صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آیا لایحه بودجه 94، ...
آذر
۱۸
۱۳۹۳
آیا لایحه بودجه ۹۴، بیمه زنان خانه‌دار را به انجام می رساند؟
آذر ۱۸ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14331_967

عکس: مهرخانه

سال گذشته ما ۱۵۰ میلیارد ریال را تبدیل به ۱۵۰ میلیارد تومان کردیم، اما چون منابع مالی آن نامشخص بود به شورای نگهبان رفت و برگشت. شورای نگهبان معتقد بود این مسئله مغایر با اصل ۷۵ است و پیشنهادشان این بود که بودجه بیمه زنان خانه‌دار به صورت لایحه و با منابع مالی مشخص به مجلس برود و به صورت قانون دائم درآید. ۱۵ میلیارد تومانی که در لایحه بودجه سال ۹۴ برای بیمه زنان خانه‌دار پیش‌بینی شده است چه تعدادی از خانم‌های خانه‌دار، بدسرپرست و بی‌سرپرست که در اولویت برنامه‌ها هستند را دربرمی‌گیرد؟ یعنی عملاً هیچ کاری انجام نمی‌شود؛ همان‌طور که سال گذشته هم هیچ کاری انجام نشد.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ که صبح دیروز توسط رییس‌جمهور به مجلس تقدیم شد، علی‌رغم نظر سال گذشته شورای نگهبان مبنی بر ضرورت تصویب یک قانون دائمی در خصوص بیمه زنان خانه‌دار، بخشی نیز به این بودجه اختصاص داده شد. براساس لایحه بودجه ۱۳۹۴، ۱۵ میلیارد تومان برای بیمه زنان خانه‌دار اختصاص داده شده است که این رقم دقیقاً مطابق با بودجه سال گذشته است و افزایشی در آن مشاهده نمی‌شود.

به گزارش مهرخانه، طبق سرشماری انجام‌شده در سال ۱۳۹۰، ۲۱ میلیون خانوار در کشور وجود دارد که حتی اگر زنان نیمی از این خانوارها خانه‌دار باشند، جمعیت قابل ملاحظه‌ای را تشکیل خواهند داد؛ جمعیتی که به دلیل اشتغال در خانه، هیچ منبع درآمدی ندارند و عملاً فاقد استقلال مالی و متکی به همسران خود هستند. به دلیل عدم وجود منبع درآمد مشخص و مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه، یکی از مشکلاتی که همواره زنان خانه‌دار را رنج داده، عدم اطمینان از وضعیت اقتصادی آینده خود است که موجب شده آینده برای آنها امری نامشخص جلوه کند.

از سوی دیگر، برنامه پنجم توسعه به صراحت دولت را به تدوین و ابلاغ مشوق‌های مالی برای حمایت از فعالیت‌های خانه‌داری زنان مجاز کرده‌ است که یکی از این مشوق‌ها بیمه زنان خانه‌دار است؛ از این‌رو، دولت تصمیم گرفت برای حمایت از این گروه آسیب‌پذیر جامعه، طرح بیمه زنان خانه‌دار را مطرح کند.

قانونی که پس از ۱۲ سال هنوز راه به جایی نبرده است

خبر بیمه‌شدن زنان خانه‌دار در سال ۸۱ موجی از امیدواری در میان زنانی ایجاد کرد که نگران گذران زندگی خود در دوره پیری و ازکارافتادگی و در زمان فقدان همسر بودند، اما چیزی که مشخص است این است که این طرح هنوز که هنوز است پس از ۱۲ سال راه به جایی نبرده و محل مناقشه دستگاه‌های مختلف قانون‌گذاری و اجرایی است.

اجرای مصوبه بیمه زنان خانه‌دار در سال ۸۱ با بودجه ۲۰۰ میلیون تومانی آغاز شد و طی سال‌های ۸۳ تا ۸۵ میزان این بودجه به دو میلیارد تومان افزایش یافت. در ابتدا قرار بود با استفاده از اعتبارات مصوب سالانه، یک میلیون زن خانه‌دار در کشور تحت پوشش بیمه قرار گیرند، اما اجرای این مصوبه به دلیل برخی نواقص و عدم تأمین اعتبارات مالی هر سال به سال بعد موکول شد.

هنوز دو سال از آغاز اجرای طرح نگذشته بود که سازمان تأمین اجتماعی به عنوان سازمان بیمه‌گری که مسئولیت انجام این طرح را برعهده گرفته بود، از کمبود بودجه سخن گفت و اعلام کرد تا هنگامی که ردیف‌بودجه جداگانه‌ای برای این طرح اختصاص داده نشود، این طرح اجرا نخواهد شد. در سال ۱۳۹۰ صادق محصولی؛ وزیر رفاه وقت، اعلام کرد که زنان خانه‌دار می‌توانند از طرح جایگزین برای بیمه‌کردن خود استفاده کنند. براساس این طرح، زنان می‌بایست خود را به صورت خویش‌فرما بیمه می‌کردند. بر این اساس، زنان می‌توانستند با انتخاب ارقام ۱۴ درصد، ۱۸ درصد و ۲۷ درصد به عنوان سهم حق بیمه از مزایای بیمه‌های اجتماعی و درمانی بهره‌مند شوند. درواقع، با این رویه کمک دولت در پرداخت حق بیمه به زنان خانه‌دار تقریباً حذف شده بود.

قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه یک میلیون زن خانه‌دار بیمه شوند

این فراز و نشیب‌ها ادامه داشت تا این که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ ستاد ملی زن و خانواده، بیمه زنان خانه‌دار را تصویب و رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی این طرح را در کمیسیون تلفیق تصویب کرد تا این طرح به مرحله اجرا نزدیک شود.

بر اساس این طرح، قرار بود تا پایان سال ۹۲، دویست هزار زن سرپرست خانوار در مناطق محروم بیمه شوند و تا پایان برنامه پنجم توسعه نیز یک میلیون زن خانه‌دار از خدمات بیمه‌ زنان خانه‌دار بهره‌مند شوند. مجلس در لایحه بودجه سال ۹۲ برای بیمه زنان خانه‌دار ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفت تا به این وسیله ۲۰۰ هزار نفر از زنان خانه‌دار تحت پوشش بیمه قرار گیرند. البته همان‌طور که واضح است این اتفاق تاکنون که سال ۹۳ رو به پایان می‌رود، نیفتاده است.

پس از تغییر دولت در سال ۹۲ و روی کار آمدن دولت یازدهم، یکی از مباحثی که مطرح شد و نیاز بود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به آن موضع خود را اتخاذ کند، اجرای بیمه زنان خانه‌دار بود. اما این مسئله آن‌چنان که باید و شاید از سوی این وزارت‌خانه مورد توجه قرار نگرفت؛ به‌طوری‌که ربیعی؛ وزیر کار، برای پاسخ‌گویی در خصوص عدم اجرای این طرح به مجلس فراخوانده شد. وی در آن جلسه قول داد که ۳۰ درصد اعتبار بیمه زنان خانه‌دار در سال ۹۲ را تأمین کند که البته این مسئله نیز تا پایان آن سال محقق نشد.

کاهش ۸۵ درصدی بودجه بیمه زنان خانه‌دار

هنگامی که دولت لایحه بودجه سال ۹۳ را به مجلس فرستاد، دیده شد که تنها ۱۵ میلیارد تومان برای بیمه زنان خانه‌دار در نظر گرفته شده است که این مسئله کاهش ۸۵ درصدی را نسبت به بودجه سال گذشته نشان می‌داد. اما همین کاهش بودجه شگفت‌آور نیز که اعتراض نمایندگان زن مجلس را به دنبال داشت، موجب نشد این بند از لایحه بودجه به تصویب شورای نگهبان برسد.

ایرادی که شورای نگهبان به بودجه بیمه زنان خانه‌دار گرفت

نمایندگان مجلس در بند الحاقی ۲ از تبصره ۱۱ لایحه بودجه مصوب کرده بودند که سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر مجازند در ازای دریافت ۷ درصد و ۵ درصد حق بیمه، ۲۰۰هزار زن خانه‌دار متأهل را با بودجه ۱۵۰ میلیارد تومان بیمه کنند، اما شورای نگهبان اعلام کرد که منابع مالی این طرح معلوم نیست و از سوی دیگر، این اقدام را تحمیل هزینه به دولت دانست و نمایندگان مجبور به حذف این بند از لایحه بودجه شدند. اعضای شورای نگهبان اعتقاد داشتند که جای بودجه بیمه زنان خانه‌دار در بودجه‌های سالانه نیست، بلکه این موضوع نیاز به یک قانون مستقل و دائمی دارد.

در پی این اقدام شورای نگهبان، فاطمه رهبر رییس فراکسیون زنان مجلس سال گذشته خبر داد که قرار است اعضای این فراکسیون پیشنهاد جدیدی به دولت ارائه دهند و در آن از قوه مجریه بخواهند بیمه زنان خانه‌دار را در قالب لایحه ببیند و آن لایحه را برای تصویب به مجلس ارسال کند.

رهبر با اشاره به فواید این اتفاق گفته بود اگر این لایحه در مجلس تصویب شود، در حکم قانون در می‌آید و چون در لوایح، منابع تأمین هزینه‌ها نیز پیش‌بینی می‌شود، شورای نگهبان بابت تحمیل فشار مالی بر دولت، به آن ایراد نمی‌گیرد. فایده دیگر تبدیل شدن بیمه زنان خانه‌دار به قانون، این است که این مسئله تبدیل به تکلیفی دائمی برای سازمان تأمین اجتماعی می‌شود.

بودجه‌ای که هیچ افزایشی نسبت به سال گذشته نداشته است

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ که صبح دیروز توسط رییس‌جمهور به مجلس تقدیم شد، علی‌رغم نظر سال گذشته شورای نگهبان مبنی بر ضرورت تصویب یک قانون دائمی در خصوص بیمه زنان خانه‌دار، بخشی نیز به این بودجه اختصاص داده شد. براساس لایحه بودجه ۱۳۹۴، ۱۵ میلیارد تومان برای بیمه زنان خانه‌دار اختصاص داده شده است که این رقم دقیقاً مطابق با بودجه سال گذشته است و افزایشی در آن مشاهده نمی‌شود.

دولت لایحه مستقلی تقدیم مجلس نکرده است

در همین رابطه شهلا میرگلوبیات؛ عضو فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه گفت: قرار بود دولت لایحه‌ای مجزا با پیش‌بینی راهکارها و منابع مالی در مورد بودجه بیمه زنان خانه‌دار بدهد تا در مجلس مصوب شود و بعد به صورت قانون دائم دربیاید، اما تا الان این کار را انجام نداده‌اند و لایحه مستقلی تقدیم مجلس نشده است.

وی در خصوص بودجه ۱۵ میلیارد تومانی که امسال در لایحه بودجه برای بیمه زنان خانه‌دار در نظر گرفته شده است، بیان داشت: سال گذشته ما ۱۵۰ میلیارد ریال را تبدیل به ۱۵۰ میلیارد تومان کردیم، اما چون منابع مالی آن نامشخص بود به شورای نگهبان رفت و برگشت. شورای نگهبان معتقد بود این مسئله مغایر با اصل ۷۵ است و پیشنهادشان این بود که بودجه بیمه زنان خانه‌دار به صورت لایحه و با منابع مالی مشخص به مجلس برود و به صورت قانون دائم درآید. ۱۵ میلیارد تومانی که در لایحه بودجه سال ۹۴ برای بیمه زنان خانه‌دار پیش‌بینی شده است چه تعدادی از خانم‌های خانه‌دار، بدسرپرست و بی‌سرپرست که در اولویت برنامه‌ها هستند را دربرمی‌گیرد؟ یعنی عملاً هیچ کاری انجام نمی‌شود؛ همان‌طور که سال گذشته هم هیچ کاری انجام نشد.

بعید است در سال ۹۴ هم اتفاق خاصی برای قانون بیمه زنان خانه‌دار بیفتد

عضو فراکسیون زنان و خانواده خاطرنشان کرد: ما جلساتی تشکیل دادیم و از معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری خواستیم لایحه را تنظیم کنند و به مجلس بیاورند، اما خبری نشد. در آخرین جلسه‌ای هم که داشتیم گفتند نامه‌ای برای وزارت دادگستری نوشته‌ایم که بیمه زنان خانه‌دار جزو شروط ضمن عقد باشد که اگر هم بخواهد کار مطالعاتی آن صورت گیرد و مخالف شرع و قانون نباشد، ممکن است چندین سال طول بکشد. بعید است در سال ۹۴ هم اتفاق خاصی برای این قانون بیفتد و به مرحله اجرا درآید.

۱۸ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.