صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  زنان امروز ما گرفتار...
اردیبهشت
۱۲
۱۳۹۲
زنان امروز ما گرفتار دو جاهلیت اولی و مدرن هستند
اردیبهشت ۱۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

بسیاری از نکاتی که در آموزه های اسلامی به منظور پاسداشت حقوق زن در خانواده مطرح شده است، بیشتر رنگ و بوی اخلاقی داشته و الزام و ضمانت اجرایی ندارند و مردان نیز خودشان را ملزم به تعهد و عمل کردن به آنها نمی دانند و از زیر بار مسئولیت ها و تعهدات خودشان خارج می شوند.

آیا این زن به عنوان کلفت اوست که باید امورات آشپزخانه و ظرف و لباس را انجام دهد و تمایلات جنسی او را برآورده کند؟  آیا فقط وظیفه زن در همین دو امر محدود می شود؟  آیا زن به عنوان یک انسان حق، مسئولیت و جایگاهی ندارد؟ این مرد حرمت و شأن انسانی زن را چگونه باید پاس بدارد؟

 دکتر ابراهیم شفیعی سروستانی، عضو هیئت علمی دانشگاه  قرآن و حدیث، مسئله شناسی زنان را به دو بخش کلی تقسیم کرد و گفت: به اعتقاد من مهم ترین مسائل زنان را باید در مباحث «جایگاه زن در خانواده و نگاه نادرست موجود در این زمینه» و «جایگاه زن در خانواده و ناهنجاری های موجود در این زمینه» بررسی کرد.

وی با تبیین جایگاه زن در خانواده و نگاه نادرست موجود در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: به اعتقاد من زنان ما امروز میان دو جاهلیت گرفتارند؛ یک جاهلیت اولی که در آن زن انسان شمرده نشده و انسانیت زن انکار می شود و جاهلیت مدرن که در آن جنسیت زن نادیده گرفته می شود و به زن به عنوان یک زن نگاه نمی شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: امروزه ما در حوزه خانواده گرفتار پیامدها و پس مانده های جاهلیت اولی هستیم و به شخصیت انسانی زن در کانون برخی خانواده ها بی توجهی می شود و در سطح جامعه نیز بیشتر با جاهلیت مدرن مواجه هستیم که از یک سو به جنسیت زن توجه نکرده و کمال او را در انجام کارهای مردانه و هر چه شبیه تر شدن به مردان می دانند، و از سوی دیگر به زن به عنوان عاملی برای لذت جویی بیشتر مردان نگاه می کنند.

وی افزود: برای حل مسائل و مشکلات زنان در کانون خانواده و همینطور کاهش فشارهایی که به دلیل سوءاستفاده برخی مردها از قدرتشان صورت می گیرد؛ مثل حق قوامیت، حق اداره خانواده و ریاستی که براساس قوانین به مردها داده شده است که البته درست هم هست ولی به دلایل فرهنگی، اجتماعی و نقص های اخلاقی در جامعه این قدرت مورد تحریف قرار گرفته و منجر به برخی فرودستی برخی زنان در حوزه خانواده  شده است، باید راهکارهایی اندیشید.

شفیعی سروستانی به ارائه راهکار برای محو این نگرش های نادرست پرداخت و تصریح کرد: اول اینکه در حوزه فرهنگ سازی و آموزش و پرورش باید اقداماتی صورت گیرد. باید در مدارس، دبیرستان ها و دانشگاه ها نقش مرد و زن و جایگاه زن در خانواده به عنوان همسر و مادر، برای زنان و مردان خانواده تبیین شود تا دانش آموزان و دانشجویان با این نقش ها آشنا شوند و به اعتقاد من این نکات باید هم در سیستم آموزش و پرورش و هم در رسانه ها مورد استفاده قرار گیرد.

این پژوهشگر حوزه زنان اضافه کرد: فرض کنید پسری پس از رسیدن به سن بلوغ و سپری کردن دوران دبیرستان در آستانه ازدواج قرار می گیرد و قرار است با یک دختر به عنوان همسرش مواجه شود، او باید بداند که به چه طریق باید با او برخورد داشته باشد، آیا این زن به عنوان کلفت اوست که باید امورات آشپزخانه و ظرف و لباس را انجام دهد و تمایلات جنسی او را برآورده کند؟  آیا فقط وظیفه زن در همین دو امر محدود می شود؟  آیا زن به عنوان یک انسان حق، مسئولیت و جایگاهی ندارد؟  این مرد حرمت و شأن انسانی زن را چگونه باید پاس بدارد؟ چگونه باید با او صحبت کند؟ چگونه باید حدود و اختیارات این زن در خانواده پاس داشته شود؟  و به عقیده من پاسخ تمام این سؤالات نیازمند فعالیت در حوزه فرهنگ و آموزش و پرورش است.

 شفیعی سروستانی با اشاره به مبحث جایگاه زن در خانواده و ناهنجاری های موجود در این زمینه ادامه داد: این بخش نیازمند انجام اصلاحاتی در حوزه قانون گذاری و دادرسی است، ما باید بتوانیم با تمهیداتی حقوق زنان را پاس بداریم، بسیاری از نکاتی که در آموزه های اسلامی به منظور پاسداشت حقوق زن در خانواده مطرح شده است، بیشتر رنگ و بوی اخلاقی داشته و الزام و ضمانت اجرایی ندارند و مردان نیز خودشان را ملزم به تعهد و عمل کردن به آنها نمی دانند و از زیر بار مسئولیت ها و تعهدات خودشان خارج می شوند.

وی تصریح کرد: بنابراین ما باید در حوزه قانون گذاری و دادرسی خود ضمانت لازم را پیش بینی کنیم تا مردان تکالیف و وظایف خودشان را در برابر زنان به خوبی پاس بدارند. البته این بدین معنا نیست که همه آموزه های اخلاقی را تبدیل به آموزه های حقوقی کنیم؛ یعنی آموزه های اخلاقی در خانواده جایگاه خودش را دارد و آموزه های حقوقی هم جایگاه خودشان را دارد، همانطور که مرحوم شهید مطهری مطرح کرده است خانواده های شرقی را اخلاق اداره می کند نه حقوق. بنابراین ما باید با توجه به آموزه های توأم اخلاقی و حقوقی، به گونه ای پیش رویم که بتوانیم یک جامعه سالم شکل دهیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص جایگاه زن در اجتماع و نگاه نادرست موجود خاطرنشان کرد: در حال حاضر و در جوامع غربی زن به کالای جنسی، مشتری تولیدات رنگارنگ صنایع بهداشتی، آرایشی و پوشاک و ابزاری برای فروش هر چه بیشتر کالاهای شرکت های بزرگ فراملی تبدیل شده است و متأسفانه این مسئله از طریق رسانه های بیداری و شنیداری غربی در حال سرایت به جامعه ما نیز هست.

وی با بیان اینکه نگاه ابزاری و جنسی به زن، صرفاً در ارضای تمایلات جنسی خلاصه می شود، گفت: باید با این نگاه مقابله شود و وضعیت به وجود آمده در غرب مورد نقد و بررسی قرار گیرد. باید مشخص شود این نگاه به زن چه فرودستی و چه ظلم مضاعفی را برای زنان غربی شکل داده است و چه آسیب هایی را برای نهاد خانواده به همراه داشته است.

شفیعی سروستانی تصریح کرد: نگاه ابزاری به زن در غرب موجب فروپاشی نهاد خانواده، افزایش طلاق و از بین رفتن کانون خانواده شده است و با نگاه موضوع شناسانه و مسئله شناسانه و طرح مسئله و مطرح کردن آسیب های این نگاه، ما می توانیم جامعه خودمان را حفظ کنیم و نباید اجازه داد این نگاه غربی در جامعه ما نیز حاکم شود.

منبع:

http://mehrkhane.com/fa/news/6600/%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%85%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D9%87%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AFLeave a reply

Your email address will not be published.