صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »   حقوق مالی زن معلول ...
آذر
۱۷
۱۳۹۳
 حقوق مالی زن معلول در صورت طلاق
آذر ۱۷ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

revisedques

زنی که هنگام ازدواج معلولیت دارد و مرد از این معلولیت با خبر است شوهر می تواند حقوق مالی را از او سلب کند.

پرسش: زن ۴۵ ساله ای هستم. از بدو تولد شنوائی ام خیلی کمتر از حدود طبیعی بوده، اما از نعمت زیبائی بهره داشتم. جوانی خواستگارم شد و در همان جلسه خواستگاری، پدر و مادرم که خیلی خداشناس و راستگو هستند معلولیت من را با آنها در میان گذاشتند. از قضا خودشان هم این موضوع را می دانستند و حساسیتی از خود نشان ندادند. اکنون ۲۰ سال است با این مرد زندگی می کنم. دو فرزند دختر دارم، یکی ۱۶ ساله و دیگری ۹ ساله. مدتی است شوهرم و خانواده اش یادشان آمده که من معلولیت دارم. به شدت سرزنشم می کنند و برای پسر و برادر شان دل می سوزانند که با یک زن خنگ و معلول فداکارانه و از روی انسانیت و نیکوکاری زندگی کرده و دیگر طاقت اش تمام شده است. خشونت های کلامی به اندازه ای است که خانه را ترک کرده و در خانه پدر و مادرم زندگی می کنم. اگر بخواهند طلاقم بدهند، دستم به حقوق مالی ام می رسد یا چون معلول هستم همه را از کف می دهم؟

پاسخ: نظر به این که شوهر از معلولیت شما خبر داشته و در این ۲۰ سال هم اساسا در مراجع قضائی موضوع را مطرح نکرده، نمی تواند از پرداخت حقوق مالی شما امتناع کند.

پرسش: اما برایم حکم الزام به تمکین آمده و می گویند اگر به خانه برنگردم ناشزه می شوم و دیگر نفقه به من تعلق نمی گیرد.

پاسخ: این موضوع دیگری است و ربطی به معلولیت شما ندارد. خوب بود پیش از دریافت این حکم تماس می گرفتید تا فرصت های قانونی را به شما یادآور بشویم. برای پیشگیری از این وقایع است که خانه امن همواره تاکید دارد زنان قربانی خشونت بدون اتلاف وقت بروند و مراتب را به پلیس و پزشکی قانونی و دادسرا گزارش کنند تا مدارک لازم به دست آورده ووقتی شوهر دادخواست الزام به تمکین می دهد، آنها دست خالی نباشند و بتوانند « دادخواست متقابل» بدهند تا شاید از شوهر در محضر دادگاه تعهد به خودداری از خشونت بگیرند و به خانه بازگردند یا حتی در صورت عدم بازگشت به خانه و عدم تمکین، قاضی حق زن  بر نفقه را از وی سلب نکند.

پرسش: خب حالا اگر بازگردم فایده ای دارد؟

پاسخ: اگر احساس ناامنی جانی نمی کنید، البته مفید است. ولی پیش از آن بروید دادگاه و برگه الزام به تمکین را ببرید و بخواهید ترتیبی بدهند که بازگشت شما به خانه صورت جلسه بشود. در این صورت ناشزه نخواهید بود و نفقه به شما تعلق می گیرد. اما هرگاه دیگر بار مورد خشونت قرار گرفتید همه راههای قانونی را با استفاده از راهنمائی های یک وکیل طی کنید تا شوهر محکوم بشود و هربار تکرار کنید تا حق بر نفقه را از دست ندهید.

پرسش: من به علت معلولیت برایم مشکل است سراغ هر وکیلی بروم.

پاسخ: به کانون وکلای دادگستری مراجعه کنید و متقاضی استفاده از وکیل معاضدتی بشوید. کمک تان می کنند.

پرسش: مهریه ام چه می شود:

پاسخ: به قوت خود باقی است. هرگاه به نهایت درجه از تحمل خشونت رسیدید، آن را به اجرا بگذارید.

پرسش: قاضی نمی گوید چون معلول هستی مثلا مهریه ات نصف می شود؟

پاسخ: خیر. به هیچ وجه. مهریه حق شرعی و قانونی شماست.Leave a reply

Your email address will not be published.