صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  نگهبانی درمقابل خشون...
آذر
۱۷
۱۳۹۳
نگهبانی درمقابل خشونت جنسی
آذر ۱۷ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۱
, , , , , ,
image_pdfimage_print

 11651163523_c5c64e68e8_z

 عکس: Lotus Carroll

نوشین پیروز – روزنامه نگار

نگهبانی در مقابل خشونت جنسی مسابقه نیست. رزم نیست، قصد آسیب رساندن به کسی نیست. فقط به منظور «دفاع» و برای رهایی و نجات جان است. قرار نیست ما کسی را بکشیم، ادب یا مجازات کنیم. ما از خود در برابر حمله فیزیکی و آسیب احتمالی و یا مرگ محافظت می‌کنیم. و مهم ترین اصل در دفاع شخصی، نجات خود از موقعیت خطرناک و یا شخص یا اشخاص خطرناک است. بدین معنا که هر لحظه توانستید، باید از محل و شخص خطرناک دوری کرده و«فرار» کنید. «کمک» بخواهید و در صورت لزوم از خود دفاع کنید.  قبل از آنکه به چگونگی دفاع از خود بپردازیم لازم است بدانیم:

یکی از راه‌های جلوگیری و یا کاهش انواع خشونت‌ها و خشونت‌های خانگی، آموزش و بالا بردن اعتماد به نفس، آگاهی از حق و حقوق و حد و مرزهای حرمت انسانی و در صورت لزوم بالابردن توانایی‌های دفاع شخصی در افراد و کودکان  است.

به کسانی که در دوران کودکی عزت و اعتماد به نفس شان از بین می‌رود، نه گفتن آموزش داده نمی‌شود و اگر در دوران کودکی مورد آزار و اذیت قرار نگیرند، بعد‌ها در اجتماع بزرگ‌تر از خانه و خانواده نمی‌توانند از خود محافظت و یا دفاع کنند، مگرآنکه در سنین بالا‌تر متوجه مشکل خود شده، آنرا اصلاح یا درمان کنند. هر کسی باید بتواند در خانه و بیرون از خانه و در برابر دیگری از جسم و جان خود محافظت کرده و درصورت لزوم از خود دفاع کند.

در ادامه به بیان چند راه ساده که به دفاع از خود در برابر مهاجمی که به قصد آزار واذیت، دزدی، کشتن، تجاوز… به شما حمله می‌کند و چند راه ابتدایی که منتهی به رفع و دفع خشونت های فیزیکی می‌شود خواهیم پرداخت.

دفاع شخصی یک “فن ” است

وقتی صحبت از« فن »می‌شود، مثل رانندگی یا دوچرخه سواری ویا فن بیان یا مثلا تکنیک و روش‌های کمک‌های اولیه به مهارتی اشاره می‌شود، که وقتی افراد مهارت و شیوه اجرا و یا استفاده از ابزار‌ها را آموزش دیده و آموخته باشند، آن را فراموش نخواهند کرد. حتی اگر در اثر مرور زمان مهارت در استفاده از فن و تکنیک‌ها کمتر شود و قسمتی را به خاطر نیاورند. همیشه جلوتراز روزی که آموزش تکنیک را شروع کرده‌ است، خواهند بود. مثل دوچرخه سواری و یا رانندگی یا نواختن یک ساز مثل گیتار یا پیانو.

با تمرین بیشتر می‌توان در هر فن حرفه‌ای‌تر شده  و مهارت های اجرایی  را افزایش داد.

دفاع شخصی یک فن است. اگر یک بار آنرا یاد بگیریم به خصوص در کودکی و بعد‌ها چند بار آنرا تکرار کنیم، بسیار ماهرانه از آن استفاده خواهیم کرد و در زمان نیاز به صورت ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنیم. حتی اگر قسمتی از آن تکنیک ها را فراموش کرده باشیم و یا در اجرای تکنیک‌ها مهارت کافی را نداشته باشیم.

در مثال دیگر، وقتی برای اولین بار با کودک توپ بازی کرده و توپ را به سمت او پرتاب می‌کنیم، دستانش را به موقع بالا نمی‌آورد و گاهی ممکن است توپ با بدن کودک برخورد ‌کند، اما کم کم یاد می‌گیرد فوری دست‌ها را بالا آورده توپ را قبل از برخورد با بدنش بگیرد. وقتی ماهرتر شد، می‌تواند خم شود، یا به چپ و راست پریده و از افتادن توپ به زمین خودداری کند و توپ را در هوا و یا نزدیک زمین بگیرد.

یا مثل فشردن پدال ترمز، به صورت ناخودآگاه وقتی مانعی در جلوی خودرو ظاهر می شود، اما شما خودتان راننده نیستید. در وقت خطر، دست و یا پای کسی که تکنیک و فن دفاع شخصی را آموزش دیده، سریع و به صورت ناخود آگاه دربرابر ضربه واکنش و عکس العمل نشان می‌دهد و از ما در زمان خطر محافظت می‌کند.

چگونه از خود دفاع کنیم؟

خودتان به استقبال خطر یا موقعیت خطرناک نروید.

مکان های دور از دسترسی، یا بسیار خلوت، تاریک، خانه افرادی که نمی‌شناسید، یا موقعیت هایی که از قبل می دانید ممکن است با شخصی که قصد آسیب رساندن به شما را دارد تنها بمانید، ورود به اتاق و یا فضاهایی که امکان فراراز آنها سخت یا غیر ممکن باشد، و یا جایی وهمراه کسی بروید که در صورت خطر و یا نیاز به کمک داشتید، هیچ کسی نمی داند شما کجا و یا همراه چه کسی هستید … به استقبال خطر رفتن است.

معمولا از کودک و نوجوان کسی که مراقبت می‌کند و موارد اینچنین را مرتب به او یادآور می‌شود. اما آدم‌های بالغ وقتی چنین کردند و به دردسر افتادند، تازه یادشان می‌افتد که اصلا چرا به آن مکان رفتند. از خودتان مواظبت  کنید.

 به اینکه آدرس و اطلاعات شخصی و یا خانواده خود را در اختیار چه کسی قرار می‌دهید و یا کجا ثبت می‌کنید، دقت بیشتری کنید.

 در حال حاضر در فیس بوک و شبکه‌های اجتماعی می‌توان اطلاعات زیادی از زندگی شخصی خود و یا خانواده تان را با دیگران به اشتراک گذاشت. متاسفانه گاهی نه تنها افرادی که به ما به صورت مستقیم در ارتباط هستند، بلکه  آشنایان و یا اطرافیان آنها ، به راحتی می‌توانند بدانند که مثلا مادرو پدر این دخترجوان در حال حاضر در سفر هستند و او در خانه تنهاست. و یا از عادت‌ها و یا مسائل بسیار خصوصی افراد باخبر شده و از‌‌ همان اطلاعات برای آسیب رساندن و یا آزار و اذیت آنها سوء استفاده ‌کنند. مثلا بچه ها راحت در را به روی همسایه ها باز می کنند، یا از روی ادب اقوام و آشنایان را به داخل خانه راه داده و یا دعوت می کنند.

همیشه شخصی که آسیب رسان است ، یک نفر غریبه نیست .  متاسفانه ، متجاوز می تواند فامیل و یا آشنا باشد .

 

در صورت قرار گرفتن در موقعیت خطر و خشونت چه باید کنیم ؟

دردفاع شخصی جنسیت وسن افراد به بزرگی و کوچکی به وزن و درشتی و ظریف بودن هیکل آدم‌ها مطرح و مسئله  نیست. مردی قد بلند و ورزشکار هم به اندازه زنی با اندام ظریف و یا حتی سالمند در برابر کسی که چاقو را روی رگ گردن او گذاشته، بی‌دفاع بوده و میزان خطر برای هردو یکسان است.

سالهاست که کانون‌های مختلف به معلولین، سالمندان، کودکان و زنان و البته مردان، فن‌های اولیه دفاع شخصی را آموزش می‌دهند.

در دفاع شخصی با توجه به علم فیزیک با استفاده از قانون اهرم‌ها، با توجه به نقطه ثقل و برهم زدن تعادل، روش‌های استفاده از انتقال نیرو، به راحتی می‌توان هر ضربه‌ای را خنثی کرد و یا در زمان زمین خوردن آسیب جدی ندید، درد کمتری را تحمل کرد و یا با شناخت نقاط ضعف بدن انسان، به شخص مهاجم درد بیشتری را وارد کرد و یا راهی برای فرار از موقعیت‌های خطرناک پیدا و از آن به قصد رهایی خود و یا دوری از خطر استفاده کرد.

اصل  اول : فرار کنید .

هر لحظه که می‌توانید فرار کنید، و ازمحل و شخص خطرناک خود را دور کنید. وقتی به هر دلیلی نمی‌شود فرار کرد، باید از خود دفاع کنیم.

اصل دوم :  دفاع کنید نه مبارزه .

دفاع یعنی: خود را از خطر رهاندن. سلاح آسیب رسان یا شخص آسیب رسان را از خود دورکردن.

بر این اصل اگر کسی با شیشه، اسلحه، چاقو یا هر وسیله دیگری حمله کرد، سعی کنید، بدن را از سلاح دور نگه دارید.

 و اگر امکان آن وجود داشت، بدون اینکه به خود آسیب برسانید، سلاح را از دسترس شخصی که حمله می‌کند هم دورکنید.

اصل سوم : گوش کنید . نگاه کنید .

وقتی گوش را به شنیدن صدا‌ها عادت دهیم، گاهی فقط با به موقع شنیدن، جلوی بسیاری از خطر‌ها را می‌توان گرفت. می‌توانیم صدای قدم‌های آهسته کسی که به ما نزدیک می‌شود را زود بشنویم و یا جهت حرکت کسی که قصد آزار دارد را فوری تشخیص دهیم.

به اطراف و موقعیت  مکان و راه های خروجی و فرار نگاه کنید .

به اطراف با توجه به جزئیات نگاه کنید.

 همیشه وقتی وارد مکان تازه‌ای می‌شوید، بلافاصله با یک نگاه کلی موقعیت مکان، راه های احتمالی فرار، موقعیت اشیاء و یا پله‌ها را ببینید.

همیشه طوری به محیط جدید نگاه کنید که اگر در تاریکی خواستید از محیط بیرون بروید، حداقل به طور تقریبی جهت را بدانید.

اگر به خانه یا اتاق یک آدم غریبه یا دوست و یا رئیس، فامیل… برای بار اول وارد شدید، بلافاصله در و پنجره و راه فراربرای مواجه با خطر احتمالی را برای خود پیدا کنید.

اصل چهارم: هرچیزی در اطراف می تواند تبدیل به سلاح شود.

برای دفاع می‌توانیم از لبه تیز کارت‌های اعتباری، خودکار، از موچین و نوک سویچ خودرو یا کلید خانه، از کیف دستی… برای دفاع از خود به عنوان سلاح استفاده و با ایجاد درد در کسی که حمله کرده موقعیت فرار و خلاصی را فراهم کرد. گاهی برای دفاع خودمان باید حمله کنیم.

وقتی وارد مکان‌های تاریک و یا خلوت می‌شوید، یا در کوچه یا خیابان احساس خطر می‌کنید، فوری کلید خود را در مشت گرفته به طوری که نوک کلید از بین انگشتان بیرون باشد حالا شما یک سلاح در دست دارید.

اصل پنجم : متجاوز ها همه جا هستند . آنها را دست کم نگیرید.

کسانی که دیگران را مورد تجاوز قرارداده یا کسانی که زن و فرزند و یا دیگران را کتک می‌زنند همیشه اشخاص بد قیافه و خشن و ژولیده نیستند. بدبین بودن با واقع بین بودن تفاوت دارد. اجازه ندهید ظاهر مهربان، عنوان‌های درشت و دهان پرکن و یا خوش نامی و یا رابطه ‌و نسبت‌های خانوادگی، سن افراد باعث آن شود که یک نفربا استفاده از موقعیت خود از شما سوءاستفاده کند.

افرادی که از موقعیت خود سوءاستفاده می‌کنند به دنبال اطمینان از اینکه قربانی آن‌ها  بعد از آزار دیدن ، کتک خوردن و یا تجاوز ساکت خواهد بود،با نشان دادن و نمایش دادن موقعیت، قدرت و توانایی های خود، سعی می‌کنند قربانی را متوجه برتری موقعیت خود کرده، اورا بترسانند و یا تهدید کنند تا ساکت بماند.

بسیاری از کسانی که مورد تجاوز قرار می‌گیرند با تهدید به اینکه” کسی حرف تو را باور نخواهد کرد” و یا آبروی و حیثیت قربانی با چنین ادعایی بر باد خواهد رفت یا فقط آینده خود را خراب می‌کند، و یا اینکه اگر حرفی بزند اورا می‌کشند و یا به اطرافیان او آسیب می‌رسانند، وادار و یا تهدید کرده و از آن‌ها می‌خواهند دربرابر تجاوز ساکت باشند.

اصل ششم : ساکت و حرف گوش کن نباشید .

بسیاری از تجاوزهای جنسی به شکل یک حمله ناگهانی شروع نمی‌شود. اما اغلب قربانی از قصد متجاوز زود‌تر آگاه می‌شود.این فاصله زمانی، حتی کوتاه، فرصت بسیار مهمی برای نجات و یا جلوگیری از آسیب های بعدی است.

بسیاری از زنان و کودک و نوجوانان در تجربه‌های تجاوز خود می‌گویند که او با مهربانی به طرف من آمد، به من نزدیک شد، دستش را دور شانه‌ام انداخت یا روی پایم گذاشت… و در بسیاری در این حالت شوکه شده یا می‌ترسند بعضی با خوش باوری فکر می‌کنند نشان دادن عکس العمل شدید نشان دهند، متجاوز را خشمگین می‌کنند، یا فکر می‌کنند با منطق و حرف می‌توانند متجاوز را متقاعد کنند تا از آسیب رساندن به آنها صرف نظر کند.

 بعضی احساس می‌کنند شاید خودشان اشتباه می‌کنند و طرف مقابل قصد سوئی ندارد و اگر عکس العمل نشان دهند کار زشتی انجام داده و یا به طرف مقابل توهین می شود ،گاهی از شدت ترس و یا خجالت از اینکه کسی دیگر آن‌ها را در آن وضعیت ببیند ساکت می‌مانند.

اگر به هر دلیل درموقعیتی قرار گرفته‌اید که آنرا درست نمی‌دانید و یا حس خوبی ندارید:

باید بدون خجالت، محکم و جدی بگویید ” نه” . برای نه گفتن به خواسته کسی دلیل لازم نیست.

حتی اگرموقعیت پیش آمده را در نتیجه و اثر اشتباه خود می‌دانید هم باید در‌‌ همان لحظه و‌‌ همان جا به آن پایان داد. اگر نشسته‌اید بلند شوید و اگر ایستاده‌اید جای خود را عوض کنید و با صدای محکم ورسا و با خیره نگاه کرده به طرف مقابل خود نه بگویید و ناراحتی و نارضایتی خودرا کاملا واضح و بدون پرده پوشی نشان دهید. اگر لازم است اعلام کنید که می‌خواهید فورا آن مکان را ترک کنید و از آن شخص فاصله بگیرید.

از ایجاد سرو صدا، یا سوال کردن از دیگران و دور شدن، کمک خواستن از دیگران، تعویض محل خود ، از اشخاصی که با شما درست رفتار نمی‌کنند، فورا دوری کنید و فاصله بگیرید.

اصل هفتم: از خود دفاع کنید  .

در قسمت دوم چند تکنیک ساده دفاع شخصی و روش هایی برای رهایی از خشونت های فیزیکی شرح داده می شود.

 منابع:

١-  سلامت نیوز – دلایل خشونت در جامعه ایرانی –  ۱۳۹۳/۰۱/۲۰ http://www.salamatnews.com/news/108870

٢- پورتال خبری – برترین ها – آمارخشونت ها

http://www.bartarinha.ir/fa/news/124256

٣-  Selbstverteidigungstraining & Selbstbehauptung für Frauen

http://www.polizei-sv-duesseldorf.de/kurse.frauenselbstbehauptung.htm  1. شادى said on آذر ۱۸, ۱۳۹۳

    خیلى دردناکه که متجاوز همیشه یا در اکثر مواقع یک آشناست! آشنایى که حرمت خانواده ى خودش یا خانواده اى که پا درونش گذاشته رو نمى دونه! سالها پیش من دوم راهنمایی بودم و فلانى سوم دبستان و یه دختر ریز و کوچولو و شیرین! خاله ش باهاشون زندگى مى کرد و بعد از اینکه عقد کرد بالطبع داماد به خونه ى اونا رفت و امد مى کرد. و خب، این خیلى دوستش داشت و گاهى بغلش مى نشست. یه روز منو توى اتاق کشید و گفت شادى، بعضى وقتا که عمو منو بغل مى کنه انگار هى پامو مى ماله! من شوکه شدم! یعنى براى یه دختر سیزده چهارده ساله این حرف عجیب بود، خیلى عجیب! گفتم نه بابا، شاید تو اشتباه مى کنى! گذشت… سالها گذشت. دبیرستانى بود و توى خونه تنها که شوهر خاله ش میاد خونه شون و سعى داشت بهش تجاوز کنه! پدر مادرش مى فهمن، با شوهرخاله قطع رابطه مى کنن اما به خاطر زنش و دو تا بچه ى کوچیکش چیزى بروز نمى دن! امسال متوجه شدم دوباره رابطه ها از سر گرفته شده!!!

Leave a reply

Your email address will not be published.