم ان‌جی‌اُهای زنان (FWGO) یک شبکه یاری رسانی به تمامی سازمان‌های فعال در حوزه زنان مستقر در کشور قرقیزستان است.

به گزارش مهرخانه، کمک‌های این شبکه به سازمان‌های مرتبط، شامل خدمات مشاوره‌ و مالی است. این سازمان در سال ۱۹۹۵ به‌منظور گسترش خدمات‌رسانی به زنان از طریق توسعه ارتباطات میان شبکه‌ای سازمان‌ها،‌سران و فعالان این حوزه ایجاد شد.

از آن‌جا که هدف این سازمان تونمندسازی زنان و برابری جنسیتی است،‌فعالیت‌های آن محدود به کشور قرقیزستان نمانده و شامل تمامی آسیای میانه می‌شود. در حال حاضر، این سازمان با بیش از ۸۵ سازمان محلی در منطقه همکاری دارد.

شکل‌گیری این سازمان بعد از برگزاری کنفرانسی از سوی سازمان‌های زنان آسیای میانه در سال ۱۹۹۵ در این کشور و تصمیم نهایی شرکت‌کنندگان برای گسترش همکاری و تبادل نظرات بود. انتشار نشریه (شقایق) (Joogazyn) به زبان‌های روسی و قرقیزی نیز از همین تاریخ آغاز شد. موضوعات این نشریه کمک به اعضا برای تهیه پروپوزال پروژه‌ها و برگزاری همایش‌ها و سمینارهای مرتبط با زنان است.

شعار و دیدگاه‌ها

شعار این سازمان، “توانمندسازی زنان کلید توسعه موفق” و هدف آن، تقویت زنان و به تحرک درآوردن آنان در جهت برابری جنسیتی و توانمندسازی است. جذب همکاری برای برابری جنسیتی، ایجاد و توسعه مشارکت زنان در زندگی عمومی و تقویت سازمان ان‌جی‌اُهای مرتبط، در دستور کار این سازمان قرار دارد.

فعالیت‌ها

این سازمان سه فعالیت محوری دارد: برگزاری سمینارها و کارگاه‌های ملی ماهانه، انتشار خبرنامه ماهانه و آموزش در جهت گسترش ظرفیت‌های سازمانی.

این سازمان که از سوی بانک توسعه آسیا حمایت مالی می‌شود، در جهت هماهنگ کردن همکاری ان‌جی‌اُهای زنان و دولت قزقیزستان و منظقه آسیای مرکزی است.

“دیالوگ زنان” عنوان سمیناری است که این سازمان در ۱۹۹۷ و با شرکت زنان فعال آسیای میانه برگزار کرد. هم‌چنین طرح “۵۰ زن در سیاست” طرحی ۴ ساله از سوی سازمان برای افزایش برابری زنان قرقیز در سیستم سیاسی این کشور تا انتخابات مجلس۲۰۱۰ بود.

تأسیس مدرسه مطالعات زنان در بیشکک؛ پایتخت قرقیزستان، مشارکت در سازمان ECOSOC سازمان‌ملل، مشارکت در فروم آسیا- اقیانوسیه زنان، و توسعه APWLD  و همکاری با اتحادیه اروپا در زمینه جامعه مدنی، همکاری در تهیه گزارشات ملی و منطقه‌ای در راستای منع خشونت علیه زنان (CEDAW)، برگزاری رژه ملی ۱۶ روزه خشونت علیه زنان سال گذشته سال گذشته سازمان ملل در این کشور، از دیگر برنامه‌ها و فعالیت های این سازمان است.

رژه‌های صلح‌آمیز

این رژه‌ها که “تظاهرات صلح‌آمیز” معرفی می‌شوند،‌ به‌منظور پررنگ کردن جایگاه زنان در ارتباط با افزایش جرایم برگزار می‌شوند. پرچم‌های این رژه حاوی شعارهایی به روسی و قرقیزی برای اطلاع‌رسانی در زمینه‌های مرتبط است و شرکت‌کنندگان به رسم هم‌دردی با قربانیان خشونت و تبعیض، روسری‌های بنفش به سر می‌کنند.

عضویت‌ها

این سازمان در سازمان‌هایی هم‌چون فروم آسیا- اقیانوسیه زنان، قانون و توسعه APWLD، انجمن حقوق زنان در توسعه AWID که یک سازمان فمینیستی است، ‌انجمن قرات (KARATCOALITION) که فعال در اروپای شرقی و مرکزی و آسیای میانه است، واقعیت شبکه‌یاری (ROA) متشکل از ۴۰ سازمان در سراسر جهان، دیده‌بان زنان آسیا- اقیانوسیه (APWW)، شبکه پژوهش آسیا- اقیانوسیه (APRN)، و فروم ان‌جی‌اُهای زنان آسیا- اقیانوسیه (CENTRAL ASIAN FORUM OF WOMEN‪’S NGOS) عضو است.

نقد و بررسی

به گزارش مهرخانه، فروم ان‌جی‌اُهای زنان قرقیزستان، یک سازمان فعال و پویای ملی و منطقه‌ای با اهداف روشن است. با این حال، فعالیت‌های این سازمان به دلیل نوع همکاری‌ها و دیدگاه‌های آن، فمینسیتی تلقی شده و از سوی برخی نهادها و افراد در این کشور مورد بی‌اعتنایی است. برای مثال، تلویزیون ملی این کشور از بازنمایی تصاویر رژه صلح‌آمیز اعضای این فروم خودداری کرده و نام‌گذاری این رژه به “تظاهرات صلح‌آمیز” نیز گویای بخشی از ماهیت سیاسی آن و تشبیه به رژه‌های غرور هم‌جنس‌گرایان است.

علاوه بر سازمان‌های فمینیستی هم‌چون AWID، همکاری فروم با نهادهای اروپایی به دلیل گمان سیاسی بودن همکاری‌های اروپایی و سیاست نفوذ در جامعه مدنی کشورهای در حال توسعه از سوی این نهادها، مورد سوءظن و تردید است.

علاوه براین، پوشش رنگین (بنفش) مشارکت‌کنندگان در رژه‌های سالانه این فروم، یادآور انقلاب رنگینی است که از سوی نهادها و دولت‌های غربی در کشورهای آسیایی و به‌خصوص آسیای میانه رخ داد.

۳ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.