صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بنیانیان: شیوه برخی ...
آذر
۲۰
۱۳۹۳
بنیانیان: شیوه برخی کشورها در کاهش خشونت علیه زنان موفقیت آمیز است
آذر ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14125_124

عکس: مهرخانه

زهرا بنیانیان روز چهارشنبه با تشریح سفر اخیر خود به فنلاند همراه با یک هیات دولتی افزود ، فنلاند یکی از کشورهای موفق دنیا در امر آموزش نیروی انسانی است که توانسته نرخ باروری منفی را مثبت و به ۱٫۴ برساند که این تحولی بزرگ به شمار می رود.

به گزارش مهرخانه به نقل از ایرنا، وی ادامه داد: شبکه ای متشکل از زنان این کشور با هر عقیده و آرمانی برای دستیابی به اهداف مشترک آنها وجود دارد که ۴۵۰ هزار نفر از جمعیت پنج و نیم میلیونی فنلاند عضو آن هستند.

به گفته مدیرعامل موسسه خیریه صدیقین، این کشور در کاهش آسیب و خشونت علیه زنان و کودکان موفق بوده و تعامل دولت، مجلس و قوه قضاییه آن با سازمان های غیردولتی بسیار خوب است و از همراهی سازمان های غیردولتی در همه مراحل برنامه ریزی استفاده می شود.

بنیانیان گفت: آنها برمبنای قوانین و برنامه عمل کشور خود، مدل اجرایی خوبی دارند که مشاهده و گفت وگو و تبادل تجارب با آنها برای ما مفید بود البته به این نکته باید اذعان داشت که در برخی موارد نظیر نقش دین، آموزه های دینی و شیوه های پایداری خانواده تفاوت هایی میان دو کشور وجود دارد.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده گفت: به عنوان یک سازمان غیردولتی از کشور جمهوری اسلامی ایران، ضمن تلاش در جهت نشان دادن چهره یک زن معتقد، فعال، پرسشگر و مدافع حقوق زنان و کودکان در معرض آسیب و آسیب دیده توجه آنان را به اموری جلب کردیم که از دغدغه های ما بود.

وی با اشاره به جلسه ای که این تیم با زنان بازرگان فنلاند داشتند، افزود: آنها پیشنهاد تعامل بیشتر با زنان کارآفرین و استفاده از نوع محصولات و کیفیت مورد درخواست و تأمین آن از تعاونی ها، موسسات، خیریه های توانمندسازی زنان ایران و موارد مشابه با رعایت موازین قانونی را دادند

موسسه ای برای توانمندسازی زنان سرپرست خانواده

نامبرده درباره موسسه خیریه صدیقین نیز گفت : این سازمان غیردولتی با هدف توانمندسازی زنان سرپرست خانوار راه اندازی شده است.

وی درباره تفاوت میان خیریه های توانمند ساز و کارآفرینان اظهار داشت: یکی از ابعاد فعالیت خیریه توانمندساز، مهارت آموزی شغلی است و معمولا لوازم و تجهیزات مورد نیاز آن توسط خیرینی تامین می شود که باور دارند کمک به حفظ عزتمندی انسانها و آموزش و تغییر بینش انسانها با جهان بینی توحیدی سازگار است.

وی ادامه داد: به اعتقاد این خیرین، می توان با حمایت های جنبی نظیر وام، مساعدت های نقدی و غیرنقدی، مشاوره و کمک هزینه تحصیلی، سرعت رسیدن به نقطه مطلوب را در مسیر توانمندی و رسیدن به شرایط عادی زندگی بیشتر کرد.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده اضافه کرد: خیریه های توانمندساز با کارآفرینان مرتبط و برای ایجاد اشتغال و یا کسب مهارت های حرفه ای تر برای مخاطبان خود با آنها تعامل و همکاری دارند. به عبارت دیگر منفعت اجتماعی و بازاریابی اجتماعی، اولویت نخست خیریه های توانمندساز است.

وی گفت: اما کارآفرینان الزاما چنین نیستند و اولویت نخست آنها کسب منفعت شخصی و سود ریالی است و پس از آن به موضوعات دیگر می پردازند.

به گفته وی، امروزه کارآفرینان اجتماعی وجوه اشتراک زیادی با خیریه های توانمندساز دارند و شرکت های تجاری نیز با ایفای مسئولیت اجتماعی، سهم بیشتری را در کاهش مشکلات و پیشگیری از آسیب ها ایفا می کنند.

تأمین منابع مالی خیریه های توانمند ساز

بنیانیان درباره منابع مالی خیریه های توانمندساز گفت: اصل کمک همه خیریه ها در ایران، مردم هستند و رمز بقا و تداوم فعالیت این خیریه ها، عدم وابستگی به دولت است اما این امر منافاتی با گرفتن پروژه و یا یارانه از دولت جهت افزایش بهره وری نیروی انسانی مخاطبان ندارد.

 وی ادامه داد: در ارتباط با سازمان های بین المللی محدودیت وجود دارد و به دلایل مختلف ما مستقیم با آنها مرتبط نمی شویم و این امر از طریق وزارت خارجه و یا معاونت امور زنان ریاست جمهوری و سایر وزارتخانه ها و دوایر مرتبط دولتی انجام می گیرد.

مدیرعامل موسسه خیریه صدیقین توضیح داد: در سال ۸۲ با ارائه یک پروژه اشتغال زایی از طریق معرفی مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری به وزارت اقتصاد و دارایی و از طریق آنها به بانک توسعه اسلامی معرفی و با ارائه مدارک موفق به اخذ وام شدیم.

وی تصریح کرد: در دولت دهم دوباره با هماهنگی وزارت اقتصاد و دارایی هیاتی از بانک توسعه اسلامی به ایران آمدند و از جمله بازدیدهای آنان، بازدید از موسسه و طرح اشتغال زایی ما در کارگاه شهر ری بود که با استقبال بسیار خوب آنان روبرو شد حتی خواستند این برنامه را برای زنان در عربستان، عراق و سایر کشورهای اسلامی ارائه کنیم.

۱۹ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.