صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »   مروری بر اقدامات ان...
آذر
۲۶
۱۳۹۳
 مروری بر اقدامات انجام‌شده توسط نهاد زنان سازمان‌ملل برای برگزاری اجلاس پکن +۲۰
آذر ۲۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14461_265

عکس: مهرخانه

با توجه به برگزاری ۲۱ مین سالگرد تصویب اعلامیه و برنامه عمل پکن، نهاد زنان ملل متحد اخباری در خصوص اقداماتی که تاکنون در مناطق مختلف جهان برای برگزاری این اجلاس صورت گرفته است، منتشر کرد.

به گزارش مهرخانه، در اجلاس آتی کمیسیون مقام زن که نمایندگان متعددی از کشورهای عضو ملل متحد و نیز اعضای نهادهای جامعه مدنی شرکت خواهند کرد، برخی از مهم‌ترین چالش‌ها و موانع تحقق حقوق زنان از زمان تصویب اعلامیه و برنامه عمل پکن (در سال ۱۹۹۵) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دولت‌های عضو ملل متحد، با اتخاذ اقدامات متعدد، خود را برای حضور در این اجلاس از طریق انجام اقدامات ملی مقتضی آماده کرده‌اند. نهاد زنان ملل متحد نیز از این اقدامات دولت‌ها؛ به‌ویژه در چارچوب منطقه‌ای، حمایت کرده است. تاکنون اقدامات متعددی در مناطق پنج‌گانه جهان صورت گرفته و گزارشات تمامی این اقدامات در اجلاس پنجاه و نهم کمیسیون مقام زن که در مارس سال ۲۰۱۵ با حضور نمایندگان دولت‌ها و سازمان غیردولتی و دیگر نهادهای جامعه مدنی برگزار خواهد شد، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اقدامات صورت‌گرفته در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب

در کشور شیلی در ۱۸ و ۱۹ نوامبر ۲۰۱۴، کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین (۱) با همکاری نهاد زنان ملل متحد، نشستی برگزار کرد که در آن بر لزوم تخصیص مناسب منابع و بودجه کافی برای تسریع روند بهبود وضعیت زنان و تحقق برابری جنسیتی و لزوم ایجاد یک کمیته در خصوص تخصیص بودجه و تأمین منابع مالی برای امور زنان تأکید شد.

برگزاری نشست وزیران کشورهای آسیایی برای ارتقای وضعیت زنان در بانکوگ

در سطح منطقه آسیا، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) (۲)، در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۴، نشستی در سطح وزیران امور زنان در مورد کارگران و مهاجران زن برگزار کرد که نمایندگان دولت‌های عضو و نیز نمایندگان جامعه مدنی در آن حضور داشتند.

در این نشست بر لزوم ارتقای نهادها و مؤسسات مربوط به امور زنان در کشورهای آسیایی و ضرورت افزایش بودجه و منابع مالی تخصیص داده‌شده به ارتقای وضعیت زنان و نیز افزایش میزان مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گوبودن دولت‌ها در قبال ارتقای وضعیت و حمایت از حقوق زنان تأکید شد.

برگزاری نشست در منطقه آفریقا با حضور رییس نهاد زنان ملل متحد

در نشستی که در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۴، در چارچوب منطقه آفریقا و با حضور رییس نهاد زنان ملل متحد برگزار شذ، لزوم توان‌افزایی زنان مورد تأکید قرار گرفت. در این نشست که توسط کمیسیون اقتصادی آفریقا (۳) برگزار شد، نمایندگانی از ۵۱ کشور آفریقایی حضور پیدا کردند و به بررسی چالش‌ها و موانع تحقق حقوق زنان از سال ۱۹۹۵ تاکنون پرداختند.

برگزاری نشست در اروپا

به گزارش مهرخانه، در اروپا نیز متعاقب وقوع بحران اقتصادی و آثار نامطلوب آن بر وضعیت زنان، سران کشورهای اروپایی نشستی در سطح مقامات عالی‌رتبه سیاسی در تاریخ ۶ و ۷ نوامبر ۲۰۱۴ در شهر ژنو برگزار کردند. در این نشست بر لزوم ارتقای مشارکت زنان در سطوح تصمیم‌سازی و ضرورت مقابله با خشونت علیه زنان تأکید شد. این نشست با حضور کمیسیون اقتصادی اروپا (۴)، نمایندگان دولت‌ها، کارشناسان، نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و بخش خصوصی برگزار شد.

برگزاری آتی نشست کشورهای عربی

کشورهای عربی نیز با همکاری کمیسیون اقتصادی و اجتماعی غربی (۵) در فوریه ۲۰۱۵ در قاهره پایتخت کشور مصر، نشستی را در رابطه با اجلاس آتی کمیسیون مقام زن (پکن +۲۰) برگزار خواهند کرد. (۶)

 پی‌نوشت

۱٫    the Economic Commission for Latin America and the Caribbean (ECLAC)

۲٫    the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP)

۳٫    the Economic Commission for Africa (ECA)

۴٫    the Economic Commission for Europe (ECE),

۵٫    . the Economic and Social Commission for Western Asia (ESCWA)

۶٫    http://www.unwomen.org/en/news/stories/2014/12/beijing20-review-of-progress-underway#sthash.52cM3AEe.dpuf

۲۵ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.