صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تعداد مراکز مشاوره ک...
اردیبهشت
۱۲
۱۳۹۲
تعداد مراکز مشاوره کشور نصف استانداردهای جهانی است
اردیبهشت ۱۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

خانه امن: رییس مرکز توسعه پییشگیری سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه تعداد مراکز مشاوره کشور نصف استاندارد جهانی است، اظهار کرد: میانگین مراجعه به این مراکز در کشور روزانه کمتر از پنج نفر است.

کاظم نظم‌ده در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه هم اکنون در کشور ۱۰۰۰ مرکز مشاوره فعال است، تصریح کرد: زمانی که تعداد این مراکز به بیش از ۲ برابر این تعداد برسد به استانداردهای جهانی نزدیک می‌شویم.

وی در ادامه در مورد میانگین تعداد مراجعات به مراکز مشاوره در طول روز و فاصله آنها با استانداردهای جهانی گفت: تعداد مراجعات به این مراکز نیز در قیاس با سایر کشورها به طور کلی نصف استانداردهای جهانی است و زمانی که تعداد مراجعات روزانه به مراکز مشاوره به طور میانگین به ۱۰ نفر برسد، به استانداردهای جهانی نزدیک شده‌ایم.

به گفته نظم‌ده، علت پایین بودن تعداد مراجعات به مراکز مشاوره این است که هنوز در فرهنگ عمومی مردم استفاده از این مراکز جا نیفتاده است و باید خانواده‌ها همانگونه که برای مشکلات فیزیکی فرزندانشان به پزشک مراجعه می‌کنند، برای ناسازگاری‌های اجتماعی، خانوادگی و روحی روانی فرزندانشان نیز به مشاوره و روان شناس مراجعه کنند.

رییس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی در ادامه از افتتاح مراکز مشاوره با رویکرد اسلامی ایرانی حداکثر تا پایان نیمه اول سال در سراسر کشور خبر داد: هم اکنون دو مرکز در استان‌های خراسان رضوی و قم راه‌اندازی شده است و تا پایان نیم سال اول در تمامی استان‌های کشور شاهد افتتاح این مراکز خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه میزان نیاز مردم به مراکز مشاوره بیشتر از تعداد مراکز کنونی است خاطر نشان کرد: در این زمینه باید به دو موضوع توجه کرد، ضمن دقت در ارائه مجوز باید صدور مجوز را تسهیل و تسریع کرد و نیز در مردم ایجاد انگیزه کرد تا انواع مشاوره را در سبد سلامت زندگی خود قرار دهند.

وی در مورد محتوای مراکز مشاوره با رویکرد اسلامی ایرانی عنوان کرد: تمامی مشاوره‌ها در این مراکز مبتنی بر آموزه‌های دینی است و کارشناسان ارشد و دکتری با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده‌اند.

نظم ده در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس آیین نامه ماده ۴۳ قانون برنامه پنجم توسعه مسئولیت صدور مجوز انواع مراکز مشاوره به استثناء مشاوره در زمینه ازدواج و تسهیل آن که در اختیار وزارت ورزش و جوانان قراردارد، به سازمان بهزیستی واگذار شده است و مجوز انواع مشاوره‌های روانشناسی، مشاوره‌های پیش از ازدواج، مشاوره‌های تحکیم بنیان خانواده، مشاوره‌های تحصیلی و غیره مراکز توسط سازمان بهزیستی صادر می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.