صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حق "پس دادن" عروس، ا...
دی
۱
۱۳۹۳
حق “پس دادن” عروس، امتیازی برای دامادهای مراکشی
دی ۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

morocco-339555_640عکس: pixabay.com

قراردادی در مراکش به داماد‌ها اجازه می‌دهد پس از گذشت یک ماه از ازدواج چنانچه از همسر خود راضی نبودند، زن را “پس دهند”. فعالان حقوق زنان به شدت از این قانون انتقاد می‌کنند.

 به گزارش مهرخانه به نقل از فرارو، مراکش همچنین شاهد افزایش ازدواج دختربچه‌ها است.

 در طول ده سال گذشته میزان ازدواج دختربچه‌ها در مراکش نزدیک به دو برابر شده است.

 طبق تحقیقی که وزارت دادگستری این کشور انجام داده، ۳۵هزار و ۱۵۲دختربچه که بیش از ۹سال داشته‌اند، در سال ۲۰۱۳به پای سفره عقد نشانده شده‌اند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۴شمار ازدواج اجباری دختربچه‌ها ۱۸هزار و ۳۴۱بوده است.

 ازدواج اجباری دختربچه‌ها در مراکش در حالی صورت می‌گیرد که طبق قانون اساسی این کشور، زنان به هنگام ازدواج بایستی به سن قانونی رسیده باشند و تنها در مواردی معدود استثنا جائز است. فعالان حقوق زنان در مراکش معترض‌اند که وزارت دادگستری هیچ اقدامی در برابر این قانون شکنی انجام نمی‌دهد.

آنها همچنین ازدواج‌های موسوم به “سریع‌السیر” را به شدت مورد انتقاد قرار می‌دهند. در این نوع از ازدواج‌ها والدین قراردادی را امضا می‌کنند که به موجب آن داماد اجازه دارد، تا یک ماه پس از ازدواج در صورتی که از عروس راضی نبود، او را “پس بدهد”.

طبق قانونی که در سال ۲۰۱۱در مراکش به تصویب رسیده، مردان و زنان “به طور مساوی از آزادی و حقوق انسانی” برخوردارند. با این همه وضعیت زنان در این کشور بدتر شده است. از هر ۴زن مراکشی، تنها یک نفر شاغل است. از هر ۲تن نیز، یکی در خانه مورد بدرفتاری قرار می‌گیرد.

 مراکش در رتبه‌بندی مربوط به حقوق زنان از میان ۱۴۲کشور، در رده ۱۳۳جای دارد. کارشناسان یکی از دلایل اصلی داشتن چنین رتبه پایینی را حزب اسلام گرای “عدالت و توسعه” می‌‌دانند که از سه سال پیش حکومت در این کشور را به دست گرفته است.

 عبد الاله بنکیران، نخست‌وزیر مراکش، در سخنرانی‌های خود صراحتا اشاره داشته که زنان بیش از هر چیز وظیفه “همسری و مادری” را بر عهده دارند.

۱ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.