صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مراجعه سریع در اثبات...
آذر
۲۰
۱۳۹۳
مراجعه سریع در اثبات خشونت مؤثر است
آذر ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14338_107

عکی: مهرخانه

بهترین زمان مراجعه، ۷۲ ساعت اول بعد از وقوع حادثه جهت ثبت علائم و انجام نمونه‌گیری است؛ چراکه از طریق معاینه و نیز انجام آزمایشات لازم؛ از جمله آزمایش ژنتیک می‌توان فرد متجاوز را از میان متهمین شناسایی کرد.

پزشک معاینات زنان واحد مرکز پزشکی قانونی تهران گفت: در هفت ماهه نخست سال جاری، ۴۵ هزار ۵۵۵ نفر در کل کشور به دلیل همسرآزاری به پزشک قانونی ارجاع داده شدند که ۱۳۸۴ نفر آن‌ها مرد و ۴۰ هزار ۱۷۱ نفر نیز زن بوده‌اند.

فاطمه صمدی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، با بیان این مطلب ادامه داد: بیشترین مراجعات زنان به پزشکی قانونی به دلیل ایراد خشونت‌های خانگی از سوی اعضای خانواده؛ به‌ویژه از ناحیه همسر و پسران است. البته در برخی مواقع این افراد به علت ایراد جرح از سوی خواهر، مادر و یا دختر خود نیز مراجعه می‌کنند.

خشونت روانی در صورت بروز بیماری‌های روحی- روانی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود

وی با بیان اینکه خشونت شامل خشونت‌های روحی و روانی، خشونت‌های جسمی، خشونت‌های اجتماعی و خشونت‌های جنسی بوده و شایع‌ترین خشونت علیه زنان آزارهای روانی است، تصریح کرد: از آن‌جاکه این نوع اذیت‌ها نظیر تحقیر، ناسزاگفتن و دیگر آزارهای مشابه با معاینات پزشکی قابل اثبات نیست و از طرق دیگری احراز می‌شود، لذا این موارد به پزشکی قانونی ارجاع نمی‌شود و بنابراین بیشترین ارجاعات به صدمات جسمی ‌تعلق دارد. البته در صورتی‌که خشونت روانی منجر به بروز بیماری‌های روحی- روانی شود، بخش روانپزشکی باید این موضوع را بررسی و تأیید کند، ولی اینکه آیا واقعاً این بیماری نتیجه آزارهای متهم پرونده بوده و یا مسایل دیگری هم در آن دخیل بوده است، نکته‌ای است که مرجع قضایی پس از بررسی تمامی‌ جوانب موضوع، در خصوص آن اظهارنظر می‌کند.

پزشک معاینات زنان واحد مرکز پزشکی قانونی تهران در خصوص فرآیند ارجاع به پزشکی قانونی گفت: افراد ابتدا بایستی با مراجعه به مراکز قضایی و تنظیم دادخواست، شکایت خود را اعلام کنند و پس از آن، دادگاه در صورت نیاز به نظر کارشناسی پزشک، بلافاصله فرد را به پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد.

صمدی با اشاره به میزان شکایات زنان گفت: با توجه به فرهنگ حاکم در برخی مناطق کشور، زنان در مواقع بروز آزارها و خشونت‌های خانگی از اقدام به شکایت امتناع می‌کنند و چه‌بسا موضوع پس از اطلاع خانواده آنها، از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌شود.

مراجعه سریع در اثبات خشونت مؤثر است

وی برای تشخیص و اثبات آزار، مراجعه سریع را مهم عنوان کرد و افزود: در آزارهای جسمی ‌افراد باید تا زمانی‌که آثار کبودی، کوفتگی و ضرب‌دیدگی قابل مشاهده است، مراجعه کنند و یا در صورت بهبودی، مدارک پزشکی اثبات‌کننده به همراه داشته باشند؛ چراکه در صورت نبود شواهد و مدارک مستند، موضوع از طریق پزشکی قانونی قابل بررسی نیست.

صمدی با اشاره به اینکه در دنیا اکثر زنان برای تعرضات جنسی مراجعه نمی‌کنند، اظهار داشت: بنابر تحقیقات جهانی اکثر آزارهای جنسی زنان توسط افراد آشنا انجام می‌گیرد و بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد آن اطلاع داده نمی‌شود و تنها درصد کمی ‌از زنان شکایت می‌کنند.

بهترین زمان مراجعه به پزشکی قانونی، ۷۲ ساعت اول بعد از وقوع تجاوز است

پزشک معاینات زنان واحد مرکز پزشکی قانونی تهران در خصوص اثبات تعرضات جنسی، مراجعه سریع وعدم شستشوی هر نوع اشیاء آلوده به ترشحات فرد متهم را بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: بهترین زمان مراجعه، ۷۲ ساعت اول بعد از وقوع حادثه جهت ثبت علائم و انجام نمونه‌گیری است؛ چراکه از طریق معاینه و نیز انجام آزمایشات لازم؛ از جمله آزمایش ژنتیک می‌توان فرد متجاوز را از میان متهمین شناسایی کرد.

وی تأکید کرد: تأخیر در مراجعه می‌تواند موجب عدم امکان اخذ نمونه‌ مناسب و دریافت نتایج لازم در مورد فرد مجرم ‌شود. در صورت تأخیر در مراجعه، بهتر است فرد قربانی اشیاء آلوده به ترشحات متهم را خشک کرده و در زمان مراجعه به مراجع قضایی برای بررسی‌های آزمایشگاهی ارائه دهد.

۱۹ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.