صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اجرای طرح «بشیر» ویژ...
دی
۱
۱۳۹۳
اجرای طرح «بشیر» ویژه کاهش طلاق در کشور از دی‌‌ماه
دی ۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

download

عکس: takfun.com

نرخ بروز طلاق در استان البرز ، نزدیک «یک‌به‌یک» شده است

رییس سازمان بهزیستی کشور از اجرای طرح «بشیر» ویژه کاهش طلاق در کشور خبر داد و گفت: «این طرح در راستای برنامه‌های ملی دولت یازدهم از اواخر دی‌ماه به صورت کشوری اجرا خواهد شد.»

به گزارش شرق، همایون هاشمی در دیدار با آیت‌الله مکارم‌شیرازی، از تغییر رویکرد سازمان بهزیستی در دوسال اخیر خبر داده و تاکید کرده با حمایت‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه‌های خوبی در سطح کشور اجرا شده است.

رییس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: «با ورود مددکاران افتخاری در سازمان بهزیستی، اقدامات قابل‌توجهی در حوزه‌های مختلف درمانی و حمایتی انجام شده است و سازمان بهزیستی اعتقاد دارد که برای پیشرفت در این سازمان باید از نظرات و رهنمودهای بزرگان استفاده کند.»

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به طرح جامع «بشیر» ویژه کاهش طلاق در سطح کشور گفت: «این طرح نیز به‌صورت «پایلوت» در استان یزد اجرا شده است و از اواخر دی‌ماه به صورت کشوری و در دو مقطع آموزش مهارت‌های زندگی و مداخله‌ای انجام خواهد شد.»

رییس سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با «شرق» به بیان جزییات بیشتری در رابطه با طرح بشیر پرداخت. وی با بیان اینکه «بعد از اعتیاد، طلاق دومین آسیب اجتماعی شایع در کشور است» تاکید کرد: «طلاق؛ یک آسیب مادر است، به این خاطر که از دل آن آسیب‌های دیگر بیرون می‌آید؛ بی‌سرپرستی کودک یک آسیب است، زن سرپرست خانوار بدون حمایت اجتماعی می‌تواند یک آسیب باشد، مرد بدون همسر فاقد حمایت‌های اجتماعی هم یک آسیب است. از سوی دیگر آسیب‌های دیگر هم با طلاق همراه می‌شوند همچون اعتیاد، بیکاری، فقر و روابط فرازناشویی، و باید به طلاق به‌عنوان آسیب مادر و فراآسیب نگاه ویژه داشت چرا که نهاد خانواده را به‌شدت هدف قرار داده است.»

 وی در پاسخ به این سوال که نرخ بروز طلاق در کشور چقدر است و در کدام استان‌ها طلاق شایع‌تر است، گفت: «نرخ بروز طلاق نگران‌کننده است. در استان البرز نرخ بروز طلاق خیلی بالا رفته است. نرخ بروز طلاق در کشور ٣/١۶ است. از هر صد ازدواج، ١۶ ازدواج به طلاق منجر می‌شود و البته این آمار خیلی خوشبینانه است. در برخی استان‌ها مانند استان البرز، نرخ بروز طلاق نزدیک یک‌به‌یک شده است.»

هاشمی در پاسخ به این سوال «شرق» که مهم‌ترین دلایل طلاق در کشور چیست؟ گفت: «طبق اظهارات افراد مراجعه‌کننده به مراکز کاهش طلاق سازمان بهزیستی، بالاترین علت طلاق با ١۴درصد مربوط به اعتیاد است. پس از آن دخالت اطرافیان و عدم حمایت‌های روانی و عاطفی با نرخ ٣/١١درصد، عدم‌مسوولیت‌پذیری شوهر با ١٠درصد و پایین‌بودن آستانه تحمل و عدم بلوغ‌فکری با هشت‌درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.»

وی افزود: «البته مهم‌ترین دلایل اجتماعی بروز طلاق، فقر، مصرف موادمخدر، بیکاری، اصل‌قراردادن مادیات، افزایش نگرش‌های فردگرایی در جامعه و شاغل‌بودن زن است.»

رییس سازمان بهزیستی در پاسخ به این سوال «شرق» که در طرح بشیر چه اقداماتی صورت می‌گیرد، گفت: «این طرح در دو سطح پیشگیری و مداخله انجام می‌شود. در مرحله پیشگیری حمایت از افراد متقاضی طلاق صورت می‌گیرد و برنامه‌ریزی‌ها برای این است که افراد وارد پروسه طلاق نشوند. حمایت اجتماعی روانی با هدف انصراف از طلاق صورت می‌گیرد. سطح مداخله مربوط به بعد از طلاق است تا اگر طلاق با وجود تلاش‌ها اتفاق افتاد، زوجین و کودکان کمتر آسیب ببینند. این طرح به‌صورت آزمایشی در استان یزد انجام شد. ٩٠هزار پرونده متقاضیان طلاق که از سوی قوه‌قضاییه به سازمان بهزیستی ارجاع داده شد را بررسی کردیم. در قریب به ۴۵درصد پرونده‌ها از طلاق جلوگیری شد و البته این پروسه یکسال طول کشید. ٣٠درصد پرونده‌های مداخلات مددکارانه منجر به سازش کامل شد. ٩/١۵درصد مشاوره‌های مستمر منجر به ایجاد سازش، مشروط به‌پیگیری جهت ایجاد تفاهم کامل، صورت گرفت و می‌توان نتیجه گرفت حدود ۴۵درصد از مراجعان منجر به سازش شد که قابل توجه بود و بیانگر این است که مداخلات حرفه‌ای روانشناسی مددکارانه می‌تواند در ایجاد تفاهم و رفع‌تنش بین زن و شوهر مفید واقع شود؛ البته پیامد طلاق در فرزندان هم بسیار قابل توجه بود. ۴٠درصد کودکان می‌گفتند که حداقل روزی یکبار به طلاق فکر می‌کنند.»

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار با رییس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه «سازمان بهزیستی باید تمام اقدامات‌ و برنامه‌های خود را رسانه‌ای کند»، گفت: «این اقدام می‌تواند باعث جلب اعتماد و مشارکت‌های مردمی شود.»

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به وظایف سازمان بهزیستی کشور، اظهار کرد: «این سازمان یکی از کارهای حساس جامعه را برعهده دارد و می‌تواند مشکلات بسیاری از افراد را حل کند.»

وی تصریح کرد: «ما در جامعه افراد ضعیفی را به شکل‌های مختلف داریم و باید به این فکر بود که آنها را از آسیب دور کرد؛ چراکه می‌دانیم سرمایه هر ملتی نیروی انسانی آن است و نیروی انسانی مهم‌تر از مسایل زیرزمینی و ساختاری محسوب می‌شود.»

وی بیان کرد: «به هر حال اگر مردم واقعا ببینند دستگاه‌هایی هستند که از افراد ضعیف و در معرض آسیب حمایت می‌کنند، قطعا وجدان آنها نیز زنده می‌شود و وارد کمک می‌شوند.»

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تصریح کرد: «بسیاری از کارها را تا دیگران شروع نکنند، گروه‌ها یا انسان‌های دیگری وارد نمی‌شوند و در جامعه نیز چنین نهادهایی باید فعالیت‌هایی را آغاز کنند و موجب ترغیب مردم شوند.»

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: «طبق صحبت‌های مسوولان سازمان بهزیستی، سالانه ٣۶هزار واحد مسکونی برای افراد آسیب‌دیده، معلولان و مددجویان ساخته می‌شود که این موضوع قابل توجه است و باید به این نکته توجه شود که این‌گونه برنامه‌ها و اقدامات بهزیستی باید رسانه‌ای شود.»

آیت‌الله مکارم‌شیرازی اظهار امیدواری کرد: «سازمان بهزیستی برنامه‌های خود را در بخش‌های مختلف رسانه‌ای کند و همین امر باعث می‌شود که مردم به این سازمان اعتماد کنند و وارد کمک به مددجویان و نیازمندان شوند.»

وی با توجه به مسایل فرهنگی گفت: «آسیب‌های مادی و جسمانی یک طرف و آسیب‌های فرهنگی در طرف دیگر قرار دارد و باید به این موضوع مهم توجه شود.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه «سازمان بهزیستی کشور باید خانواده‌های چندقلو را حمایت کند»، گفت: «این اقدامات به گونه‌ای باید صورت بگیرد که خبر آن نیز از سوی سازمان بهزیستی منتشر شود و مردم و خانواده‌ها بدانند چنانکه خداوند به آنها فرزندان چندقلو داده‌ است می‌توانند از خدمات نهادهای حمایتی بهره‌مند شوند.»

۱ دی ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.