صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  گزارش نهاد زنان ملل‌...
دی
۲
۱۳۹۳
گزارش نهاد زنان ملل‌متحد از اقدامات اخیر انجام‌شده در کشورهای مختلف برای مقابله با خشونت علیه زنان
دی ۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14511_382

عکس: مهرخانه

در دو ماه اخیر اقدامات متعددی برای مقابله با خشونت علیه زنان در کشورهای مختلف در سراسر جهان صورت گرفته است که نهاد زنان ملل‌متحد، اهم این اقدامات در مناطق مختلف جهان را مورد توجه قرار داده است.

به گزارش مهرخانه، برخی از این اقدامات با توجه به منطقه جغرافیایی آنها به شرح زیر است:

  • کشورهای عربی

در کشور عراق، وزیر کشور، وزیر امور زنان و برنامه عمران ملل‌متحد، اولین بانک اطلاعات ملی را در خصوص موارد مربوط به خشونت خانگی و خشونت مبتنی بر جنسیت در بخش‌های مرکزی و جنوبی عراق ایجاد کردند.

در کشور کویت، یک گردهمایی گسترده تحت عنوان «آغاز شکستن سکوت» با حضور تعداد زیادی از مردم و مقامات عالی‌رتبه دولتی از جمله وزیر بهداشت، برگزار شد.

در کشور اردن، در خصوص نقد وارد بر ماده ۳۰۸ قانون مجازات اردن در رسانه‌های این کشور، بحث و اظهارنظرهایی از سوی مقامات دولتی این کشور صورت گرفت. بر طبق این ماده، در صورتی‌که مرتکب تجاوز به عنف، شوهر قربانی باشد، کلیه فرآیند تعقیب و رسیدگی کیفری متوقف می‌شود. هم‌چنین از دیگر اقداماتی که در کشور اردن صورت گرفته است، تأکید مقامات دولتی این کشور بر لزوم ارتقای سطح آگاهی زنان و دختران در خصوص مقابله با خشونت است.

البته باید توجه داشت که رویکرد کشورهای اسلامی در رابطه با موضوع مقابله با خشونت علیه زنان، خصوصاً خشونت خانگی باید در چارچوب موازین شرع مقدس باشد؛ این امر، از آن جهت حایز اهمیت است که در برخی موارد ممکن است تفسیر موسع نهادهای بین‌المللی از موضوع خشونت؛ خصوصاً خشونت خانگی علیه زنان، با موازین اسلامی در خصوص حقوق و تکالیف زن و مرد در خانواده در تعارض قرار گیرد. که در این صورت، بی‌تردید، اجرای موازین شرع مقدس اسلام، از اولویت برخوردار خواهد بود. از این‌رو، اساساً رویکرد کشورهای اسلامی در رابطه با عملکرد نهادهای بین‌المللی در خصوص مقابله با خشونت علیه زنان، باید با ریزبینی و دقت‌نظر، اتخاذ شود و بی‌تردید، تمامی مواضع اسناد بین‌المللی و نهادهای بین‌المللی در رابطه با موضوع مقابله با خشونت علیه زنان، نمی‌تواند از سوی کشورهای اسلامی مورد پذیرش واقع گردد.

  • آفریقا

در کشور نیجریه، صدها نفر از مردم با پوشیدن لباس‌های نارنجی، یک موج نارنجی که نماد مقابله با خشونت علیه زنان است، به‌راه انداختند که حامل شعارهای ضدخشونت علیه زنان و دختران بود.

در کشور کامرون، با همکاری نهاد زنان ملل‌متحد و اتحادیه بین‌المللی مخابرات، اولین مرکز تلفنی رسیدگی به قربانیان خشونت مبتنی بر جنسیت ایجاد شد.

در رواندا نیز یک گروه موسیقی بزرگ و مشهور، کنسرتی با موضوع مقابله با خشونت علیه زنان برگزار کرد که در این کنسرت بالغ بر ۳ هزار نفر؛ اعم از مردم، نمایندگان سازمان‌های غیردولتی و مقامات دولتی خضور داشتند.

  •    آمریکا

در کشورهای آمریکای لاتین و کارئیب از جمله در کشور هندوراس، زنان و مردان با استفاده از نماد نارنجی در سطح گسترده، حمایت خود از مقابله با خشونت علیه زنان را اعلام کردند.

در کشور مکزیک تعداد زیادی دوچرخه‌سوار، یک مسابقه نمادین برای مقابله با خشونت علیه زنان ترتیب دادند. همچنین دولت جامائیکا به کمپین نهاد زنان ملل‌متحد در مورد پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران پیوست.

  •   آسیا- اقیانوسیه

به گزارش مهرخانه، در منطقه آسیا، از کشور کامبوج تا تایلند، و نیز ویتنام و تیمورشرقی، هزاران جوان حمایت خود را از کمپین نهاد زنان ملل‌متحد برای مقابله با خشونت علیه زنان اعلام کردند.

در کشور چین، تعدادی از هنرمندان در بخش‌های ساخت فیلم و هنرهای سمعی و بصری، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های هنر برای مقابله با خشونت علیه زنان تأکید کردند.

در بانکوگ نیز یک ماراتن هزار نفری برای مقابله با خشونت علیه زنان تشکیل شد. همچنین در تایلند، بالغ بر ۶۰۰ نماینده از کشورهای آسیایی، نهادهای جامعه مدنی، نهادهای مربوط به جوانان، رسانه‌ها، آژانش‌های تخصصی ملل‌متحد با امضای توافق‌نامه‌ای بر لزوم تسریع بخشیدن به اقداماتی در خصوص مقابله با خشونت علیه زنان و دختران تأکید کردند.

در کشور کامبوج بر لزوم ارتقای سطح آگاهی مقامات در سطوح تصمیم‌سازی درخصوص مقابله با خشونت خانگی علیه زنان و دختران، تأکید شد و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت. در کشور پاکستان نیز زنان و مردان با برگزاری اجتماعاتی درصدد محکوم کردن خشونت علیه زنان و دختران برآمدند.

  • اروپا و آسیای مرکزی

در اروپا و آسیای مرکزی، اقدامات آموزشی برای کودکان، نوجوانان و جوانان در سطح مدارس صورت گرفت. کودکان و نوجوانان با در دست داشتن بالن‌های نارنجی، حمایت خود از مقابله با خشونت علیه زنان و دختران را اعلام کردند.

در قرقیزستان، مردان با برگزاری گردهمایی و راهپیمایی بر لزوم مشارکت برای پایان دادن به خشونت علیه زنان تأکید کردند. همچنین در یوگسلاوی سابق و اسپانیا با مشارکت دانش‌آموزان اقداماتی در جهت محکوم‌کردن خشونت علیه زنان صورت گرفت.

در کشور نروژ نیز کمیته ملی نهاد زنان ملل‌متحد، یک رسانه اجتماعی با موضوع مقابله با خشونت علیه زنان ایجاد کرد.

۱ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.