صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  کسب سود سالانه 10 می...
آذر
۲۰
۱۳۹۳
کسب سود سالانه ۱۰ میلیارد دلاری از برده‌داری زنان و کودکان
آذر ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14343_140

عکس: مهرخانه

بر طبق آمارهای اخیر منتشرشده توسط سازمان بین‌المللی کار، در حال حاضر بالغ بر ۲۱ میلیون زن، مرد و کودک قربانی اشکال نوین برده‌داری‌اند که در میان آمارهای ارائه‌شده، وضعیت زنان و کودکان، بیش از سایر گروه‌ها در معرض آسیب قرار دارد.

به گزارش مهرخانه، با وجود اینکه نهادهای بین‌المللی حقوق بشری، عمدتاً کشورهای در حال توسعه را متهم ردیف اول نقض حقوق بشر می‌دانند، لیکن شاهد هستیم که بار اصلی مسئولیت و نقض تعهد در معضل خطیری نظیر شکال نوین برده‌داری، برعهده کشورهای توسعه‌یافته است که درصدد اِعمال شیوه‌های نوین استثمار و استعمار انسان‌ها خصوصاً زنان و کودکان برآمده‌اند. مصداق و مؤید مهم بر صحت این مدعی را می‌توان در نقش اصلی کشورهای توسعه‌یافته اروپای غربی و ایالات متحده در قاچاق انسان و اشکال مختلف استثمار و سوءاستفاده؛ به‌ویژه استثمار جنسی زنان و کودکان یافت.

عمدتاً مقصد ترانزیت قاچاق زنان و کودکان برای تحقق اهداف مذکور کشورهای اروپایی بوده و یا اگر این اقدامات در کشورهای در حال توسعه خصوصاً شرق و جنوب‌شرق آسیا محقق شود، متقاضی اصلی این برده‌داری نوین و اشکال نوین استثمار، اتباع کشورهای توسعه‌یافته هستند که برای نیل به اهداف غیرانسانی خود مبادرت به ایجاد راهکارهای ضدحقوق بشری نظیر توریسم جنسی و بدتر از آن توریسم جنسی کودکان کرده‌اند.

به‌رغم تمامی معضلات موجود، دبیرکل ملل متحد به جای اتخاذ یک موضع قوی و تأثیرگذار برای نقابله با اشکال نوین برده‌داری زنان و کودکان، صرفاً هر ساله به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی مقابله با برده‌داری، پیامی ارائه می‌‌دهد.

در پیام امسال دبیرکل نیز بر اشکال نوین برده‌داری زنان و کودکان خصوصاً قاچاق و سوءاستفاده و اشکال مختلف استثمار جنسی زنان و کودکان تأکید شده و همین امر، مؤید این مطلب است که نهادهای بین‌المللی و در رأس همه آنها، سازمان ملل متحد از عمق فاجعه غیرانسانی قاچاق و اشکال نوین برده‌داری جنسی زنان و کودکان، مطلع و آگاه‌اند، اما معلوم نیست که بنا به چه دلیلی در مواجهه با این معضل گسترده و فاحش، تا به این میزان، مسامحه و قصو ر به خرج می‌دهند.

همچنین در پیام اخیر دبیرکل به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مبارزه با برده‌داری، معضل به‌بردگی‌گرفتن زنان و کودکان، به عنوان یک شیوه و تاکتیک نظامی در مخاصمات مسلحانه دهه‌های اخیر، مورد اشاره قرار گرفت.

دبیرکل بر لزوم ارتقای آموزش، سطح آگاهی و مهارت افراد فقیر خصوصاً زنان و کودکان، به عنوان یک اقدام مهم برای مقابله با اشکال نوین برده‌داری یاد کرده است. به‌رغم آنکه در عرصه بین‌المللی، اسناد بین‌المللی الزام‌آور در زمینه مقابله با برده‌داری به تصویب رسیده است؛ که از آن جمله می‌توان به «کنوانسیون مقابله با قاچاق انسان و استثمار برای فحشا» (مصوب ۱۹۴۹) اشاره کرد، لیکن هنوز نهادهای بین‌المللی عزم جدی برای مقابله با اشکال نوین برده‌داری و پایان دادن به نقض گسترده و مستمر حقوق بشر زنان و کودکان قربانی برده‌داری خصوص استثمار جنسی ندارند.

بنا به اذعان دبیرکل ملل متحد، در چارچوب ملل متحد، یک صندوق امانی اختیاری برای حمایت از قربانیان برده‌داری ایجاد شده است که به طور مؤثر، از سوی دولت‌ها مورد حمایت و پشتیبانی قرار نگرفته است. همچنین دبیرکل بر لزوم پیوستن دولت‌ها به پروتکل جدید سازمان بین‌المللی کار در زمینه مقابله با کار اجباری تأکید کرد.

به گزارش مهرخانه، بر طبق برآوردهای سازمان بین‌المللی کار، سالانه بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار سود ناشی از کار اجباری و اشکال نوین برده‌داری حاصل می‌شود که حدود دوسوم این مبلغ، ناشی از اشکال مختلف استثمار و به بردگی گرفتن زنان و کودکان است و این امر حقیقتاً یعنی یک فاجعه انسانی در قرن بیست و یکم میلادی که داعیه‌دار حمایت از حقوق بشر زنان و کودکان است.

بر طبق برآوردهای سازمان بین‌المللی کار، در حال حاضر بالغ بر ۱۶۸ میلیون کودک، قربانی کار اجباری و اشکال مختلف استثمار از جمله استثمار جنسی هستند و این امر، مکرراً از سوی گزارشگر ویژه در مورد منع فروش و استثمار جنسی کودکان مورد تأکید قرار گرفته است.

مقابله و ریشه‌کن‌کردن اشکال نوین برده‌داری به عنوان یکی از اهداف توسعه هزاره محسوب می‌شود که باید با همکاری دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی محقق گردد.

۱۹ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.